Results

Achievements at
orienteering events

November Classic, 04/11/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at socweb.org/event/2018/11/04/51st-november-classic/results-0

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Short Brown (length: 8.9km, climb: 220m, 16 controls)
Point calculations
1,172.83 + (93.61 x (4,942.37 - T)) / 1,196.63
Other courses: Black | Brown | Blue | Short Blue | Green | Short Green | Very Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Stanley Heap SO M 2001 00:52:47 1312
2 Flurry Grierson DEVON M 2002 00:53:30 1308
3 Peter Ward NGOC M 1970 00:57:04 1292
4 Richard Barrett BAOC M 1970 00:58:22 1286
5 Thomas Howell SN M 2001 00:58:57 1283
6 Laurence Townley SN M 1971 00:59:10 1282
7 Samuel Fielding SHUOC M 1998 00:59:59 1278
8 Fiona Bunn TVOC F 1999 01:00:32 1275
9 Richard Parkin DVO M 1968 01:00:48 1274
10 Tamsin Moran SOC F 1994 01:01:18 1272
11 Harry McMurtrie DEVON M 2000 01:01:43 1270
12 Phil Murray BOK M 1964 01:02:44 1265
13 Nigel Bunn TVOC M 1964 01:03:15 1263
14 Ethan Tebbutt LEI M 2001 01:03:32 1261
15 Matthew Clarke SUFFOC M 2001 01:04:23 1257
16 Daniel Weaver UBOC M 2000 01:04:27 1257
17 Anna Nilsson Simkovics OLC WI F 01:05:57
18 Alan Velecky SO M 1966 01:06:31 1247
19 Steven Horsler WIM M 1966 01:06:44 1246
20 Abi Weeds SLOW F 1977 01:06:58 1245
21 Alexander Lines SO M 1995 01:06:58 1245
22 Chris Huthwaite SARUM M 1968 01:07:10 1244
23 James Crickmore WSX M 1993 01:08:15 1239
24 Ian Jones NGOC M 1966 01:09:03 1235
25 Brendon Howe SAX M 1969 01:11:22 1224
26 Paul Gebbett BOK M 1969 01:11:35 1223
27 Kevin Fielding HH M 1968 01:11:53 1222
28 Richard Leake LEI M 1966 01:12:17 1220
29 Mike Brett BAOC M 1964 01:12:41 1218
30 Zlatko Peev SLOW M 1970 01:13:17 1215
31 Paul Fox SN M 1962 01:13:30 1214
32 Jon Forster SOC M 1966 01:13:32 1214
33 Robin Bishop TVOC M 1967 01:13:53 1213
34 Alastair Oates BAOC M 1970 01:14:36 1209
35 Kezia Jukes BAOC F 1989 01:14:50 1208
36 Barry Jones SO M 1967 01:14:51 1208
37 Jason Falconer WSX M 1971 01:14:56 1208
38 John Methven BKO M 1970 01:15:50 1204
39 Velina Valova SLOW F 1993 01:15:57 1203
40 Johan Henriksson OUOC M 1992 01:16:38 1200
41 Paul Martin SN M 1967 01:16:44 1199
42 Paul Luttman SO M 1972 01:16:47 1199
43 Michelle Spillar WIM F 1979 01:17:06 1198
44 Jeremy Tonge BOK M 1970 01:17:23 1196
45 Alfie Bullus OD M 2000 01:18:08 1193
46 Nat Skidmore TVOC M 1984 01:19:12 1188
47 Simon Kippin TVOC M 1970 01:19:14 1188
48 Frida Forshallen Goodrich SN F 1992 01:19:38 1186
49 Graham Whiffen WSX M 1969 01:19:57 1184
50 Philip Harvey WIM M 1972 01:21:31 1177
51 Marc Ebanks SN M 1970 01:21:40 1176
52 Simon Deeks SAX M 1969 01:22:03 1174
53 Logan McIntyre TVOC M 2001 01:23:26 1168
54 Jeff Pakes QO M 1972 01:23:29 1168
55 Ian Buxton TVOC M 1965 01:23:35 1167
56 James Wilkinson BKO M 1991 01:23:58 1165
57 Jon Brooke WSX M 1966 01:24:05 1165
58 Rebecca Dal Bon SLOW F 1994 01:24:10 1164
59 Liam Marsh SO M 1998 01:24:58 1161
60 Ian Middlebrook WSX M 1964 01:25:28 1158
61 Keith Belsey SN M 1967 01:25:46 1157
62 Stuart Hanstock BOK M 1994 01:25:55 1156
63 Robin Mills WIM M 1965 01:25:55 1156
64 Peter Chapman SO M 1964 01:25:58 1156
65 Robert Lines SO M 1965 01:26:24 1154
66 Anya Crocker SOC F 1985 01:26:30 1153
67 Kerria Rowan SO F 1994 01:26:30 1153
68 Anne Edwards TVOC F 1989 01:26:52 1152
69 Stephen Borrill WAOC M 1971 01:27:15 1150
70 David Pilling BOK M 1966 01:28:11 1146
71 Albert Neil NGOC M 1971 01:28:25 1144
72 Nikolaus Howe CUOC M 01:28:32
73 Antoine Pesenti DFOK M 1970 01:28:43 1143
74 Sue Carter SLOW F 1967 01:31:14 1131
75 Cameron Lamond SN M 1970 01:31:18 1131
76 Andrew French WIM M 1965 01:31:44 1129
77 angel georgiev SLOW M 1988 01:32:00 1128
78 Laura Parkes HH F 1992 01:32:28 1125
79 Dan Straka BKO M 1966 01:32:39 1125
80 Daniel Hodson HH M 1994 01:33:16 1122
81 Dimitar Gospodinov BKO M 1992 01:33:22 1121
82 Stefan Peykov SLOW M 1965 01:33:52 1119
83 Dougal MacEwan BAOC M 1995 01:34:37 1115
84 Simon Moss SLOW M 1965 01:34:40 1115
85 Rob Woods RAFO M 1969 01:34:41 1115
86 Tom Frost SN M 1967 01:34:59 1114
87 David Hodson HH M 1964 01:35:50 1110
88 Nikolay Kolev SLOW M 1965 01:38:53 1095
89 Peter Dobra UBOC M 1999 01:39:14 1094
90 Andrew Reynolds DEVON M 1966 01:44:11 1070
91 Sophie Gordon GO F 1995 01:45:30 1064
92 Rob Taylor NGOC M 1969 01:47:24 1055
93 Nigel Heppenstall BAOC M 1967 01:59:12 1000
94 Meredith Moody UBOC F 1997 01:59:25 999
95 Hou Tin Chau CUOC M 1999 01:59:45 997
96 Lucy Bailey SOC F 02:01:48
97 Keith Davies SLOW M 1965 02:03:03 982
98 Graham Denney SAX M 1969 02:13:49 931
99 Yonadab Diez-Urkidi BKO M 1968 03:19:51 621
Showing results 1 - 99 of 99