Results

Achievements at
orienteering events

Southern Championships (UKOL), 25/11/2018

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 4 (M55) (length: 8.3km, climb: 495m, 16 controls)
Point calculations
1,142.88 + (83.83 x (6,214.02 - T)) / 1,175.85
Other courses: UKOL 1 (M21) | UKOL 2 (M18,M20,M35,M40,W21) | UKOL 3 (M45,M50) | UKOL 5 (M60) | UKOL 6 (W18,W20,W35,W40) | UKOL 7 (M65,W45,W50) | UKOL 8 (M70,W16,W55) | UKOL 9 (M75,W60) | UKOL 10 (W65,W70) | UKOL 11 (M80,W75) | UKOL 12 (M85,W80) | UKOL 14 (M16) | 15 | 16 | 17 | 18 | Army Blue | Army Brown | Army Long Orange


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Clive Hallett BOK M 1963 01:07:39 1297
2 Keith Masson MV M 1960 01:17:16 1255
3 Kevin Harding HH M 1959 01:17:49 1253
4 Neil Crickmore SO M 1962 01:18:41 1249
5 Stephen Keyes SN M 1961 01:20:06 1243
6 Simon Errington HH M 1963 01:20:25 1242
7 Mark Saunders BOK M 1959 01:25:27 1220
8 Nick Green GO M 1962 01:26:41 1215
9 Michael Muggeridge HAVOC M 1961 01:26:45 1215
10 Chris Hooker SO M 1961 01:27:21 1212
11 James Breed BOF M 1987 01:30:20 1199
12 Mark Adams HH M 1963 01:31:23 1195
13 Steve Jarvis SO M 1963 01:32:21 1191
14 Paul Beckett HAVOC M 1961 01:32:26 1191
15 Alan Honey BOK M 1960 01:32:28 1190
16 Roger Thetford TVOC M 1962 01:32:47 1189
17 Charlotte Turner SLOW F 1986 01:36:45 1172
18 James Wilkinson BKO M 1991 01:36:54 1171
19 Steve Bailey SN M 1959 01:40:06 1158
20 Phil Newall KERNO M 1962 01:41:33 1152
21 Christopher Pritchett WIGHTO M 1959 01:42:06 1149
22 angel georgiev SLOW M 1988 01:42:28 1148
23 Laura Parkes HH F 1992 01:43:31 1143
24 Mark Chapman SO M 1961 01:43:37 1143
25 Wenwei Liu GO M 1990 01:45:00 1137
26 Martha Paton SN F 1991 01:46:15 1131
27 Katherine Bett SN F 1995 01:48:13 1123
28 Rebecca Dal Bon SLOW W 1997 01:48:22
29 Jon Paton SN M 1960 01:48:23 1122
30 Christian Saxtoft BOK M 1962 01:48:23 1122
31 Robert Hick WSX M 1960 01:48:33 1122
32 George Cairns SN M 1996 01:50:13 1114
33 Neil Brooks LOK M 1960 01:52:37 1104
34 Jeff Butt SARUM M 1963 01:58:55 1077
35 Chris Poole RAFO M 1961 01:59:10 1076
36 Dimitar Gospodinov BKO M 1992 02:03:15 1059
37 Paul Wilson SO M 1962 02:07:19 1041
38 John Tzanetis SN M 1967 02:10:44 1027
39 Hou Tin Chau CUOC M 1999 02:13:54 1013
40 Edward Cox SO M 1959 02:15:12 1008
41 Gary Simmons GO M 1960 02:22:27 977
42 Rachel McTurk SOS F 1988 02:23:05 974
43 Adriana Stankova SLOW F 1984 02:27:55 953
- Frank Townley SN M 2003 00:48:45
- Lydia Farzin-nia SLOW F 1987 01:32:31
- Miranda Leaf DRONGO F 1995 01:46:29
Showing results 1 - 46 of 46