Results

Achievements at
orienteering events

Lakes 5 Day 1 (UKOL), 29/07/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at https:\\lakes5.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 6 (M65) (length: 5.2km, climb: 225m, 11 controls)
Point calculations
1,096.73 + (74.52 x (4,956.54 - T)) / 1,132.30
Other courses: UKOL 1 (M21,M35,M40) | UKOL 2 (M45,M50) | UKOL 3 (M55,W21) | UKOL 4 (M18,M20,M60) | UKOL 5 (M16,W35,W40,W45) | UKOL 7 (W50,W55) | UKOL 8 (M70,W60) | UKOL 9 (W16,W18,W20,W65) | 10 | UKOL 11 (M75,W70,W75) | UKOL 12 (M80,M85,W80,W85) | 13 | 14 | 15 | 16 | 17


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Steve Holmes WCOC M 1969 00:50:59 1222
2 Paul Mather MAROC M 1976 00:52:47 1214
3 Jolyon Medlock WSX M 1974 01:00:26 1184
4 Jon O'Donnell SLOW M 1970 01:01:37 1180
5 Steve Whitehead EBOR M 1951 01:01:58 1178
6 John Britton MDOC M 1951 01:02:04 1178
7 Steve Ingleby DEE M 1953 01:02:06 1178
8 Eddie Harwood MOR M 1952 01:02:26 1176
9 Christopher Calow DEE M 1952 01:02:37 1176
10 Mike Hind CLARO M 1951 01:03:32 1172
11 Per Ove Transeth Røyken o-lag M 1953 01:03:36
12 Tom Matthew SROC M 1971 01:04:09 1170
13 Brendon Howe SAX M 1969 01:06:27 1161
14 Nick Martin CLOK M 1970 01:07:43 1156
15 Don McKerrow SLOW M 1952 01:08:09 1154
16 Mike Godfree DVO M 1949 01:08:22 1153
17 Chris McCartney OD M 1969 01:08:45 1151
18 Dave Chapman SN M 1953 01:09:12 1150
19 Robin Thomas BL M 1951 01:09:18 1149
20 Gunnar Grue-Sørensen Køge OK M 1953 01:09:37
21 Andrew Howard WIM M 1974 01:09:40 1148
22 Bryan Smith DEVON M 1952 01:10:21 1145
23 John Taylor SROC M 1949 01:11:33 1140
24 Jonathan Howell WCH M 1952 01:12:41 1136
25 Alexander Mathers CLOK M 1974 01:12:45 1136
26 Mike Bennett HH M 1953 01:12:45 1136
27 Stefan Stasiuk BKO M 1951 01:13:06 1134
28 Anthony Flick LOK M 1976 01:13:38 1132
29 Richard Towler LOC M 1949 01:15:30 1125
30 Alan Williamson SO M 1949 01:15:45 1124
31 Dave Marr OD M 1951 01:17:24 1117
32 Roger Stein SBOC M 1953 01:17:24 1117
33 Antal Guszlev MINOR M 1978 01:18:51
34 David Rosen SROC M 1953 01:19:44 1108
35 Paul Gaines BL M 1971 01:20:29 1105
36 Stephen Hardy SMOC M 1952 01:21:26 1101
37 Steve Robertson QO M 1953 01:21:36 1101
38 Stephen Richards SELOC M 1953 01:22:11 1098
39 Bobby Smyth NWOC M 1972 01:22:19 1098
40 David Hargreaves SROC M 1951 01:23:50 1092
41 Kjell Svanberg Røyken o-lag M 1953 01:23:58
42 Paul Prudhoe Central Coast M 1953 01:24:21
43 John Nash LOC M 1950 01:24:33 1089
44 Nick Collins OrienteeringTaranaki M 1953 01:24:35
45 Robert Brandon OD M 1949 01:25:29 1085
46 Bob Dredge WCH M 1951 01:25:59 1083
47 Robin Strain ELO M 1950 01:26:59 1079
48 Axel Blomquist BAOC M 1952 01:27:11 1079
49 Evan Barlow SLOW M 1975 01:27:29 1077
50 John Robinson WCH M 1950 01:28:22 1074
51 Chris Reid BOF M 1973 01:28:42 1073
52 Keith Willdig OD M 1949 01:29:04 1071
53 Charlie Turner SLOW M 1953 01:29:34 1069
54 Bob De Clercq TROL M 1978 01:30:27
55 Graham Thorne NOC M 1971 01:30:43 1065
56 Brett Green BAOC M 1973 01:32:22
57 Ralph Phipps POTOC M 1949 01:32:34 1057
58 Chris Johnson BOK M 1953 01:33:10 1055
59 Allan Skouboe Horsens OK M 1978 01:33:27
60 Martin Sellens SOS M 1952 01:33:53 1052
61 Amber Graham MAROC F 2003 01:37:18
62 Philip Gristwood MV M 1949 01:39:18 1031
63 Colin Hicks SOC M 1952 01:41:39 1022
64 Richard Evans BL M 1953 01:42:08 1020
65 Paul Williams BL M 1950 01:45:22 1007
66 Alex Owen LOK M 1975 01:45:51 1005
67 Allan Darwell BOK M 1951 01:48:42 994
68 Alistair Stewart Auckland OC M 1953 01:50:56
69 Nicholas Pugh SOS M 1951 01:51:16 984
70 Mark Davis BAOC M 1970 01:52:34 978
71 Matthew Carter QO M 1976 01:52:41 978
72 Nick Shanahan BAOC M 1972 01:55:10 968
73 Manuel Espigares Díaz SRK M 1973 01:57:31
74 Mike Elliot MV M 1951 01:59:20 952
75 Mike Turner SO M 1950 02:01:30 943
76 John Williams MDOC M 1952 02:01:30 943
77 Toni Perez Ermassets M 1978 02:07:53
78 Peter Dudman SO M 1951 02:21:16 865
79 Michael Atkinson ELO M 1977 02:23:51 855
80 Mike Ward BAOC M 1972 02:23:56 855
81 Stephen Round SELOC M 1951 02:24:12 854
82 Simon Brister DVO M 1949 02:26:00 846
83 Christopher Walker LOK M 1973 03:05:41 690
- Ian Sayer WSX M 1951 00:36:06
- Julian Green EPOC M 1976 01:06:02
- Enrique Rolland Montellano-O M 1978 01:06:19
- Stephen Searle NOR M 1951 01:18:04
- Andrew Payne DEE M 1951 01:39:42
- Roger Edwards LEI M 1950 01:54:17
- John Green CLOK M 1972 01:55:50
- Leslie Dalgleish ESOC M 1950 02:00:06
- Leonard Thienpondt ASUB Orientation M 1953 02:05:16
- David Kingdon SAX M 1951 02:23:50
Showing results 1 - 93 of 93