Results

Achievements at
orienteering events

SROC Red Rose Classic, 24/03/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.sroc.org

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Short Brown (length: 6.1km, climb: 275m, 19 controls)
Point calculations
1,207.53 + (61.41 x (4,089.03 - T)) / 783.34
Other courses: Black | Brown | Blue | Short Blue | Green | Short Green | Very Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Megan Carter-Davies MWOC F 1996 00:43:38 1323
2 Ben Stansfield FVO M 1968 00:49:23 1296
3 Hollie Orr LOC F 1989 00:49:34 1295
4 Sarah Jones ESOC F 1996 00:50:08 1292
5 Max Cole PFO M 1969 00:50:21 1291
6 Peter Tryner SYO M 1974 00:51:35 1285
7 Jason Inman FVO M 1970 00:52:59 1279
8 Mike Johnson SROC M 1960 00:54:51 1270
9 Nigel Bunn TVOC M 1964 00:55:50 1265
10 Mark Saunders BOK M 1959 00:56:33 1262
11 Duncan Harris DEE M 1966 00:56:36 1262
12 Christopher MacKenzie CLOK M 1993 00:56:53 1261
13 Michael Billinghurst WCOC M 1960 00:57:22 1258
14 Clive Hallett BOK M 1963 00:57:27 1258
15 Chloe Potter BOK F 1998 00:57:37 1257
16 Knut Ivar Johansen SANDEFJ M 1974 00:58:39
17 Alan Irving WCOC M 1967 00:58:44 1252
18 David Spencer WCOC M 1969 00:58:56 1251
19 Andy Thorpe EPOC M 1969 00:59:13 1250
20 Charles Mayes CLOK M 1966 00:59:13 1250
21 Nick Howlett LOC M 1967 01:00:03 1246
22 Steve Wilson CLYDE M 1965 01:00:07 1245
23 Ben Goodwin WCOC M 2001 01:00:35 1243
24 Will Heap SO M 1973 01:00:41 1243
25 Christopher Embrey MDOC M 1989 01:00:46 1242
26 Louis Morris WCOC M 2001 01:00:50 1242
27 John Duckworth DVO M 1966 01:00:54 1242
28 Martin Ward SYO M 1967 01:02:10 1236
29 Anne Edwards TVOC F 1989 01:02:11 1236
30 Mike Pedley EPOC M 1960 01:02:17 1235
31 Lucie Todhunter SROC F 1980 01:03:08 1231
32 Joseph Goodwin WCOC M 2000 01:03:49 1228
33 Scott Bailey BOK M 1972 01:04:05 1227
34 Steve Holmes WCOC M 1969 01:04:19 1226
35 Dai Bedwell DVO M 1967 01:04:37 1224
36 Simon Hunter WCOC M 1968 01:05:39 1219
37 Neil Conway AIRE M 1968 01:06:28 1215
38 Kirsten Strain AROS F 1986 01:06:50 1214
39 Toni O'Donovan LEI F 1978 01:07:00 1213
40 Hazel Dean FVO F 1963 01:07:30 1211
41 Anne Straube OD F 1975 01:08:03 1208
42 Sarah Dunn MAROC F 1968 01:08:18 1207
43 Robert Campbell WAOC M 1966 01:09:29 1201
44 David Wilson SROC M 1964 01:10:28 1197
45 Steven Breeze WCOC M 1971 01:10:56 1194
46 Peter Gorvett SYO M 1947 01:12:20 1188
47 Jolyon Medlock WSX M 1974 01:13:35 1182
48 John Mather LOG M 1970 01:13:49 1181
49 Paul Fox SN M 1962 01:14:54 1176
50 Jeremy Tonge BOK M 1970 01:15:03 1175
51 Simon Kippin TVOC M 1970 01:15:27 1173
52 David Wathey MDOC M 1965 01:17:09 1165
53 Jamie Rennie WCOC M 1970 01:17:21 1164
54 Joseph Murphy SROC M 1965 01:19:48 1153
55 Tom Matthew SROC M 1971 01:20:00 1152
56 Mark Edwards SROC M 1965 01:20:49 1148
57 Pauly-D Jones DEE M 1965 01:21:43 1144
58 Max Carcas INT M 1968 01:22:21 1141
59 Heather Kieniewicz HOC F 1985 01:22:43 1139
60 Helen Elkington OD F 1993 01:24:44 1130
61 Mike Hooper LOC M 1971 01:26:16 1122
62 Julian Lailey SROC M 1946 01:26:57 1119
63 David Eades INT M 1967 01:28:47 1110
64 Christian Wood PFO M 2002 01:30:35 1102
65 Andy Robinson LOC M 1954 01:31:47 1096
66 Duncan Conway LOC M 1967 01:33:18 1089
67 Mykyta Chubynsky OD M 1976 01:39:02 1062
68 Katherine Hampshire NN F 1969 01:39:04 1062
69 Julie Ferris-Worth BL F 1967 01:39:14 1061
- David Peel SYO M 1966 00:32:30
- Peter Ward NGOC M 1970 01:02:37
- James Garnett SYO M 1968 01:38:53
- Jonathan Molloy FVO M 1968 01:45:43
Showing results 1 - 73 of 73