Results

Achievements at
orienteering events

Liverpool Big Weekend Day 1 Formby Dunes (UKOL), 06/10/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at deeside-orienteering-club.org.uk/results/Results.htm#181006FormbyLevelB

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Short Brown (M18,M20,M45,M50,W21) (length: 7.8km, climb: 165m, 25 controls)
Point calculations
1,195.65 + (63.88 x (4,376.19 - T)) / 905.42
Other courses: UKOL Black (M21) | UKOL Brown (M35,M40) | UKOL Blue (M16,M55,M60,W35,W40) | UKOL Short Blue (M65,W18,W45,W50) | UKOL Green (M70,W16,W55,W60) | UKOL Short Green (M75,M80,W65,W70) | UKOL Very Short Green (W75,W80) | Light Green | Orange | Yellow


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Richard Barrett BAOC M 1970 00:51:52 1285
2 Tim Tett SYO M 1960 00:55:00 1272
3 Martin Ward SYO M 1967 00:55:23 1270
4 Andy Thorpe EPOC M 1969 00:57:29 1261
5 Christopher MacKenzie CLOK M 1993 01:00:34 1248
6 Ethan Tebbutt LEI M 2001 01:00:39 1248
7 Matthew Owen BOK M 1966 01:00:54 1247
8 Liam Corner MDOC M 1970 01:01:10 1245
9 Dil Wetherill WAOC M 1964 01:01:33 1244
10 Kevin Fielding HH M 1968 01:01:37 1244
11 Ryan Elliot SYO M 2000 01:01:38 1244
12 Neil Conway AIRE M 1968 01:02:16 1241
13 Joseph Goodwin WCOC M 2000 01:02:47 1239
14 Jon Hateley DEE M 1963 01:03:46 1234
15 Rolf Wuestenhagen GTS M 1973 01:03:46
16 Richard Parkin DVO M 1968 01:04:01 1233
17 Dmitry Ushakov LOK M 1973 01:04:29 1231
18 Paul Gebbett BOK M 1969 01:04:55 1230
19 David Spencer WCOC M 1969 01:05:06 1229
20 Finlay Johnson SROC M 2002 01:06:04 1225
21 Duncan Harris DEE M 1966 01:06:44 1222
22 Alan Irving WCOC M 1967 01:07:22 1219
23 Richard Leake LEI M 1966 01:07:38 1218
24 Mark Seddon SELOC M 1962 01:08:22 1215
25 Francis Smith-Ward LOC M 2001 01:08:45 1213
26 Paul Fox SN M 1962 01:09:07 1212
27 Sebastian Mobus SYO M 2001 01:11:12 1203
28 Anya Crocker SOC F 1985 01:11:54 1200
29 Steve Dempsey SYO M 1963 01:12:08 1199
30 David Williams HOC M 1962 01:14:34 1189
31 Alan Leakey SLOW M 1953 01:15:43 1184
32 Charles Mayes CLOK M 1966 01:16:06 1182
33 Sue Carter SLOW F 1967 01:16:10 1182
34 Ian Hopkins WRE M 1966 01:16:27 1181
35 Jolyon Medlock WSX M 1974 01:16:37 1180
36 Tony Callow WRE M 1966 01:17:34 1176
37 Trevor Hindle MDOC M 1964 01:18:31 1172
38 Sonny Wessels ARGUS M 1997 01:19:05
39 David Wathey MDOC M 1965 01:19:39 1167
40 John Green CLOK M 1972 01:20:29 1164
41 Clive Wilkinson SUFFOC M 1962 01:21:10 1161
42 Paul Taylor SYO M 1965 01:21:36 1159
43 Pauly-D Jones DEE M 1965 01:22:19 1156
44 Mary Ockenden SROC F 1959 01:28:34 1129
45 Robert Campbell WAOC M 1966 01:28:39 1129
46 Simon Branford WIM M 1979 01:28:42 1129
47 Alison Fryer MDOC F 1991 01:38:31 1087
48 Rebecca Dal Bon SLOW F 1994 01:45:24 1058
49 Kevan Latham SELOC M 1956 01:58:49 1001
50 Fiona Tam SLOW F 1989 02:06:41 968
Showing results 1 - 50 of 50