Results

Achievements at
orienteering events

Scottish Orienteering Championships - Individual (UKOL), 25/05/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish-orienteering.org/documents/results/soc2019/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Course 2 (M18,M20,M35,M40,W21) (length: 8.1km, climb: 295m, 24 controls)
Point calculations
1,259.50 + (70.16 x (5,629.50 - T)) / 1,433.04
Other courses: UKOL Course 1 (M21) | UKOL Course 3 (M45,M50) | UKOL Course 4 (M55) | UKOL Course 5 (M16,M60) | UKOL Course 6 (W18,W20,W35,W40) | UKOL Course 7 (M65,W45,W50) | UKOL Course 8 (M70,W16,W55) | UKOL Course 9 (M75,W60) | UKOL Course 10 (W65,W70) | UKOL Course 11 (M80,W75) | UKOL Course 12 (W85) | Course 14 | Course 15 | Course 16 | Course 17 | Course 18


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Joseph Wright EUOC M 2000 00:59:03 1362
2 Matthew Gooch MAROC M 2002 01:02:53 1350
3 Megan Carter-Davies MWOC F 1996 01:06:22 1340
4 Louis Macmillan ECKO M 2002 01:07:45 1336
5 Hollie Orr LOC F 1989 01:07:52 1336
6 Alastair Thomas EUOC M 2000 01:07:56 1336
7 Thomas Laraia EUOC M 2000 01:10:38 1328
8 Alasdair Pedley EUOC M 1999 01:10:56 1327
9 Finlay Todd INVOC M 1999 01:12:23 1322
10 Will Hensman FVO M 1979 01:14:03 1318
11 Sarah Jones ESOC F 1996 01:17:19 1308
12 Grace Molloy FVO F 2000 01:20:02 1300
13 Steve Feltbower FVO M 1980 01:22:19 1293
14 Duncan Grassie SLOW M 1983 01:22:41 1292
15 Fay Walsh MWOC F 1997 01:22:58 1291
16 Peter Molloy FVO M 2002 01:24:13 1288
17 Finlay Johnson SROC M 2002 01:25:20 1284
18 Claire Ward INT F 1977 01:25:50 1283
19 Joe Hudd WCOC M 2003 01:26:02 1282
20 Ben Breeze WCOC M 2000 01:26:42 1280
21 Jeff Powell Davies BL M 1980 01:30:03 1271
22 Ray Ward INT M 1975 01:32:21 1264
23 Ross McLennan FVO M 1978 01:32:56 1262
24 Alan Hartley BL M 1974 01:34:16 1258
25 Kirstin Maxwell RR F 1992 01:37:41 1248
26 Ben Goodwin WCOC M 2001 01:38:43 1245
27 Louise Adams EUOC F 1998 01:42:50 1233
28 Frances Wright MAROC F 1995 01:43:10 1232
29 Peter Reed LVO M 2002 01:43:17 1232
30 Katrina McLeod GRAMP F 1994 01:46:09 1223
31 Paul Hammond FVO M 1976 01:47:18 1220
32 Ian Cumpstey BL M 1977 01:49:04 1215
33 Alison Campbell BASOC F 1991 01:50:32 1210
34 Jonathan Ellis ESOC M 1979 01:51:15 1208
35 Tim Darlow RR M 1975 01:59:20 1185
36 Laura Hindle FVO F 1998 02:02:20 1176
37 Ben Brown ESOC M 2001 02:05:01 1168
38 Karen Parker BL F 1963 02:06:18 1164
39 Ross White DEE M 1992 02:36:31 1075
40 Simon Finch FVO M 1979 02:50:38 1034
41 Mehmet Karatay BASOC M 1983 02:57:02 1015
- Daniel Spencer EUOC M 2000 00:11:46
- Scott Ashworth WCOC M 1977 00:51:33
- Luke Graham MAROC M 2001 00:57:55
- Tom Lines EUOC M 1999 01:20:20
- Lucia Parga Basanta EUOC F 1998 02:15:57
Showing results 1 - 46 of 46