Results

Achievements at
orienteering events

TVOC Chiltern Challenge National Event, 17/02/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.tvoc.org.uk/application/documents/events/2019%20events/CC19/index.htm

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Green (length: 4.7km, climb: 85m, 16 controls)
Point calculations
961.13 + (114.73 x (3,632.03 - T)) / 965.11
Other courses: Black | Brown | Short Brown | Blue | Short Blue | Short Green | Very Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Ruth Holmes SN F 1987 00:37:22 1126
2 Robert Brandon OD M 1949 00:39:42 1110
3 Alan Rosen HH M 1955 00:40:45 1102
4 Sarah Howes SAX F 1959 00:44:37 1075
5 Barry Houghton HOC M 1947 00:45:23 1069
6 David Saunders HH M 1959 00:45:27 1069
7 Martin Lock GO M 1948 00:45:52 1066
8 Geoff Trewin HOC M 1951 00:46:12 1063
9 Chris Heaton LOC M 1980 00:46:18 1063
10 Agnes Koczian IND F 00:46:51
11 Karen Jones SLOW F 1961 00:47:37 1053
12 Simon Ling MV M 1945 00:48:20 1048
13 Janet Rosen HH F 1955 00:48:22 1048
14 Hedley Calderbank HH M 1951 00:48:34 1046
15 Liz Phillips OD F 1964 00:48:36 1046
16 Sue Hartley WAOC F 1956 00:48:44 1045
17 Sarah Brown SLOW F 1952 00:49:24 1041
18 Elisabeth Dickson BAOC F 1958 00:49:56 1037
19 John Broadhead WRE M 1955 00:51:14 1027
20 Tim Sands BOK M 1949 00:51:40 1024
21 Philip Gristwood MV M 1949 00:51:42 1024
22 Alison Saunders HH F 1959 00:53:44 1010
23 Phil Stradling BKO M 1958 00:53:50 1009
24 Neil Fraser NWO M 1961 00:54:31 1004
25 Jane Archer SN F 1954 00:54:58 1001
26 Mike Baggott OD M 1951 00:55:05 1000
27 Eddie Whittle BKO M 1969 00:55:24 998
28 Lynne Moore BKO F 1964 00:56:31 990
29 Mike Hampton OD M 1946 00:56:42 988
30 Helen Fraser BKO F 1975 00:56:44 988
31 Jane Blackford BADO F 1969 00:57:01 986
32 David Oxenham SARUM M 1955 00:58:04 979
33 Paul Kilpin TVOC M 1949 00:58:07 978
34 Peter Wilson BKO M 1959 00:58:34 975
35 Nigel Saker SLOW M 1948 00:58:57 972
36 Eliza Hermann HH F 1961 00:59:44 967
37 Roy Heselden BADO M 1947 00:59:47 966
38 Bernard Calnan TVOC M 1953 01:00:33 961
39 Anna Nilsen DEE F 1958 01:00:34 961
40 Glyn Thomas BKO M 1959 01:01:06 957
41 Ian Smith WAOC M 1956 01:02:28 947
42 Philip Kirk OD M 1956 01:03:22 941
43 Sue Buxton TVOC F 1964 01:03:59 937
44 Trevor Simpson OD M 1939 01:04:01 936
45 Alan Williamson SO M 1949 01:06:04 922
46 Fiona Clough BKO F 1962 01:06:26 919
47 Janet Cronk WAOC F 1957 01:06:27 919
48 George Wormald IND M 01:07:49
49 Stephen Stone TVOC M 1951 01:08:19 906
50 Graham Todd EBOR M 1950 01:08:20 905
51 Pete Inness BKO M 1967 01:08:30 904
52 Sue Woods WAOC F 1957 01:09:05 900
53 Rachel Banham TVOC F 1992 01:09:09 900
54 Gill Sharp SN F 1958 01:09:28 897
55 Danny Hearn TVOC M 1964 01:10:00 894
56 Trina Rogerson ELO F 1951 01:10:20 891
57 Anna Fowler OUOC F 1999 01:12:15 878
58 Viv Hodson HH F 1964 01:12:48 874
59 Richard and Amy Sowood IND M 01:12:56
60 Susanne Andersen BOK F 1962 01:13:10 871
61 Charles Taylor-Keane SMOC M 1955 01:14:06 864
62 Joanna Belsey SN F 1964 01:16:06 850
63 Caroline Potter BOK F 1962 01:18:25 834
64 John Middler OD M 1952 01:18:38 832
65 Ros James SMOC F 1961 01:19:18 827
66 Brian Palmer TVOC M 1944 01:19:53 823
67 Colin Duckworth TVOC M 1957 01:27:34 768
68 Paul Ray TVOC M 01:28:41
69 Jillian Ullersperger BKO F 1962 01:37:46 696
70 Nicky Masson MV F 1964 01:38:11 693
71 Robert Balding BOF M 1946 01:45:57 637
72 Penny Parkes HH F 1957 02:28:59 330
Showing results 1 - 72 of 72