Results

Achievements at
orienteering events

Midlands Championships (UKOL)/Springtime in Shropshire 2019 Day 2, 26/05/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at sins.org.uk/sins-2019-results/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Course 4 (M55) (length: 8.3km, climb: 240m, 22 controls)
Point calculations
1,156.67 + (80.07 x (5,805.41 - T)) / 1,224.35
Other courses: UKOL Course 1 (M21) | UKOL Course 2 (M18,M20,M35,M40,W21) | UKOL Course 3 (M45,M50) | UKOL Course 5 (M16,M60) | UKOL Course 6 (W18,W20,W35,W40) | UKOL Course 7 (M65,W45,W50) | UKOL Course 8 (M70,W16,W55) | UKOL Course 9 (M75,W60) | UKOL Course 10 (W65,W70) | UKOL Course 11 (M80,W75) | UKOL Course 12 (M85,M90,W80) | UKOL Course 13 (W85,W90) | UKOL Course 14 (M14) | UKOL Course 15 (W14) | UKOL Course 16 (M12,W12) | UKOL Course 17 (M10,W10) | UKOL Course 1 (M21)8


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Clive Hallett BOK M 1963 01:03:12 1288
2 Tim Tett SYO M 1960 01:05:13 1280
3 Phil Murray BOK M 1964 01:05:43 1278
4 Jonathan Emberton EPOC M 1961 01:09:08 1265
5 Mike Johnson SROC M 1960 01:09:42 1263
6 Heather Roome SROC F 1983 01:12:26 1252
7 Roger Thetford TVOC M 1962 01:12:31 1252
8 Nigel Bunn TVOC M 1964 01:16:45 1235
9 James Clemence SWOC M 1960 01:16:53 1235
10 Mike Pedley EPOC M 1960 01:17:17 1233
11 Nicholas Lightfoot SYO M 1961 01:17:19 1233
12 Jim Trueman MDOC M 1964 01:18:26 1229
13 David Lawson OD M 1963 01:20:52 1219
14 Mark Adams HH M 1963 01:25:01 1203
15 Charlotte Turner SLOW F 1986 01:25:28 1201
16 Chris Hooker SO M 1961 01:25:49 1200
17 Phil Newall KERNO M 1962 01:26:29 1197
18 Alex Morgan HOC M 1964 01:27:11 1194
19 David McCann MDOC M 1963 01:27:12 1194
20 Paul Fox SN M 1962 01:28:34 1189
21 Michael Muggeridge HAVOC M 1961 01:28:47 1188
22 Richard Pay WRE M 1963 01:29:06 1187
23 David Leadley OD M 1964 01:29:56 1183
24 Dil Wetherill WAOC M 1964 01:29:59 1183
25 Iain Bell DEE M 1963 01:32:06 1175
26 Joe Parkinson NGOC M 1962 01:32:52 1172
27 Andy Rimes QO M 1963 01:34:31 1165
28 Rebecca Dal Bon SLOW F 1994 01:35:48 1160
29 Duncan Innes SWOC M 1962 01:36:01 1160
30 Andrew Henderson WAOC M 1964 01:36:19 1158
31 Dave Chaffey DVO M 1963 01:38:06 1151
32 David Williams HOC M 1962 01:38:08 1151
33 James Wilkinson BKO M 1991 01:38:11 1151
34 Heather Kieniewicz WRE F 1985 01:38:19 1151
35 Richard Davies HOC M 1960 01:39:04 1148
36 Andrew Hartley NGOC M 1988 01:39:26 1146
37 Steve Bailey SN M 1959 01:43:43 1129
38 Mykyta Chubynsky OD M 1976 01:44:31 1126
39 Laura Parkes HH F 1992 01:47:35 1114
40 Robert Hick WSX M 1960 01:47:41 1114
41 Paul Beckett HAVOC M 1961 01:49:24 1107
42 Thomas Lewis WRE M 1985 01:49:25 1107
43 Neil Gostick HH M 1962 01:51:00 1101
44 Adrian Wise SN M 1961 01:52:18 1096
45 Nick Dennis BOK M 1960 01:53:05 1093
46 David Chandler OD M 1990 01:56:25 1080
47 Stuart Hanstock BOK M 1994 01:57:42 1074
48 Graham Lloyd EPOC M 1962 01:58:24 1072
49 Mark Pearson WRE M 1960 02:03:25 1052
50 Steve Schofield NOC M 1963 02:05:36 1043
51 Paul Wolstenholme HOC M 1961 02:11:20 1021
52 Gary Simmons GO M 1960 02:19:11 990
53 Sean Wolstenholme DEVON M 1963 02:32:54 936
54 Rosanna Ingram SLOW F 1997 02:33:23 934
- Michele Dawson Garingal Orienteers F 1994 01:07:19
- Steve Dempsey SYO M 1963 01:15:35
- Samuel Andreo MDOC M 1995 02:28:29
- Simon Morley SARUM M 1963 01:45:59
- James Bedwell DVO M 2002 02:04:44
Showing results 1 - 59 of 59