Results

Achievements at
orienteering events

Scottish Championships Individual (UKOL), 26/05/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at https://www.scottish-orienteering.org/documents/results/soc2018/index.html

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Course 7 (M65,W45,W50) (length: 5.1km, climb: 110m, 11 controls)
Point calculations
1,060.70 + (85.99 x (4,575.55 - T)) / 981.07
Other courses: UKOL Course 1 (M21) | UKOL Course 10 (W65,W70) | UKOL Course 11 (M80,W75,W80) | Course 12 | Course 14 | Course 15 | Course 16 | Course 17 | Course 18 | UKOL Course 2 (M18,M20,M35,M40,W21) | UKOL Course 3 (M45,M50) | UKOL Course 4 (M55) | UKOL Course 5 (M16,M60) | UKOL Course 6 (W18,W20,W35,W40) | UKOL Course 8 (M70,W16,W55) | UKOL Course 9 (M75,W60)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Sarah Dunn MAROC F 1968 00:50:44 1195
2 John Simmons BOK M 1951 00:54:00 1178
3 Marsela McLeod INVOC F 1964 00:55:19 1171
4 Lorna Eades INT F 1967 00:56:20 1165
5 Susan Blackwood INVOC F 1967 00:59:33 1149
6 Beccy Osborn FVO F 1972 01:00:25 1144
7 Tony Carlyle AIRE M 1951 01:00:51 1142
8 Steve Ingleby DEE M 1953 01:00:58 1141
9 Lorna Graham None W 1973 01:01:54
10 Natasha Conway AIRE F 1971 01:02:26 1133
11 Mary Ross INT F 1972 01:02:32 1133
12 Robin Thomas BL M 1951 01:02:35 1133
13 Jacquie Laird INVOC F 1972 01:03:04 1130
14 Cathy Tilbrook FVO F 1967 01:03:34 1127
15 Susannah Macmillan ECKO F 1968 01:03:47 1126
16 Rona Molloy FVO F 1968 01:04:09 1124
17 Heather Fellbaum FVO F 1963 01:04:37 1122
18 Louise Longhurst FVO F 1964 01:06:04 1114
19 Morag McLuckie MOR F 1972 01:07:05 1109
20 Lynne Thomas WCOC F 1970 01:07:27 1107
21 Paul Johnson SYO M 1951 01:08:38 1101
22 Mike Smithard DEE M 1949 01:09:06 1098
23 Roger Garnett ESOC M 1951 01:09:54 1094
24 Ann Haley INT F 1964 01:10:41 1090
25 Helena Nolan ESOC F 1966 01:10:46 1090
26 Leslie Dalgleish ESOC M 1950 01:12:55 1078
27 Rachel Kirkland INT F 1971 01:13:52 1073
28 Carolyn McLeod GRAMP F 1964 01:14:22 1071
29 David Rosen SROC M 1953 01:16:17 1061
30 Dougie Condy AYROC M 1950 01:16:30 1059
31 John Coon ECKO M 1951 01:16:33 1059
32 Leonne Hutchinson ESOC F 1969 01:16:59 1057
33 Dave Smith WCH M 1953 01:17:06 1056
34 Alan Partridge ECKO M 1949 01:17:39 1053
35 Elizabeth Barr MOR F 1967 01:17:56 1052
36 Laura Farquharson GRAMP F 1967 01:17:59 1052
37 Katy McNeil MOR F 1971 01:18:52 1047
38 Alison Matheson INVOC F 1970 01:18:54 1047
39 Katherine Kirk ESOC F 1968 01:19:23 1044
40 Helen Rowlands GRAMP F 1966 01:20:14 1040
41 John Pullen MOR M 1972 01:21:11 1035
42 Dave Armitage GRAMP M 1951 01:21:14 1035
43 John Nash LOC M 1950 01:21:18 1034
44 Dawn Goddard FVO F 1967 01:22:58 1025
45 Rachel Scott GRAMP F 1965 01:24:41 1016
46 Rachel Powell LOC F 1967 01:26:57 1004
47 Roger Lott AIRE M 1950 01:28:37 996
48 Maire Convery HH F 1967 01:33:53 968
49 Robin Strain ELO M 1950 01:34:30 965
50 Nicholas Pugh SOS M 1951 01:35:20 960
51 Marie Claire Shankland FVO F 1967 01:36:31 954
52 Donald Smith TAY M 1951 01:37:04 951
53 Rachel Wilson CLYDE F 1966 01:40:29 933
54 Frances Britain MOR F 1970 01:42:38 922
55 Carol Burnapp ECKO F 1967 01:49:01 888
56 Sally McCartney CLYDE F 1965 01:50:42 880
57 Derry Kelleher NOR M 1949 01:59:04 836
58 Julie Ellis INT F 1971 02:08:41 785
- Pauline Tryner SYO F 1972 01:17:20
Showing results 1 - 59 of 59