Results

Achievements at
orienteering events

TVOC Chiltern Challenge National Event, 17/02/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.tvoc.org.uk/application/documents/events/2019%20events/CC19/index.htm

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Short Brown (length: 7.8km, climb: 135m, 22 controls)
Point calculations
1,131.29 + (81.24 x (4,378.07 - T)) / 795.56
Other courses: Black | Brown | Blue | Short Blue | Green | Short Green | Very Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Aidan Smith SYO M 1995 00:46:09 1296
2 Tim Beale SN M 1984 00:50:53 1267
3 Paul Couldridge SLOW M 1974 00:51:23 1264
4 Tim Must TVOC M 1968 00:55:54 1236
5 Jonathan Emberton EPOC M 1961 00:56:12 1234
6 Gary Walford TVOC M 1965 00:57:31 1226
7 Andreas Frisk TVOC M 1983 00:58:00 1223
8 Chris Hooker SO M 1961 00:59:45 1212
9 Roger Thetford TVOC M 1962 01:01:30 1202
10 Paul Warren JOK M 01:02:49
11 Clare Howes BOK F 1990 01:03:06 1192
12 angel georgiev SLOW M 1988 01:03:13 1191
13 Craig Blackford BADO M 1968 01:04:29 1183
14 Paul Todd LOK M 1975 01:04:37 1182
15 David Dixon HH M 1972 01:05:37 1176
16 Zlatko Peev SLOW M 1970 01:05:42 1176
17 James Wilkinson BKO M 1991 01:05:48 1175
18 Heather Muir CUOC F 01:06:00
19 Keith Belsey SN M 1967 01:07:00 1168
20 Paul Fox SN M 1962 01:07:28 1165
21 Paul Martin SN M 1967 01:08:38 1158
22 Derick Mercer BKO M 1964 01:08:47 1157
23 Andrew Hartley NGOC M 1988 01:09:39 1152
24 Barry Jones SO M 1967 01:09:53 1150
25 Justin Farhall MV M 1974 01:10:27 1147
26 Jon Chandler LOK M 1967 01:11:42 1139
27 Tereza Maria Rush BOK F 1979 01:13:19 1129
28 Agnese Baronina OUOC F 01:14:01
29 Ian Buxton TVOC M 1965 01:14:19 1123
30 DAVID FAULKNER BOK M 1962 01:15:37 1115
31 Helen Elkington OD F 1993 01:16:30 1110
32 Simon Turton BKO M 1965 01:16:44 1108
33 GEORGI GOSPODINOV BKO M 1965 01:16:49 1108
34 Nikolay Kolev SLOW M 1965 01:17:09 1106
35 Aini Vuorinen TVOC F 1989 01:17:41 1102
36 Mykyta Chubynsky OD M 1976 01:17:41 1102
37 Fiona Tam SLOW F 1989 01:18:04 1100
38 Angus Lund SLOW M 1972 01:18:12 1099
39 Laura Parkes HH F 1992 01:19:52 1089
40 Stefan Peykov SLOW M 1965 01:20:13 1087
41 Katherine Bett SN F 1995 01:22:25 1073
42 Rob Taylor NGOC M 1969 01:22:41 1072
43 Lisa James SOC F 1968 01:23:19 1068
44 Ben Bardsley HH M 1972 01:24:28 1061
45 Tony Harden HH M 1963 01:25:02 1057
46 Peter Foster BOK M 1957 01:26:16 1050
47 Zsolt Podolyak SN M 1968 01:29:13 1032
48 Ian Hylton BKO M 1969 01:29:14 1032
49 Marie-Anne Fischer TVOC F 1961 01:38:26 975
50 Andy Barker-Pilsworth RAFO M 1970 01:39:42 967
51 Kevin Parkes HH M 1958 01:39:47 967
52 Charlotte Coles TVOC F 1983 01:42:48 948
Showing results 1 - 52 of 52