Results

Achievements at
orienteering events

Rushmere EAOA Championships and EA League, 19/03/2017

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.smoc.info

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Green (length: 4.7km, climb: 140m, 18 controls)
Point calculations
958.92 + (110.82 x (3,673.60 - T)) / 738.33
Other courses: Brown | Blue | Short Green | Very Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Chloƫ Cracknell SUFFOC F 2001 00:42:02 1132
2 Yordan Kolev SLOW M 1987 00:42:33 1127
3 Katerina Skarkova NOR F 1999 00:43:26 1119
4 Rachel Pocock WAOC F 1967 00:43:49 1116
5 Neil Gostick HH M 1962 00:44:08 1113
6 Mick Liston NOR M 1949 00:44:22 1111
7 Gillian Hanson HH F 1967 00:47:27 1083
8 Michael Bickle WAOC M 1948 00:47:35 1082
9 Carol Edwards BL F 1957 00:47:54 1079
10 Liz Heaton LEI F 1981 00:48:45 1071
11 Chris Brown WAOC M 1952 00:49:05 1068
12 Mike Hampton OD M 1946 00:51:08 1050
13 Garry Parmenter HAVOC M 1946 00:51:29 1047
14 Bruce Marshall WAOC M 1952 00:51:55 1043
15 Sarah Mansel SUFFOC F 1965 00:52:08 1041
16 Karen Jones SLOW F 1961 00:52:40 1036
17 Martin Cook SMOC M 1956 00:52:52 1034
18 Karen Vines SMOC F 1968 00:52:55 1034
19 Hedley Calderbank HH M 1951 00:54:13 1022
20 Janet Cronk WAOC F 1957 00:54:41 1018
21 Mark Salmon SMOC M 1969 00:55:03 1015
22 Alison Saunders HH F 1959 00:55:30 1010
23 Ian Smith WAOC M 1956 00:56:31 1001
24 Chris Shaw HAVOC M 1949 00:56:35 1001
25 Sue Woods WAOC F 1957 00:57:21 994
26 Paul Kilpin TVOC M 1949 00:58:01 988
27 John Marriott LEI M 1948 00:58:32 983
28 Keith Marsden HH M 1943 00:59:15 977
29 Barry Breed HH M 1946 01:00:13 968
30 John Collyer SOS M 1945 01:02:25 948
31 Camilla Darwin WAOC F 1969 01:02:51 944
32 Helen Nisbet SMOC F 1961 01:04:51 926
33 John Ward OD M 1945 01:04:56 926
34 Bronwen Mansel SUFFOC F 1998 01:05:19 922
35 Charles Taylor-Keane SMOC M 1955 01:05:50 917
36 Caitlin Chafer LEI F 2001 01:07:40 901
37 Philip May OD M 1952 01:07:58 898
38 Helen Hague WAOC F 1969 01:08:10 896
39 Philip Kirk OD M 1956 01:08:13 896
40 Michael Hill HAVOC M 1954 01:08:24 894
41 Noreen Ives WAOC F 1953 01:09:16 887
42 Ann Harris SMOC F 1954 01:09:29 885
43 Ceri Renouf SOS F 1971 01:10:01 880
44 Paul Lowe SUFFOC M 1959 01:10:46 873
45 Mark Thompson TVOC M 1955 01:11:24 867
46 Clare Skidmore TVOC F 1984 01:12:43 855
47 Brian Palmer TVOC M 1944 01:14:29 840
48 Caroline Louth WAOC F 1961 01:15:03 834
49 Janet Biggs HAVOC F 1953 01:16:03 825
50 Jennifer Gebka HAVOC F 1963 01:16:04 825
51 Anthony Biggs HAVOC M 1949 01:16:05 825
52 Clare Bense BOF F 1958 01:17:25 813
53 Oliver Hague WAOC M 1999 01:18:37 802
54 John Shaw SMOC M 1949 01:21:01 781
55 Rachel Thomas SMOC F 1955 01:21:41 775
56 Viv Hodson HH F 1964 01:22:27 768
57 Karen Hopkins SMOC F 1966 01:22:37 766
58 Mark Glover SMOC M 1981 01:23:57 754
59 Barbara Beckett HAVOC F 1955 01:29:39 703
60 Anita Brattland Ottawa Orienteering W 1962 01:30:11
61 Emily Jackman NOR F 2000 01:30:57 691
62 Jeremy Steventon-Barnes SUFFOC M 1970 01:51:38 505
- Rebecca Nisbet SMOC F 2001 00:51:34
Showing results 1 - 63 of 63