Results

Achievements at
orienteering events

Scottish Orienteering Championships - Individual (UKOL), 25/05/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish-orienteering.org/documents/results/soc2019/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Course 7 (M65,W45,W50) (length: 5km, climb: 170m, 18 controls)
Point calculations
1,061.69 + (93.38 x (5,937.93 - T)) / 1,580.88
Other courses: UKOL Course 1 (M21) | UKOL Course 2 (M18,M20,M35,M40,W21) | UKOL Course 3 (M45,M50) | UKOL Course 4 (M55) | UKOL Course 5 (M16,M60) | UKOL Course 6 (W18,W20,W35,W40) | UKOL Course 8 (M70,W16,W55) | UKOL Course 9 (M75,W60) | UKOL Course 10 (W65,W70) | UKOL Course 11 (M80,W75) | UKOL Course 12 (W85) | Course 14 | Course 15 | Course 16 | Course 17 | Course 18


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Sarah Dunn MAROC F 1968 00:57:01 1210
2 Eddie Harwood MOR M 1952 01:07:48 1172
3 Beccy Osborn FVO F 1972 01:09:15 1167
4 Robert Hickling BASOC M 1954 01:09:46 1165
5 Nikki Howard MOR F 1974 01:15:09 1146
6 Susannah Macmillan ECKO F 1968 01:15:15 1146
7 Derek Fryer LOC M 1954 01:17:33 1138
8 Richard Gardner OD M 1954 01:18:15 1135
9 Natasha Conway AIRE F 1971 01:18:30 1134
10 Rona Molloy FVO F 1968 01:18:39 1134
11 Colin Matheson MOR M 1954 01:19:22 1131
12 Grant Carstairs TAY M 1954 01:19:32 1131
13 Martyn Roome SROC M 1952 01:21:30 1124
14 Jen Leonard FVO F 1969 01:23:32 1116
15 Peter Halling ESOC M 1951 01:24:43 1112
16 Brian Bullen FVO M 1951 01:25:05 1111
17 Morag McLuckie MOR F 1972 01:25:46 1108
18 Lorna Eades INT F 1967 01:27:52 1101
19 Paul Street SLOW M 1954 01:29:23 1096
20 Lynne Thomas WCOC F 1970 01:29:44 1094
21 Moira Chapman SYO F 1971 01:31:35 1088
22 Fiona Forrest RR F 1974 01:31:44 1087
23 Philip Baxter LVO M 1952 01:31:50 1087
24 Paul Gaines BL M 1971 01:34:38 1077
25 Roger Lott AIRE M 1950 01:34:39 1077
26 Rachel Wilson CLYDE F 1966 01:36:02 1072
27 Tony Feltbower OD M 1954 01:37:47 1066
28 Eileen Young FINGAL F 1969 01:38:25
29 Josie Stansfield FVO F 1969 01:41:41 1052
30 Leonne Hutchinson ESOC F 1969 01:41:51 1051
31 Deb Murrell SROC F 1966 01:42:08 1050
32 Ted Finch FVO M 1952 01:43:13 1047
33 clare kemsley BASOC F 1965 01:45:13 1040
34 Rachel Kirkland INT F 1971 01:47:19 1032
35 Sue Barrie MAROC F 1966 01:47:53 1030
36 Hanne Robertson ESOC F 1970 01:52:34 1013
37 Roger Garnett ESOC M 1951 01:54:24 1007
38 Richard Evans BL M 1953 01:55:33 1003
39 Alison Matheson INVOC F 1970 01:57:54 995
40 Carol Burnapp ECKO F 1967 02:00:18 986
41 Donald Smith TAY M 1951 02:02:29 978
42 Diane Mailer ECKO F 1967 02:10:05 951
43 John Smith SOLWAY M 1953 02:28:12 887
44 Sally McCartney CLYDE F 1965 02:35:12 862
45 Neil McMillan ELO M 1985 02:46:09 824
46 Charlie Woodward AYROC M 1954 03:02:59 764
47 Joanna Schreiber STAG F 1965 03:09:24 741
- Jane Exley WAROC F 1971 01:30:35
- John Simmons BOK M 1951 01:37:11
- Leslie Dalgleish ESOC M 1950 01:43:23
- Carol Graham SOLWAY F 1966 01:43:35
- Jacquie Laird INVOC F 1972 02:01:14
- Katherine Ivory INT F 1973 02:28:25
Showing results 1 - 53 of 53