Results

Achievements at
orienteering events

Midlands Championships (UKOL)/Springtime in Shropshire 2019 Day 2, 26/05/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at sins.org.uk/sins-2019-results/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Course 2 (M18,M20,M35,M40,W21) (length: 10.2km, climb: 305m, 22 controls)
Point calculations
1,224.36 + (77.83 x (6,349.54 - T)) / 1,399.14
Other courses: UKOL Course 1 (M21) | UKOL Course 3 (M45,M50) | UKOL Course 4 (M55) | UKOL Course 5 (M16,M60) | UKOL Course 6 (W18,W20,W35,W40) | UKOL Course 7 (M65,W45,W50) | UKOL Course 8 (M70,W16,W55) | UKOL Course 9 (M75,W60) | UKOL Course 10 (W65,W70) | UKOL Course 11 (M80,W75) | UKOL Course 12 (M85,M90,W80) | UKOL Course 13 (W85,W90) | UKOL Course 14 (M14) | UKOL Course 15 (W14) | UKOL Course 16 (M12,W12) | UKOL Course 17 (M10,W10) | UKOL Course 1 (M21)8


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Flurry Grierson DEVON M 2002 01:05:59 1357
2 David Bunn TVOC M 2001 01:10:43 1342
3 Ben Chesters DEVON M 1978 01:17:24 1319
4 David Roome SROC M 1982 01:18:20 1316
5 Stanley Heap SO M 2001 01:19:11 1313
6 Finlay Johnson SROC M 2002 01:19:54 1311
7 Jim Bailey BOK M 2003 01:23:01 1300
8 Glen Richardson NOR M 1978 01:23:07 1300
9 Robert Ashton BAOC M 1984 01:24:05 1297
10 Ryan Elliot SYO M 2000 01:24:17 1296
11 Mike Barnby WCH M 1978 01:24:51 1294
12 Dominic Dakin SYO M 2001 01:25:33 1292
13 Iain Stamp WCH M 1980 01:29:31 1279
14 Jan Travnicek TVOC M 1975 01:36:03 1257
15 Tom Horton HOC M 1975 01:37:08 1253
16 Sam Leadley OD M 2000 01:38:58 1247
17 Alexander Mitchell HOC M 2002 01:40:03 1244
18 Rob Baker CLOK M 1978 01:41:12 1240
19 Benjamin Rauffet HOC M 1987 01:41:32 1239
20 Ben Green TVOC M 1977 01:43:11 1233
21 David Alcock AIRE M 1976 01:50:53 1207
22 Katie Reynolds SBOC F 1994 01:51:08 1207
23 Doug Stimson NWO M 1982 01:51:41 1205
24 Nadine Wright OD F 1988 01:52:03 1204
25 Felix Lunn OD M 2002 01:52:13 1203
26 David Newton DVO M 1978 01:52:17 1203
27 Andy Glover LEI M 1978 01:53:10 1200
28 Ben Lonsdale RAFO M 1982 01:54:26 1196
29 Andrew Rowe POTOC M 1976 01:56:47 1188
30 Peter Moseley MDOC M 1977 01:57:44 1185
31 Brian Cowe WAOC M 1976 02:00:24 1176
32 Dan Font DEE M 1993 02:03:48 1164
33 Henry Webb WCH M 2002 02:06:09 1157
34 John Miklausic NGOC M 1979 02:07:19 1153
35 George Simmons GO M 1995 02:12:12 1136
36 Robert Rose HOC M 1980 02:15:26 1126
37 Conor O' Donovan WAOC M 1990 02:16:49
38 Sue Carter SLOW F 1967 02:19:44 1111
39 Christian Saxtoft BOK M 1962 02:21:01 1107
40 Stuart Duckworth WCH M 1976 02:21:08 1107
41 Andrew Weaver WRE M 02:23:36
42 Fiona Tam SLOW F 1989 02:55:39 991
- Oliver Lunn OD M 2002 01:39:37
Showing results 1 - 43 of 43