Results

Achievements at
orienteering events

Icenian 2019 (incorporating English Universities Orienteering Cup), 09/02/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at cuoc.org.uk/results/2019/icenian2019/index.html

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Green (length: 5km, climb: 150m, 14 controls)
Point calculations
961.64 + (109.03 x (3,059.91 - T)) / 550.57
Other courses: Black | Brown | Blue | Very Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Ian Jones NGOC M 1969 00:32:29
2 Alex Markham WAOC M 1986 00:34:07 1162
3 Chloƫ Cracknell SUFFOC F 2001 00:36:13 1137
4 Simon Moore BKO M 1960 00:36:22 1135
5 Keith Bennett DFOK M 1972 00:36:59 1128
6 Ruth Holmes SN F 1987 00:37:47 1119
7 David Saunders HH M 1959 00:39:54 1094
8 Michael Bickle WAOC M 1948 00:39:59 1093
9 Sophie Jones HH F 2002 00:40:35 1085
10 Nicholas Pugh SOS M 1951 00:41:20 1076
11 Duncan Minty LOK M 1960 00:41:41 1072
12 Helen Errington HH F 1961 00:41:51 1070
13 Edwin Banks SOS M 1952 00:42:51 1058
14 Hedley Calderbank HH M 1951 00:42:52 1058
15 Dominic Bowers HH M 2003 00:44:32 1038
16 Tim Pribul CHIG M 1949 00:44:36 1038
17 Margaret Jones NGOC F 1967 00:45:39 1025
18 Vanessa McMillan HH F 1985 00:45:42 1025
19 Garry Parmenter HAVOC M 1946 00:46:00 1021
20 Sarah Mansel SUFFOC F 1965 00:46:22 1017
21 Fiona Petersen DRONGO W 1998 00:46:22
22 Geoff Goodwin DFOK M 1951 00:46:45 1012
23 Matthew Dixon HH M 2001 00:48:10 995
24 Chris Shaw HAVOC M 1949 00:48:31 991
25 Paul Langston HH M 1953 00:48:55 986
26 Lynne Moore BKO F 1964 00:50:02 973
27 Sue Woods WAOC F 1957 00:50:31 967
28 Graham Perry IND M 1964 00:50:49
29 John Collyer SOS M 1945 00:50:52 963
30 Gillian Hanson HH F 1967 00:51:28 956
31 Michael Lord M 1998 00:52:15
32 Helen Nisbet SMOC F 1961 00:52:22 945
33 Sally Wilkinson SUFFOC F 1964 00:53:09 936
34 Gavin Avey-Hebditch WSX M 1959 00:54:15 923
35 Rachel Edwards SMOC F 1963 00:54:17 923
36 Alan Bowers HH M 1970 00:54:28 920
37 Julie Cleary LOK F 1964 00:55:17 911
38 Ray Curtis CHIG M 1954 00:55:25 909
39 Sandra Mather SMOC F 1966 00:55:54 903
40 Rachel Hopkins LOK F 1964 00:56:01 902
41 Miriam Rosen SROC F 1949 00:56:01 902
42 David Rosen SROC M 1953 00:58:22 874
43 Eliza Hermann HH F 1961 00:58:36 871
44 Ruth Rhodes SO F 1942 00:58:37 871
45 David LeFevre DFOK M 1957 00:59:13 864
46 Charles Taylor-Keane SMOC M 1955 01:00:34 848
47 Julie Collins DFOK F 1960 01:00:47 845
48 Colin Jackson HAVOC M 1959 01:01:07 841
49 Jenny Collyer SOS F 1945 01:03:11 817
50 Lucy Jarman CUOC W 1998 01:07:08
51 Rachel Thomas SMOC F 1955 01:08:47 750
52 Barbara Beckett HAVOC F 1955 01:11:07 723
53 Karen Bedwell DVO F 1969 01:13:39 693
54 Viv Hodson HH F 1964 01:14:37 681
55 Janet Biggs HAVOC F 1953 01:18:21 637
56 Alison Saunders HH F 1959 01:21:38 598
57 francis ronnau-bradbeer DFOK M 1956 01:29:00 510
58 Lindsay Malone W 1998 01:30:12
- Gillian Bowers HH F 1971 01:28:57
Showing results 1 - 59 of 59