Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Day 1, 30/07/2017

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C14 (length: 3.225km, climb: 100m, 9 controls)
Point calculations
852.80 + (110.76 x (3,605.99 - T)) / 1,022.41
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | C8 | C9 | C10 | C15 | C16 | C17 | C18 | C19 | C20 | C21 | C22 | C23 | C24 | C25 | C26 | C27 | C28 | C29 | C30 | C31 | C34 | C35 | C36 | C37 | C38 | C39 | C40 | C41


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Christopher Perry SWOC M 1976 00:31:43 1203
2 Matthew Leitch EUOC M 1998 00:35:46 1165
3 Jonathan Creak SUFFOC M 1974 00:36:52 1155
4 Evelina Johansson Gavle OK 00:42:39
5 Mike Cantlay FVO M 1964 00:42:53 1100
6 Sandy Rough MAROC M 1970 00:44:56 1081
7 Christine Kurzen Swiss O Tours W 1972 00:45:01
8 Richard Freeman HH M 1962 00:45:16 1078
9 David Rose BOF M 1950 00:46:30 1066
10 Emily Birch 00:48:15
11 Orjan Karlsen Ask M 1996 00:49:24
12 Matej Pulec VSK Mendelu Brno M 1999 00:52:15
13 Anna Campbell MOR F 1999 00:52:21 1012
14 Nicholas Barr MOR M 1960 00:53:37 1001
15 Carol Taverner WIGHTO F 1959 00:54:51 989
16 Dougal Spenceley FVO M 2002 00:58:14
17 Don Nisbet SMOC M 1962 00:58:39 954
18 Carolyn Cload INVOC F 1978 00:58:45 953
19 Katja Neumann MAROC F 1969 00:59:26 947
20 Geoffrey Hensman FVO M 1948 01:00:53 934
21 Sean Croll BAOC M 1987 01:03:09 913
22 Louise Nilsson H W 1996 01:03:13
23 Lesley Coutts MOR F 1980 01:03:20 911
24 Ruben Karlsen Ask M 1996 01:03:20
25 Angela Lucking NOC F 1962 01:04:47 898
26 Alec Erskine IND M 1967 01:04:54
27 Peter Howe LVO M 1960 01:06:44 880
28 Jeremy Steventon-Barnes SUFFOC M 1970 01:08:03 868
29 Susan Twissell INT F 1967 01:09:25 855
30 Alastair Gillies TAY M 1966 01:10:54 841
31 Lotta Wedman V W 1977 01:11:18
32 Miles Cuff AOA M 1996 01:12:01
33 Caroline James SWOC F 1969 01:13:14 820
34 Helen Taylor DEVON F 1959 01:13:37 816
35 Lynsey Boyd STAG F 1989 01:14:36 807
36 Sue Edlington HOC F 1953 01:16:12 793
37 Jennifer Atkinson ELO F 1979 01:17:47 778
38 Emma Rolfsson Robertsfors IK W 1996 01:17:50
39 Amie Sherrard QUBOC W 1996 01:18:10
40 Julie Keast SO F 1968 01:18:28 772
41 Elizabeth Hayman SCOM W 1972 01:18:55
42 Christopher Hornby MOR M 2000 01:19:08 765
43 Katherine McClearn QUBOC W 1996 01:19:15
44 Chloe McIntyre QUBOC W 1996 01:20:13
45 Alice Swiers-Schofield RAOC W 1996 01:20:18
46 Anita Laird BL F 1944 01:20:27 753
47 Majlis Bergqvist Sidensj W 1957 01:20:42
48 Robert Ian Robb CLOK M 1939 01:21:02 748
49 Maria Jose Gascon Valera CDB Orientijote W 1977 01:21:04
50 Lorraine Batts CLOK F 1957 01:21:14 746
51 Jenn Hudd WCOC F 1966 01:23:26 726
52 Nicola O'Donnell DVO F 1970 01:23:44 723
53 Kathryn Willis PFO F 1961 01:25:05 711
54 Sharon Warland SOS F 1965 01:25:29 707
55 Amy Curtis BOK F 1970 01:26:57 693
56 Clare Sanders NOC F 1979 01:27:29 688
57 LISA WELSH BOF F 1981 01:27:52 685
58 Kathy Klaka FVO F 1984 01:28:10 682
59 Suse Coon ECKO F 1951 01:28:43 677
60 Andy Redfearn EBOR M 1982 01:28:53
61 Ben Bishop LEI M 2001 01:31:13 654
62 Brian Yates ESOC M 1944 01:35:09 618
63 Jacqui Chapman MAROC F 1971 01:35:43 613
64 Rachel Findlay-Robinson SPOOK W 1996 01:38:11
65 Kath Aspin CLOK F 1967 01:38:53 583
66 Scott Newey MAROC M 1972 01:39:56
67 Arild Svihus Ganddal IL M 1982 01:42:52
68 Ernst Hungerb Maurer OLC Kapreolo M 1952 01:46:36
69 Henri Shepherd INVOC F 1968 01:47:38 503
70 Deborah Mays WIM F 1960 01:48:50 492
71 Madeline Slaven CLYDE F 1965 02:03:03 360
72 Marie-Jeanne Arsac Altair CO W 1957 02:03:59
73 Karl Bowen QUBOC M 1996 02:09:24
74 Shannon Elliott QUBOC W 1997 02:10:04
75 Ian Hall BASOC M 1944 02:15:01 250
76 Judith Beadel KERNO W 1962 02:18:14
77 Fiona Sneyd KERNO F 1957 02:18:17 220
78 Chris Furse CLYDE M 1968 02:40:27 16
79 Sohail Ifraz AOA M 1996 02:46:18
- Penny Hicks FVO F 1964 00:57:29
- Pascal Weber OLV Langenthal M 1997 00:58:08
- Elena Kippin TVOC F 2002 01:03:43
- Paul Rogers QUBOC M 1996 01:05:16
- Helen Parkinson FVO F 1968 01:08:36
- Cliodhna Burke QUBOC W 1997 01:14:20
- Som Jin QUBOC W 1996 01:15:08
- Britt-Marie Olofsson Sidensj W 1952 01:20:34
- Paul Davison M 1947 01:43:20
- Steve Clayton ESOC M 1962 01:44:23
- Aneta Pecharov Magnus Orienteering W 1996 02:01:16
- Anita Heikkinen Espoon Suunta W 1957 02:06:26
- Michael Bednall M 1962 02:23:21
- Christine Smith EPOC F 1942 02:23:26
- Madeleine Edge LOG F 1978 02:24:38
- Gee Kim CHIG W 1996 02:43:27
Showing results 1 - 95 of 95