Results

Achievements at
orienteering events

Lakes 5 Day 1 (UKOL), 29/07/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at https:\\lakes5.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 3 (M55,W21) (length: 6.1km, climb: 300m, 13 controls)
Point calculations
1,161.16 + (75.11 x (5,123.20 - T)) / 1,318.08
Other courses: UKOL 1 (M21,M35,M40) | UKOL 2 (M45,M50) | UKOL 4 (M18,M20,M60) | UKOL 5 (M16,W35,W40,W45) | UKOL 6 (M65) | UKOL 7 (W50,W55) | UKOL 8 (M70,W60) | UKOL 9 (W16,W18,W20,W65) | 10 | UKOL 11 (M75,W70,W75) | UKOL 12 (M80,M85,W80,W85) | 13 | 14 | 15 | 16 | 17


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Quentin Harding CLARO M 1962 00:51:05 1278
2 Claire Ward INT F 1977 00:54:50 1266
3 Clive Hallett BOK M 1963 00:54:56 1265
4 Laura Goy SYO F 1983 00:56:45 1259
5 Dan Parker BL M 1962 00:57:34 1256
6 Arne Wilhelm Knudsen GNEIST M 1963 00:58:07
7 Martin Sacher Kilroy M 1963 00:58:31
8 Michael Billinghurst WCOC M 1960 00:59:03 1251
9 Sarah Rollins SN F 1976 01:01:28 1243
10 Karen Parker BL F 1963 01:02:14 1240
11 Stig Magnar Løvås SPK Freidig M 1963 01:02:24
12 Milan Beles ASUB Orientation M 1963 01:02:59
13 Keith Masson MV M 1960 01:03:39 1235
14 Mark Seddon SELOC M 1962 01:04:38 1232
15 Michael Burton LVO M 1961 01:05:10 1230
16 Michele Dawson Garingal W 1997 01:05:22
17 Mike Johnson SROC M 1960 01:05:40 1229
18 Anya Crocker SOC F 1985 01:06:40 1225
19 Lizzie Browne LOC F 1986 01:06:50 1225
20 Tommy Saevareid Os Orienteringsklubb M 1963 01:07:14
21 Howard Leslie WCOC M 1962 01:08:46 1218
22 Mariell Arntzen Gneist W 1997 01:09:18
23 John Taylor WCOC M 1963 01:09:31 1215
24 Charlotte Turner SLOW F 1986 01:09:45 1215
25 Frida Forshallen Goodrich SN F 1992 01:09:52 1214
26 Becky Raftery HH F 1984 01:10:00 1214
27 Rozy Shepherd INVOC F 1994 01:10:29 1212
28 Chris Hooker SO M 1961 01:11:05 1210
29 Kristina Maseviciute Dainava W 1983 01:12:15
30 Jon Hateley DEE M 1963 01:12:20 1206
31 Fiona Bunn TVOC F 1999 01:12:32 1205
32 Phil Newall KERNO M 1962 01:13:05 1203
33 Mark Adams HH M 1963 01:13:06 1203
34 Michael Muggeridge HAVOC M 1961 01:13:33 1202
35 Nicholas Evans WCOC M 1960 01:13:33 1202
36 Iain Shepherd INVOC M 1963 01:13:38 1201
37 Sarah-Jane Barrable SLOW F 1984 01:13:49 1201
38 Helen Hanstock BOK F 1989 01:14:04 1200
39 Iain Bell DEE M 1963 01:14:14 1199
40 MARTIN SMITH LOC M 1960 01:16:05 1193
41 Will Harrison SUFFOC M 1961 01:17:07 1189
42 Camilla Delenne ACA W 1997 01:17:17
43 Robert Smith LOC M 1963 01:17:19 1189
44 Adrian Moir SWOC M 1961 01:17:59 1186
45 David Lawson OD M 1963 01:18:00 1186
46 Alex Finch SROC M 1959 01:18:16 1186
47 Anthony Cox COLE M 1963 01:18:49
48 Agnese Dzerve Kapa OK W 1978 01:18:53
49 Charles Bromley Gardner BAOC M 1960 01:19:00 1183
50 Knut Engen Raumar Orientering M 1963 01:19:05
51 Nicholas Lightfoot SYO M 1961 01:19:52 1180
52 Ian Marshall AIRE M 1962 01:21:25 1175
53 Steve Blount SO M 1960 01:23:22 1168
54 Brendan Delaney DFO M 1963 01:23:39
55 Gary Longhurst FVO M 1959 01:24:21 1165
56 David McCann MDOC M 1963 01:25:12 1162
57 Clive Wilkinson SUFFOC M 1962 01:26:23 1158
58 Dave Chaffey DVO M 1963 01:26:27 1158
59 Vicky Bailey EBOR F 1991 01:26:45 1157
60 Carolyn Hindle FVO F 1996 01:27:33 1154
61 Alois Achermann OLK Piz Hasi M 1963 01:27:44
62 Kitty Bray SN F 1989 01:28:18 1151
63 Rob Bailey CLOK M 1959 01:28:25 1151
64 Fiona Llewellyn-Beard WAOC F 1991 01:29:03 1149
65 Phil Smith AYROC M 1963 01:29:31 1147
66 David Williams AIRE M 1962 01:30:04 1145
67 Julian Warren NN M 1963 01:30:40 1143
68 Duncan Innes SWOC M 1962 01:30:41 1143
69 Greg Best NGOC M 1962 01:32:39 1136
70 Peter Bennison BAOC M 1963 01:33:39
71 Hans-Ingar Saetra Asker skiklubb M 1963 01:34:27
72 Mark Simmonds LOC M 1963 01:36:36 1123
73 Graeme Tiffany AIRE M 1963 01:36:54 1122
74 Andy Rimes QO M 1963 01:37:32 1120
75 Edmund Rooney RR M 1961 01:38:12 1117
76 Jonathan Gilbert NOR M 1959 01:40:49 1108
77 Stephen Fellbaum MDOC M 1960 01:40:52 1108
78 James Cunnane TVOC M 1963 01:41:05 1107
79 Keith Roberts MAROC M 1959 01:41:35 1106
80 DOROTHY PELLY LOC F 1958 01:42:56 1101
81 Thomas Hohberg ASG Teutoburger Wald M 1963 01:43:10
82 Eleonore Robinson Hermathenae W 1997 01:44:16
83 Gordon Parker SLOW M 1963 01:45:43 1092
84 David Vincent DVO M 1961 01:48:53 1081
85 Lily Alger CUOC F 1997 01:50:51 1074
86 Jim Wood ERYRI M 1960 01:54:08 1063
87 Julie Ferris-Worth BL F 1967 01:54:37 1061
88 Andrew Ridgway NOC M 1962 01:55:22 1059
89 Robert Hick WSX M 1960 01:56:12 1056
90 Neil Gostick HH M 1962 01:57:20 1052
91 Kevin Ross OD M 1963 02:00:19 1042
92 Graeme Dawson Garingal M 1963 02:10:00
93 Ellis Maguire BOF F 1993 02:10:03 1008
94 Eric Heritage LEI M 1959 02:20:28 973
95 Jacqueline Heybrock IND W 1997 02:20:44
96 Dougie Nisbet NN M 1963 02:29:14 943
97 Kate Bent BAOC F 1989 02:32:26 932
98 Sean Wolstenholme DEVON M 1963 02:46:43 883
- Elizabeth Hamer-Davies MDOC F 1965 00:50:51
- Kelvin Davies BOK M 1961 01:54:21
- Peter Martin MV M 1961 02:41:34
Showing results 1 - 101 of 101