Results

Achievements at
orienteering events

Liverpool Big Weekend Day 1 Formby Dunes (UKOL), 06/10/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at deeside-orienteering-club.org.uk/results/Results.htm#181006FormbyLevelB

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Green (M70,W16,W55,W60) (length: 4.4km, climb: 110m, 16 controls)
Point calculations
974.86 + (96.71 x (3,455.53 - T)) / 664.78
Other courses: UKOL Black (M21) | UKOL Brown (M35,M40) | UKOL Short Brown (M18,M20,M45,M50,W21) | UKOL Blue (M16,M55,M60,W35,W40) | UKOL Short Blue (M65,W18,W45,W50) | UKOL Short Green (M75,M80,W65,W70) | UKOL Very Short Green (W75,W80) | Light Green | Orange | Yellow


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Heather Roome SROC F 1983 00:35:13 1170
2 Scarlet Heap SO F 2003 00:37:55
3 Ellie Simmonds LOC F 2003 00:38:04
4 Peter Gorvett SYO M 1947 00:38:58 1137
5 Tony Thornley AIRE M 1948 00:40:08 1127
6 Ruby Owen BOK F 2004 00:40:14
7 Julian Lailey SROC M 1946 00:41:54 1112
8 David Booker NOC M 1954 00:42:12 1109
9 Hannah Freeman HH F 2003 00:42:39
10 David Palmer BOK M 1946 00:43:40 1096
11 Eifion Thomas DEE M 1949 00:44:25 1090
12 Alex Elliot SYO F 2003 00:44:27
13 Andrew Kelly AIRE M 1958 00:44:31 1089
14 Aimee Darley GO F 2003 00:44:33
15 Mick Smith HH M 1948 00:44:51 1086
16 Karen Quickfall SROC F 1963 00:44:55 1085
17 Lindsey Bayles LOC F 1961 00:44:59 1085
18 Jim Prowting TVOC M 1946 00:45:07 1084
19 Doug Dickinson DVO M 1945 00:45:10 1083
20 Sarah Brown SLOW F 1952 00:45:34 1080
21 Ian Couch EPOC M 1947 00:46:37 1071
22 Louise Dunn LOC F 1960 00:46:40 1070
23 Christopher Branford WIM M 1946 00:47:00 1067
24 Mike Hampton OD M 1946 00:47:19 1065
25 Amanda Roberts LOG F 1962 00:47:22 1064
26 Rod Postlethwaite WRE M 1954 00:48:39 1053
27 Peter Ross MDOC M 1947 00:49:07 1049
28 Chris Rostron MDOC M 1947 00:49:21 1047
29 Derek Gale DVO M 1944 00:50:01 1041
30 John Broadhead WRE M 1955 00:50:25 1037
31 Andrew White HOC M 1956 00:50:39 1035
32 Val Johnson DVO F 1959 00:50:57 1033
33 Sally Lindsay ESOC F 1956 00:51:08 1031
34 David May SLOW M 1946 00:51:17 1030
35 Libby Barber LEI F 2004 00:51:27
36 Tommy Burke FINGAL M 1958 00:51:37
37 Phil Smithard KFO M 1947 00:51:39 1027
38 Simon Crocker DEE M 1959 00:51:41 1026
39 Jill Smith EBOR F 1954 00:51:52 1025
40 Lesley Brown HOC F 1950 00:51:53 1025
41 Deborah Goodwin WCOC F 1961 00:52:23 1020
42 Henry Teasdale WCOC M 2003 00:53:25
43 Jill Blount SO F 1960 00:53:41 1009
44 Jonty Goodwin WCOC M 2003 00:53:44
45 Rebecca McCreadie DEE F 1976 00:53:45 1008
46 Jane Booker NOC F 1954 00:54:04 1006
47 Viv Macdonald DVO F 1952 00:54:09 1005
48 Caroline Brammer DEE F 1967 00:54:34 1001
49 Christine Robinson LOC F 1956 00:55:26 994
50 Peter Guillaume SYO M 1949 00:55:34 993
51 Sophie Vincent DVO F 2002 00:55:40 992
52 Sophie Evans LOC F 2003 00:55:42
53 Shirley Wood AIRE F 1958 00:56:00 989
54 Helen Nisbet SMOC F 1961 00:56:38 983
55 Sue Woods WAOC F 1957 00:57:05 979
56 Dave Neild LOC M 1947 00:57:51 973
57 Lucy Gibson LOC F 2003 00:58:01
58 Lynden Hartmann SYO F 1955 00:58:31 967
59 Sarah Watkins SROC F 1974 00:58:41 965
60 Jane Campbell DEE F 1957 00:58:46 965
61 Alice Wood LOC F 2003 00:59:15
62 Elizabeth Bales POTOC F 1962 00:59:37 957
63 Ranald Macdonald DVO M 1952 00:59:59 954
64 Lester Evans HOC M 1954 01:00:07 953
65 Christopher Kemp DEE M 1954 01:00:23 950
66 Eric Brown HOC M 1948 01:00:24 950
67 Jon Wheatcroft TVOC M 1952 01:00:26 950
68 Carol Edwards BL F 1957 01:01:18 942
69 Trevor Roberts MDOC M 1947 01:01:39 939
70 Jane Kayley-Burgess DVO F 1957 01:02:05 936
71 Pat Moody DEE F 1957 01:02:29 932
72 Judith Evans HOC F 1955 01:02:36 931
73 John Pullin LOC M 1949 01:03:00 928
74 Marian White HOC F 1960 01:03:00 928
75 Alison Yeates WCH F 1967 01:03:05 927
76 Anne Kayley-Burgess DVO F 1966 01:03:19 925
77 Chris Kirkham MDOC M 1947 01:03:22 924
78 Richard Rogers WRE M 1962 01:03:29 923
79 Janet Cronk WAOC F 1957 01:03:34 923
80 Helen Rennie WCOC F 1973 01:04:44 913
81 Jane Lambert SO F 1960 01:04:58 910
82 Jacqueline Embrey DEE F 1958 01:05:15 908
83 Paul Jackson EPOC M 1944 01:05:16 908
84 Karen Mills-hicks GO F 1975 01:05:23 907
85 James Smith DEE M 1947 01:05:49 903
86 Judy Burge LOC F 1957 01:05:53 902
87 Maggie Hateley DEE F 1963 01:06:20 899
88 Denis Murphy DEE M 1946 01:06:57 893
89 Jill Cochrane SROC F 1957 01:07:46 886
90 Stephen Round SELOC M 1951 01:08:08 883
91 Adam McCreadie DEE M 1977 01:08:33 879
92 Rick Roberts HOC M 1951 01:08:37 879
93 Geoff Woolfenden DEE M 1953 01:08:53 876
94 Adam Mackridge IND M 1983 01:09:49
95 Bob Elmes DEE M 1945 01:10:11 865
96 Ruth Harris DEE F 1969 01:12:15 847
97 Richard Hughes DEE M 1955 01:12:16 847
98 Anne Wilson LOC F 1952 01:13:53 833
99 Fred Ross EPOC M 1945 01:15:37 818
100 Glenys Ferguson SROC F 1950 01:16:05 813
101 Gill Sharp SN F 1958 01:16:52 807
102 Anne Darlington ERYRI F 1955 01:18:48 790
103 John Nuttall SELOC M 1945 01:19:31 783
104 Richard Goodwin WCOC M 1957 01:20:47 772
105 Barbara Majumdar DEE F 1947 01:22:17 759
106 Brian Yates ESOC M 1944 01:25:14 734
107 Joy Irvine DEE F 1958 01:26:32 722
108 Colin Darlington ERYRI M 1953 01:27:49 711
109 Jo Matthew SROC F 1974 01:39:24 610
- Tony Davies BOF M 1948 00:45:26
- Keith Streb NOC M 1953 01:02:32
- Thomas King DEE M 1997 01:08:12
- John Shaw SMOC M 1949 01:11:19
Showing results 1 - 113 of 113