Results

Achievements at
orienteering events

Stowe Park Middle Distance, 12/08/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.smoc.info

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 5km, climb: 100m, 27 controls)
Point calculations
1,026.44 + (98.15 x (2,881.80 - T)) / 502.86
Other courses: Brown | Green | Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Robert Campbell WAOC M 1966 00:32:12 1212
2 Alun Jones TVOC M 1954 00:32:43 1206
3 Stephen Borrill WAOC M 1971 00:35:45 1170
4 Richard Pownall SMOC M 1959 00:37:41 1148
5 Alison Harding HH F 1960 00:39:53 1122
6 Dave Kingham TVOC M 1956 00:40:31 1114
7 Bronwen Mansel SUFFOC F 1998 00:40:58 1109
8 Martin Ricketts TVOC M 1948 00:41:07 1107
9 Georgia Jones OROX F 1998 00:41:23 1104
10 Paul Langston HH M 1953 00:41:50 1099
11 Tanya Taylor LOG F 1970 00:42:39 1089
12 Nikolay Kolev SLOW M 1965 00:42:58 1086
13 Richard Bonnett BAOC M 1955 00:43:02 1085
14 Keith Willdig OD M 1949 00:43:20 1081
15 Drmick Mercan BKO M 1968 00:43:20
16 Matthew Dixon HH M 2002 00:43:48 1076
17 Ian Prowse NGOC M 1952 00:44:17 1070
18 Chris Shaw HAVOC M 1949 00:44:50 1064
19 Ian Byrne SMOC M 1957 00:45:28 1056
20 Rod Mansel SUFFOC M 1959 00:45:38 1055
21 Dougie Cochran TVOC M 1969 00:46:26 1045
22 Robert Brandon OD M 1949 00:46:37 1043
23 Pablo Briones IND M 1997 00:46:50
24 Jill Emmerson OD F 1964 00:46:52 1040
25 Paul Rushmer SMOC M 1964 00:47:00 1038
26 Dorien James SMOC M 1961 00:47:08 1037
27 Dominic Bowers HH M 2003 00:47:11
28 Julen Mendizabal IND M 1997 00:47:21
29 Dave Smith WCH M 1953 00:47:35 1032
30 Roman Kotecky OD M 1949 00:47:48 1029
31 Martin Cook SMOC M 1956 00:48:05 1026
32 Rebecca Nisbet SMOC F 2001 00:48:07 1025
33 Keith Downing SMOC M 1953 00:48:57 1016
34 Richard Beard WAOC M 1952 00:49:23 1011
35 Haydn Leaker SMOC M 1955 00:50:25 998
36 Todd C. Rae SMOC M 1964 00:51:04 991
37 Michelle Oxtoby OD F 1973 00:51:17 988
38 Helen Nisbet SMOC F 1961 00:52:09 978
39 Fiona Clough BKO F 1962 00:52:20 976
40 Mike Shires TVOC M 1974 00:52:32 974
41 Adam Leaf HH M 1962 00:53:17 965
42 Gesa Woschetzky IND W 1997 00:53:38
43 Neil Gostick HH M 1962 00:54:32 950
44 Sandra Mather SMOC F 1966 00:56:08 932
45 Gillian Bowers HH F 1971 00:56:56 922
46 Dale Bennett HAVOC M 1964 01:00:19 883
47 John Foord TVOC M 1958 01:00:36
48 Jane Emery SMOC F 1959 01:01:16 871
49 Graham Pembery SMOC M 1958 01:01:41 867
50 Gary Farnes 01:01:57
51 John Ward OD M 1945 01:02:39 855
52 Thomas Elgood CHIG M 1964 01:02:55 852
53 Alan Bowers HH M 1970 01:03:21 847
54 Charles Taylor-Keane SMOC M 1955 01:03:37 844
55 Ruth Rhodes SO F 1942 01:12:37 739
56 David West M 1997 01:37:53
57 Mike Hallett 01:38:30
- David Dixon HH M 1972 00:34:15
- Richard Gardner OD M 1954 00:37:56
- Thomas Jarvis RAFO M 1999 00:39:11
- Simon Greenwood SAX M 1955 00:41:07
- Vladimir Kuznetsov TVOC M 1956 00:43:49
- Mike Turner SO M 1950 00:51:37
- Ros Ingram IND W 1978 01:06:30
Showing results 1 - 64 of 64