Results

Achievements at
orienteering events

Lakes 5 Day 1 (UKOL), 29/07/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at https:\\lakes5.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 7 (W50,W55) (length: 4.7km, climb: 235m, 10 controls)
Point calculations
1,041.41 + (86.15 x (5,593.26 - T)) / 1,467.36
Other courses: UKOL 1 (M21,M35,M40) | UKOL 2 (M45,M50) | UKOL 3 (M55,W21) | UKOL 4 (M18,M20,M60) | UKOL 5 (M16,W35,W40,W45) | UKOL 6 (M65) | UKOL 8 (M70,W60) | UKOL 9 (W16,W18,W20,W65) | 10 | UKOL 11 (M75,W70,W75) | UKOL 12 (M80,M85,W80,W85) | 13 | 14 | 15 | 16 | 17


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Juha Tilli Lynx M 1968 00:46:39
2 Dil Wetherill WAOC M 1964 00:50:09 1193
3 John Duckworth DVO M 1966 00:50:52 1191
4 Hazel Dean FVO F 1963 00:51:38 1188
5 Lucy Wiegand SYO F 1968 00:52:26 1185
6 Andy Sykes DVO M 1965 00:55:58 1173
7 Kari Christiansen Sandefjord OK W 1963 00:58:35
8 Virpi Tilli Lynx W 1968 01:00:00
9 Steve Dempsey SYO M 1963 01:00:28 1157
10 Gregers Helge Jørgensen Ballerup OK M 1958 01:02:46
11 Carey Martin AIRE F 1959 01:02:49 1149
12 Christine Goulding BL F 1963 01:03:43 1145
13 Lars Stuland Larsen Varegg fleridrett M 1968 01:03:43
14 Cathy Tilbrook FVO F 1967 01:06:16 1136
15 Annette Bonde Ballerup OK W 1963 01:08:16
16 Julia Laverack WAROC F 1962 01:08:24 1129
17 Chris McLeod ESOC F 1960 01:08:48 1127
18 Ruth Ker CLARO F 1967 01:08:55 1127
19 Susan Skinner WCOC F 1964 01:08:57 1127
20 Jaana Eronen Pihkaniskat W 1963 01:10:07
21 Pauly-D Jones DEE M 1965 01:10:09 1123
22 Lindsey Bayles LOC F 1961 01:10:43 1121
23 Johanna Cleary LOC F 1964 01:10:52 1120
24 Peter Warland SOS M 1965 01:12:48 1113
25 Kate Brett BAOC F 1965 01:13:11 1112
26 Nigel Owens SYO M 1966 01:13:28 1111
27 Deb Murrell SROC F 1966 01:15:32 1104
28 Chris O'Donnell DVO M 1968 01:15:43 1103
29 Chris Perry DEVON M 1967 01:16:31 1100
30 Andrew Lewis BAOC M 1966 01:16:53 1099
31 Joanne Taylor SROC F 1963 01:17:12 1098
32 Rebekah Beadle LOC F 1963 01:17:22 1097
33 Karen Quickfall SROC F 1963 01:17:48 1096
34 Louise Dunn LOC F 1960 01:18:50 1092
35 mary Adams WCH F 1959 01:21:36 1082
36 Andreas Brunner OLG Kölliken M 1968 01:22:19
37 Jane McCann MDOC F 1966 01:22:54 1078
38 Deborah Goodwin WCOC F 1961 01:22:56 1078
39 Alison Smith TVOC F 1964 01:23:04 1077
40 Sal Chaffey DVO F 1965 01:23:34 1075
41 Morag McIntyre INT F 1959 01:23:40 1075
42 Stuart Greening BAOC M 1965 01:23:51 1074
43 Mary Ockenden SROC F 1959 01:23:51 1074
44 Cecilia Fenerty MDOC F 1964 01:24:00 1074
45 Julie Lobley DFOK F 1965 01:24:23 1073
46 Ann Cummings WCOC F 1959 01:24:27 1072
47 Angie Hulley AIRE F 1962 01:25:12 1070
48 Joyce Marshall AIRE F 1960 01:25:29 1069
49 Dorte Torpe Hansen SLOW F 1966 01:26:03 1067
50 Carol Graham SOLWAY F 1966 01:26:21 1066
51 Liz Phillips OD F 1964 01:27:37 1061
52 Helen Errington HH F 1961 01:27:57 1060
53 Rachel Powell LOC F 1967 01:28:01 1060
54 Anne Løver Stord Orientering W 1963 01:28:58
55 Nicola Brooke WSX F 1966 01:30:34 1051
56 Lesley Ross OD F 1966 01:30:38 1051
57 Finlay Ross ESOC M 1966 01:31:35 1047
58 Manuel Jesús Mármol López Montellano-O M 1968 01:31:43
59 John Ward NOR M 1968 01:32:00 1046
60 Valérie Figuiere Givry Sport Orientat W 1968 01:34:22
61 Elizabeth Bales POTOC F 1962 01:34:38 1036
62 Carolyn Dent BOK F 1962 01:34:44 1036
63 Kath Denton GO F 1961 01:36:34 1030
64 Debby Warren NN F 1963 01:37:22 1027
65 Elvira Weingard OLV Steinberg W 1968 01:37:36
66 Hazel Hindle MDOC F 1963 01:38:58 1021
67 Sue Carter SLOW F 1967 01:39:50 1018
68 Anne Burbidge WCOC F 1961 01:40:15 1017
69 Ian Gamlen COBOC M 1965 01:40:24 1016
70 Iris Kosch OLV Steinberg W 1968 01:41:36
71 Janet Adams SYO F 1963 01:42:41 1008
72 Sian Calow DEE F 1961 01:44:35 1001
73 Helen Nisbet SMOC F 1961 01:45:11 999
74 Jill Blount SO F 1960 01:45:39 998
75 Sarah Mansel SUFFOC F 1965 01:46:29 995
76 Anne Françoise Delenne ACA W 1968 01:46:35
77 Sue Buxton TVOC F 1964 01:47:33 991
78 Jane Lambert SO F 1960 01:47:50 990
79 Scott Reynolds MAROC M 1968 01:48:57 986
80 Tim Field LOC M 1964 01:49:35 984
81 Fiona Clough BKO F 1962 01:50:51 979
82 Aileen McCarron LVO F 1965 01:51:41 976
83 John Robertson STAG M 1964 01:52:13 974
84 Adele Newall KERNO F 1961 01:52:45 973
85 Mary Rack NATO F 1959 01:53:33 970
86 Bronwen Doyle SYO F 1967 01:54:51 965
87 Heather Wood GEN W 1963 01:55:13
88 Diane Jacks WRE F 1968 01:55:30 963
89 Janet Evans WCOC F 1961 01:57:19 957
90 Trine Raaen Aker Brygge Orienter W 1968 01:57:46
91 Helen Livesey LOC F 1964 01:57:49 955
92 Gerry Garvey BL M 1966 02:01:47 941
93 Gwen Tanner BOK F 1960 02:03:03 936
94 Penny Marsh SO F 1963 02:03:46 934
95 Annick Rouserez ASUB Orientation W 1963 02:04:32
96 Joanna Evans BOF F 1967 02:06:37 924
97 Paul Hearn HH M 1964 02:07:11 922
98 Rachel Grundy CAP03 W 1968 02:08:25
99 Heather Walton SLOW F 1962 02:09:02 915
100 Iris Hohberg ASG Teutoburger Wald W 1963 02:09:40
101 Fiona Johnston RR F 1960 02:16:26 889
102 Jacky Dakin SYO F 1961 02:17:16 886
103 Oskar Kaaloy Sandefjord OK M 1968 02:18:45
104 Diane Mailer ECKO F 1967 02:20:18 876
105 Adele Appleby QO F 1963 02:32:18 833
106 Nicola Hart DVO F 1962 02:39:09 809
107 Sally Wilkinson SUFFOC F 1964 02:39:09 809
- Matthew White LEI M 1967 00:26:36
- Hugh Potter NATO M 1967 00:29:44
- Helen Lloyd NOR F 1959 00:40:52
- Isla Mathieson CLOK F 1965 00:43:34
- David Rawle BL M 1968 00:44:37
- Neil Bricknell SAX M 1967 00:52:48
- Louise Longhurst FVO F 1964 01:07:00
- Mark Wood ESOC M 1968 01:10:47
- Dawn Williamson DEVON F 1959 01:41:04
- Dieter Lützelschwab OLG Cordoba M 1968 02:09:50
Showing results 1 - 117 of 117