Results

Achievements at
orienteering events

Eurocity Race Tour weekend (Urban event), 04/11/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at https:\\mdoc.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

2 (length: 7.3km, 28 controls)
Point calculations
1,143.40 + (103.66 x (3,072.18 - T)) / 499.73
Other courses: 1 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Simon Martland EPOC M 1965 00:38:20 1304
2 David Alcock AIRE M 1976 00:39:05 1294
3 Dmitry Ushakov LOK M 1973 00:39:39 1287
4 Martin Ward SYO M 1967 00:40:54 1272
5 Edi Ocvirk SPRINTADDICTS M 1978 00:41:28
6 Robert Orehoci SPRINTADDICTS M 1973 00:41:40
7 Antonija Orlic SPRINTADDICTS W 1978 00:41:44
8 Liam Corner MDOC M 1970 00:41:48 1260
9 Dirk Goossens Trol M 1968 00:41:50
10 Edward Halliwell DEE M 1973 00:42:26 1253
11 Chloe Potter BOK F 1998 00:42:31 1252
12 Mary Fleming SYO F 1993 00:42:50 1248
13 Luigi Lerose SROC M 1977 00:43:14 1243
14 John Casey WATO M 1968 00:43:25
15 Helge Gisholt Skifjells Sønner M 1968 00:43:34
16 Karl Marshall SYO M 1967 00:43:40 1237
17 Nick Howlett LOC M 1967 00:43:50 1235
18 Sarah-Jane Barrable SLOW F 1984 00:43:57 1234
19 David Dixon HH M 1972 00:44:13 1230
20 Jenny Evans WCOC F 1993 00:45:09 1219
21 Paul Taylor SYO M 1965 00:45:30 1214
22 Robert Gatenby AIRE M 1978 00:45:38 1213
23 Mark Chapman SYO M 1965 00:46:40 1200
24 David Wathey MDOC M 1965 00:47:13 1193
25 Jamie Rennie WCOC M 1970 00:47:16 1192
26 Trevor Hindle MDOC M 1964 00:47:31 1189
27 Simon Freytag M 1983 00:47:40
28 Chris McCartney OD M 1969 00:47:50 1185
29 Ian Hopkins WRE M 1966 00:47:52 1185
30 Matthew Leathwood BOK M 1974 00:48:01 1183
31 Matthew Gardner HH M 2001 00:48:37 1176
32 Jan Hnízdil KOB Kamenický Šenov M 1973 00:48:41
33 Russell Price M 1997 00:48:44
34 Elin Martanova Slavia Liberec W 1998 00:48:47
35 Tony Udris SYO M 1969 00:48:53 1172
36 Peter Murphy DEE M 1977 00:49:41 1162
37 Matej Hnízdil KOB Kamenický Šenov M 2002 00:50:25
38 Paul Turnock MDOC M 1979 00:50:59 1146
39 Tereza Maria Rush BOK F 1979 00:51:22 1141
40 Fiona Tam SLOW F 1989 00:52:26 1128
41 Mark Sammon SELOC M 1971 00:52:32 1127
42 Baiba Birzniece Darba rezerves W 1983 00:52:41
43 Adrian Griffiths WRE M 1968 00:53:00 1121
44 Ian Wilson LEI M 1966 00:53:31 1115
45 Thomas Gloor OLV Baselland M 1968 00:53:41
46 Simon Gale DVO M 1970 00:53:54 1110
47 Katie Blackford BADO F 1997 00:54:12 1106
48 Craig Blackford BADO M 1968 00:54:18 1105
49 Edward Barnard DEE M 1979 00:54:23 1104
50 Espen Fyhn Nilsen Stavanger OK M 1968 00:54:49
51 Paul Watson MDOC M 1974 00:55:27 1091
52 Mark Edwards SROC M 1965 00:55:52 1085
53 Yves Gomrée HOC M 1973 00:55:52
54 Karol Kalsztein Harpagan OC M 1978 00:55:56
55 Stu Levene HH M 1969 00:56:15 1081
56 Richard Hill DEE M 1965 00:56:31 1077
57 Adam McCreadie DEE M 1977 00:57:02 1071
58 Frederik Dammeier SV Wannweil M 00:58:19
59 Samuel Andreo M 1997 00:59:10
60 Adrian Harris MDOC M 1966 00:59:40 1038
61 Pawel Bugajski M 1983 00:59:58
62 Edward Jones DEE M 1969 01:00:41 1025
63 Anita Zakse Darba rezerves W 1997 01:01:25
64 Matthew Dixon HH M 2002 01:01:36 1014
65 Ilze Birzniece Darba rezerves W 1983 01:01:51
66 Katie McInnes MDOC F 1987 01:02:03 1008
67 William Gale DVO M 1997 01:02:21 1005
68 Guna Poga Darba rezerves W 1997 01:02:47
69 Chris Slattery FINGAL M 1973 01:02:48
70 Renske Goossens Trol Belgium W 1997 01:03:11
71 Chris Lee M 1983 01:03:14
72 Marcus Bateman SN M 1965 01:03:42 988
73 Sofia Inácio CMo Funchal W 1997 01:04:22
74 Andrew Selby DVO M 1975 01:04:59 972
75 Edgar Divver BADO M 1997 01:05:03
76 Matthias Dalheimer IK Vikings OK M 1973 01:05:05
77 David Pal WRE M 1966 01:05:19 968
78 Alex Shaw MDOC M 1997 01:05:32
79 Berenika Kucerova KOB Dobrichovice W 1983 01:05:41
80 John Brewer SROC M 1964 01:07:15 944
81 Alison Fryer MDOC F 1991 01:08:16 931
82 Emily Blackford BADO F 1995 01:09:24 917
83 Marina Kaže Darba rezerves W 1997 01:10:34
84 Dominika Bakowska Harpagan OC W 1997 01:11:11
85 Elizabeth Hamer-Davies MDOC F 1965 01:12:28 879
86 Nicholas Ingram M 1997 01:13:00
87 Luís Gomes CMo Funchal M 1978 01:20:51
- Knut Harald HylleZ Skifjells Sønner M 1973 00:41:33
- Raitis Barbals Darba rezerves M 1983 00:51:28
- Sam Akerstrom M 1997 01:08:35
- Teresa Ingram W 1997 01:10:50
Showing results 1 - 91 of 91