Results

Achievements at
orienteering events

Liverpool Big Weekend Urban Event (UKOL), 07/10/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.seloc.org.uk/wp/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL (M18,M20,M21,M35,M40,M45,M50,W18,W20,W21,W35) (length: 5.3km, 35 controls)
Point calculations
1,140.39 + (129.12 x (2,393.69 - T)) / 503.97
Other courses: UKOL (M55,M60,W40,W45,W50) | UKOL (M16,W16) | MYJ (M12) WYJ(W12) | UKOL (M65,M70,W55,W60) | UKOL (M75,M80,W65,W70,W75,W80)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Erik Nilsson Simkovics OLC WIE M 00:28:03
2 Matt Driver SELOC M 1985 00:29:56 1294
3 Leon Foster AIRE M 1983 00:30:05 1291
4 Mark Burley MDOC M 1987 00:30:59 1277
5 Richard Barrett BAOC M 1970 00:31:05 1276
6 Dmitry Ushakov LOK M 1973 00:31:28 1270
7 Simon Martland EPOC M 1965 00:31:31 1269
8 Liam Corner MDOC M 1970 00:31:43 1266
9 Duncan Harris DEE M 1966 00:31:48 1265
10 Matthew Rochester CLARO M 2001 00:31:58 1262
11 Thomas Entwistle SYO M 1995 00:32:07 1260
12 Andrew Hobson AIRE M 1984 00:32:11 1259
13 Jamie Rennie WCOC M 1970 00:32:13 1258
14 Kevin Fielding HH M 1968 00:32:22 1256
15 Richard Parkin DVO M 1968 00:32:39 1252
16 Martin Ward SYO M 1967 00:32:51 1249
17 Christopher MacKenzie CLOK M 1993 00:33:19 1242
18 Robert Normanton DEE M 1990 00:33:35 1237
19 Paul Gebbett BOK M 1969 00:33:45 1235
20 David Hunt BOK M 1960 00:34:16 1227
21 Rhys Manning SWOC M 1982 00:34:20 1226
22 David Thomas SAX M 1995 00:34:40 1221
23 Oliver O'Brien SLOW M 1980 00:35:06 1214
24 angel georgiev SLOW M 1988 00:35:08 1214
25 Alex Del Fedele ASCO LU M 00:35:22
26 Trevor Hindle MDOC M 1964 00:35:24 1209
27 Yordan Kolev SLOW M 1987 00:35:32 1207
28 Paul Chavasse QO M 1964 00:35:58 1201
29 Peter Murphy DEE M 1977 00:36:11 1197
30 Tony Udris SYO M 1969 00:36:15 1196
31 Anya Crocker SOC F 1985 00:36:34 1192
32 Rebecca Dal Bon SLOW F 1994 00:36:38 1191
33 Himmy Lau SLOW M 1998 00:37:10 1182
34 Clive Richardson WRE M 1966 00:37:11 1182
35 Sonny Wessels ARGUS M 00:37:18
36 Diane Mitson POTOC F 1975 00:37:44 1174
37 Sue Carter SLOW F 1967 00:37:51 1172
38 Rachel Mercer SELOC F 1986 00:38:16 1165
39 Jolyon Medlock WSX M 1974 00:38:24 1163
40 Marie Vuitton ASUL F 00:38:37
41 Tereza Maria Rush BOK F 1979 00:38:42 1159
42 Tony Callow WRE M 1966 00:38:43 1158
43 Brendan Bolland WAROC M 1968 00:39:14 1151
44 Paul Street SLOW M 1954 00:39:14 1151
45 Paul Fox SN M 1962 00:39:32 1146
46 Pauly-D Jones DEE M 1965 00:39:51 1141
47 Derick Mercer BKO M 1964 00:40:04 1138
48 Julia Preston SROC F 1982 00:40:25 1132
49 Elly Straube SV LENG F 00:40:52
50 Thomas King DEE M 1986 00:41:14 1120
51 Steve Wilson SELOC M 1974 00:41:17 1119
52 Simon Gale DVO M 1970 00:41:19 1119
53 Simon Branford WIM M 1979 00:41:43 1112
54 Mykyta Chubynsky OD M 1976 00:41:47 1111
55 Debbie Lamb SWOC F 1992 00:42:20 1103
56 Daisy Partridge SOS F 2000 00:42:43 1097
57 Ian Farrell MDOC M 1981 00:43:29 1085
58 Nick Martin CLOK M 1970 00:44:16 1073
59 Saskia Jones DEE F 2001 00:45:01 1062
60 Paul Watson MDOC M 1974 00:45:02 1061
61 Martyn Dean CLOK M 1959 00:45:13 1059
62 Adrian Griffiths WRE M 1968 00:45:28 1055
63 Julie Mair AIRE F 1982 00:45:47 1050
64 Siobhan Henn IND F 00:46:02
65 Fiona Tam SLOW F 1989 00:46:38 1037
66 Jon Darley GO M 1966 00:46:39 1037
67 Edward Mellor SELOC M 1969 00:47:15 1027
68 Jennifer Murphy DEE F 1980 00:47:53 1018
69 Pauls Auce IND M 00:48:11
70 David Pal WRE M 1966 00:48:58 1001
71 Adrian Thiemicke DEE M 1965 00:49:25 994
72 Alex Earley LOC F 1991 00:49:30 993
73 John Green CLOK M 1972 00:50:13 982
74 Iris Eggels ARGUS F 00:50:48
75 Steven Partridge SOS M 1969 00:53:31 931
76 Adam McCreadie DEE M 1977 00:54:28 916
77 Charlotte Willis AIRE F 1989 01:00:58 816
78 Steve Edgar LEI M 1966 01:02:47 789
79 Laura Cox WATO F 01:08:42
80 Clare Woods WAOC F 01:11:24 656
81 Phillip White LOC M 1972 01:15:36 592
Showing results 1 - 81 of 81