Results

Achievements at
orienteering events

TVOC Thame Urban Event, 09/09/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.tvoc.org.uk/application/views/results/results_view.php

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Course 3 (length: 5.4km, 19 controls)
Point calculations
1,046.52 + (110.28 x (3,179.37 - T)) / 505.29
Other courses: Course 1 | Course 2 | Course 4 | Course 5 | Course 6 | Course 7

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 James Crawford BL M 1955 00:37:18 1252
2 Roger Thetford TVOC M 1962 00:38:55 1231
3 Melanie Slade SN F 1968 00:41:23 1199
4 Steve Blount SO M 1960 00:41:45 1194
5 Nick Green GO M 1962 00:42:06 1189
6 Rachel Sullivan RAFO F 1978 00:42:24 1185
7 Mike Frizzell BADO M 1958 00:42:47 1180
8 Barry Elkington OD M 1956 00:42:52 1179
9 Clive Wilkinson SUFFOC M 1962 00:43:11 1175
10 John Briggs BKO M 1958 00:44:52 1153
11 Jon Steed BADO M 1963 00:45:14 1148
12 Ian Byrne SMOC M 1957 00:45:28 1145
13 Simon Moore BKO M 1960 00:45:50 1140
14 Dave Ryder SN M 1961 00:47:37 1117
15 Karen French WIM F 1967 00:47:46 1115
16 DAVID FAULKNER BOK M 1962 00:48:16 1108
17 Sian Mitchell HH F 1978 00:48:49 1101
18 Richard Bonnett BAOC M 1955 00:50:24 1080
19 Jeremy Hill TVOC M 1954 00:50:57 1073
20 Richard Catmur SLOW 00:51:22
21 Dawn Figg HH F 1969 00:51:32 1066
22 Paul Mace HH M 1961 00:52:07 1058
23 Alan Kersley BADO M 1957 00:53:15 1043
24 Mark Foxwell BKO M 1964 00:53:41 1037
25 Tim Keogh MV M 1963 00:54:33 1026
26 David Potter BOK M 1962 00:55:24 1015
27 Sally Wilkinson SUFFOC F 1964 00:55:50 1009
28 Lynne Moore BKO F 1964 00:56:15 1004
29 Chris Shaw HAVOC M 1949 00:58:24 976
30 Peter Narramore TVOC M 1957 00:58:39 972
31 Toni Whittle BKO F 1970 00:59:48 957
32 Rachel Banham TVOC F 1992 01:00:00 955
33 David Berger BOF M 1958 01:00:14 952
34 Jennifer Thomas TVOC F 1968 01:00:39 946
35 Vesela CHOKOEVA SLOW F 1973 01:01:01 941
36 Sandra Mather SMOC F 1966 01:01:20 937
37 Bob Hill RAFO M 1956 01:01:25 936
38 Gillian Hanson HH F 1967 01:01:54 930
39 Boryana Peeva SLOW F 1969 01:02:23 924
40 PETER PRIEST TVOC M 1961 01:03:40 907
41 Colin Swallow SN M 1957 01:04:28 896
42 Nik Windle TVOC M 1962 01:05:03 889
43 Keith Banham TVOC M 1958 01:05:23 884
44 Mark Thompson TVOC M 1955 01:06:07 875
45 Richard Rossington BOK M 1961 01:06:35 869
46 Viv Hodson HH F 1964 01:06:41 867
47 Joanna Belsey SN F 1964 01:09:12 834
48 Kate Fitton IND F 1976 01:09:50
49 Sian Miller TVOC F 1963 01:13:01 784
50 Graham Parkins Ind M 1977 01:30:14
51 Isabelle Parkins Ind F 2007 01:30:42
52 Sarah Parkins Ind F 1978 01:30:48
53 Alice Pearce IND 01:42:11
54 Madeline Sawyer IND 01:46:17
55 Patrick Gubbins IND 01:52:46
56 ana legin TVOC F 1973 02:14:14
- Serena Ludford BADO F 1964 00:50:46
Showing results 1 - 57 of 57