Results

Achievements at
orienteering events

British Orienteering Championships (UKOL), 05/05/2019

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 18 (M75,W65) (length: 4.9km, climb: 175m, 16 controls)
Point calculations
946.49 + (82.47 x (3,799.10 - T)) / 830.31
Other courses: UKOL 1 (M21) | 2 | UKOL 3 (M18,M20,M35) | UKOL 4 (M40,W21) | 5 | UKOL 6 (W18,W20,W35,W40) | 7 | UKOL 8 (M45) | UKOL 9 (M50) | UKOL 10 (M55) | UKOL 11 (M60) | UKOL 12 (W45) | UKOL 13 (M16) | UKOL 14 (M65) | UKOL 15 (W50) | UKOL 16 (M70,W55) | UKOL 17 (W16,W60) | UKOL 19 (W70) | UKOL 20 (M80,W75) | UKOL 21 (M85,W80) | UKOL 22 (W85) | 23 | 24 | 25 | 26 | 27


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Stella Lewsley BL F 1954 00:40:22 1083
2 Maria MacKenzie EBOR F 1976 00:47:56 1038
3 Clare Baker CLOK F 1980 00:47:59 1038
4 Michael Pearson WCOC M 1944 00:48:06 1037
5 Judy Johnson SYO F 1951 00:48:17 1036
6 Emily Powell DVO F 1982 00:49:46 1027
7 Sarah Brown SLOW F 1952 00:50:12 1025
8 Margaret Dalgleish ESOC F 1952 00:50:17 1024
9 Peter Carey OD M 1944 00:50:46 1021
10 Derek Gale DVO M 1944 00:51:35 1016
11 Chris Heaton LOC M 1980 00:51:43 1016
12 Brian Shaw SYO M 1942 00:52:04 1014
13 Jill Smith EBOR F 1954 00:52:09 1013
14 Lucie Kozumplikova MENDELU F 1984 00:52:37
15 Janice Nisbet ESOC F 1953 00:53:08 1007
16 Kate Ingleby DEE F 1953 00:53:29 1005
17 Janet Nash LOC F 1951 00:53:46 1003
18 Tom Edelsten GO M 1943 00:53:51 1003
19 Liz Heaton LOC F 1981 00:54:00 1002
20 Christine Kiddier BL F 1952 00:54:17 1000
21 Helen Gardner EBOR F 1950 00:55:33 993
22 John Padget DEE M 1943 00:55:40 992
23 Ian Peirce SARUM M 1944 00:56:12 989
24 Tim Sowood INVOC M 1944 00:56:12 989
25 Karen Mills-hicks GO F 1975 00:56:35 987
26 Inara Gipsle TVOC F 1952 00:56:41 986
27 Andrew Nicoll NATO M 1941 00:56:43 986
28 Tony Duncan WCOC M 1943 00:57:07 983
29 Susan Stevens AIRE F 1953 00:57:17 982
30 Barrie Speake EBOR M 1941 00:57:18 982
31 George Crawford-Smith PFO M 1944 00:57:35 981
32 Jennifer Atkinson ELO F 1979 00:57:42 980
33 Rex Bleakman DVO M 1944 00:57:50 979
34 Hilary Bloor SYO F 1954 00:58:30 975
35 Robert Verity DEE M 1942 00:59:19 970
36 Marie Gibbs AIRE F 1975 01:00:51 961
37 Alison Ingleby AIRE F 1983 01:01:06 960
38 Susan Roome SROC F 1952 01:01:50 955
39 Rebecca McCreadie DEE F 1976 01:01:55 955
40 Jenny Wren BL F 1950 01:02:32 951
41 Clare Taunton NOC F 1979 01:03:42 944
42 Mike Callow WRE M 1941 01:05:22 934
43 Jane Archer SN F 1954 01:05:23 934
44 Kim Sanderson NATO F 1975 01:06:11 929
45 Viv Macdonald DVO F 1952 01:06:14 929
46 Margaret Willdig OD F 1953 01:06:29 928
47 Roy Lindsell EPOC M 1944 01:07:19 923
48 Lesley Brown HOC F 1950 01:08:09 918
49 Carol Sands BOK F 1951 01:08:28 916
50 Judith Holt DVO F 1950 01:09:12 911
51 Paul Jackson EPOC M 1944 01:09:23 910
52 Ann Harris SMOC F 1954 01:10:00 907
53 Trina Rogerson ELO F 1951 01:11:10 900
54 Rosalind Taunton NGOC F 1950 01:11:13 899
55 Liz Davies AIRE F 1953 01:12:36 891
56 Anne Wilson LOC F 1952 01:15:13 876
57 Chris Morley WAOC M 1940 01:15:14 875
58 Susan Guy SYO F 1978 01:20:01 847
59 Jim Mitchell PFO M 1942 01:20:22 845
60 David Mawdsley MDOC M 1941 01:25:56 812
61 Jean Payne DEE F 1953 01:26:01 811
62 Brian Yates ESOC M 1944 01:26:22 809
63 rhona fraser BOF F 1954 01:29:51 788
64 Pauline Wilson SYO F 1952 01:31:50 777
65 Diana Gorton AIRE F 1954 01:45:51 693
66 Michael Wood EPOC M 1941 01:53:00 650
67 David Nixon SOC M 1944 02:21:26 481
- Ian Pyrah ESOC M 1944 00:49:58
Showing results 1 - 68 of 68