Results

Achievements at
orienteering events

Icenian 2019 (incorporating English Universities Orienteering Cup), 09/02/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at cuoc.org.uk/results/2019/icenian2019/index.html

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Black (length: 13.3km, climb: 310m, 26 controls)
Point calculations
1,244.20 + (89.20 x (5,846.24 - T)) / 1,402.79
Other courses: Brown | Blue | Green | Very Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Ben Windsor DRONGO M 1990 01:08:33 1354
2 Paul Pruzina CUOC M 1997 01:09:13 1352
3 Aidan Rigby CUOC M 1998 01:09:16 1352
4 Philip Vokes OD M 1996 01:10:18 1348
5 Marius Kaiser OLREGIO M 1999 01:10:40
6 Alistair Thornton LUOC M 1996 01:12:40 1339
7 Ben Stevens AIRE M 1987 01:13:00 1337
8 Freddie Carcas INT M 1999 01:13:22 1336
9 Nick Barrable SYO M 1974 01:14:05 1333
10 Matthew Vokes DRONGO M 1992 01:14:06 1333
11 Harry Scott SHUOC M 2000 01:14:48 1331
12 Murray Strain INT M 1983 01:15:16 1329
13 Samuel Fielding SHUOC M 1998 01:16:42 1323
14 Edward Catmur SLOW M 1982 01:17:14 1321
15 Pavel Prochazka BKO M 1990 01:17:55 1319
16 Adam Fieldhouse LUOC M 1997 01:18:02 1318
17 Daniel Gardner TVOC M 1993 01:21:36 1305
18 Harrison McCartney OD M 1998 01:21:49 1304
19 Luke Fieldhouse UBOC M 1998 01:22:45
20 Nicholas Wilson DUOC M 1999 01:23:28 1298
21 Joe Thomas SHUOC M 1998 01:24:25 1294
22 Connor Smith SHUOC M 1999 01:24:52
23 Tom Dobra BOK M 1992 01:25:43 1289
24 Daniel Weaver UBOC M 2000 01:26:21 1287
25 Dmitry Ushakov LOK M 1973 01:27:07 1284
26 Harry McMurtrie DEVON M 2000 01:28:05 1280
27 Antoine Pesenti DFOK M 1970 01:28:43 1277
28 Scott Collier KERNO M 1986 01:28:46 1277
29 Michael Muggeridge HAVOC M 1961 01:33:23 1260
30 Nicholas Jarvis SO M 1996 01:34:09 1257
31 Simon Warrener CUOC M 2001 01:35:21
32 Thomas Entwistle SYO M 1995 01:36:00 1250
33 Jack Smith JOK M 1997 01:36:35 1247
34 Yordan Kolev SLOW M 1987 01:37:02 1246
35 James Errington HH M 1997 01:37:07 1245
36 Anne Edwards TVOC F 1989 01:37:19 1245
37 Lorant Farkas WAOC M 1974 01:37:58 1242
38 Bjorn Field GNEIST M 1998 01:38:16
39 Simon Errington HH M 1963 01:39:06 1238
40 Duncan Grassie SLOW M 1983 01:39:45 1235
41 Alastair Flynn NOC M 1999 01:40:23 1233
42 Evan Bowers HH M 2000 01:45:27 1214
43 Rowan Lee CUOC M 1997 01:46:09 1211
44 Thomas Snow DEVON M 1999 01:46:12 1211
45 Joseph Goodwin WCOC M 2000 01:46:29 1210
46 Jonathan Mortlock CUOC M 1997 01:47:20 1206
47 Donatas Tumaitis SLOW M 1984 01:47:28 1206
48 Jeremy Knott CUOC M 1996 01:47:29 1206
49 Lawrence Jones NGOC M 1996 01:55:05 1177
50 Sean Blanchflower WAOC M 1973 01:55:23 1176
51 Peter Dobra UBOC M 1999 01:55:26 1176
52 Sue Carter SLOW F 1967 01:59:43 1159
53 Neville Baker TVOC M 1953 02:00:50 1155
54 Tom Miller LUOC M 1998 02:02:25
55 Craig Lucas LOG M 1997 02:05:56 1135
56 Chris Prince LUOC M 1996 02:06:56 1132
57 Sarah-Jane Barrable SLOW F 1984 02:08:08 1127
58 Benjamin Beringue CUOC M 1998 02:15:44
59 Himmy Lau SLOW M 1998 02:23:35 1068
60 Hou Tin Chau CUOC M 1999 02:32:38 1034
61 David Float HAVOC M 1969 02:44:12 989
62 John Clarke SUFFOC M 1968 02:45:19 985
63 Tsz Lo Fong CUOC M 1999 03:01:43
Showing results 1 - 63 of 63