Results

Achievements at
orienteering events

SROC Red Rose Classic, 24/03/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at https://www.sroc.org

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Short Blue (length: 4.1km, climb: 185m, 14 controls)
Point calculations
1,135.22 + (130.94 x (2,992.98 - T)) / 1,013.72
Other courses: Black | Brown | Short Brown | Blue | Green | Short Green | Very Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Alastair Thomas EUOC M 2000 00:23:28 1340
2 Finlay Todd INVOC M 1999 00:23:38 1339
3 Zac Hudd WCOC M 2000 00:23:51 1337
4 Daniel Spencer EUOC M 2000 00:24:18 1333
5 Peter Molloy FVO M 2002 00:24:56 1329
6 Eddie Narbett EUOC M 1999 00:25:23 1325
7 Matthew Gooch MAROC M 2002 00:25:41 1323
8 James Ackland INT M 1999 00:26:19 1318
9 Stanley Heap SO M 2001 00:26:30 1316
10 Tom Lines EUOC M 1999 00:26:42 1315
11 Freddie Carcas INT M 1999 00:26:48 1314
12 Alasdair Pedley EUOC M 1999 00:26:52 1314
13 Finn Lydon EUOC M 1999 00:27:03 1312
14 Flurry Grierson DEVON M 2002 00:27:04 1312
15 Joseph Wright EUOC M 2000 00:27:25 1309
16 Tom Wood ERYRI M 2000 00:29:16 1295
17 Louis Macmillan ECKO M 2002 00:30:24 1286
18 Finlay Johnson SROC M 2002 00:30:26 1286
19 David Bunn TVOC M 2001 00:30:34 1285
20 Dominic Dakin SYO M 2001 00:31:07 1281
21 Tim Harrison SUFFOC M 1999 00:32:25 1271
22 Thomas Howell SN M 2001 00:32:58 1266
23 Alexander Mitchell HOC M 2002 00:35:38 1246
24 Helen Winskill WCOC F 1974 00:36:06 1242
25 Ben Breeze WCOC M 2000 00:36:32 1239
26 Harry O'Donovan LOC M 2002 00:39:07 1219
27 Amanda Crawshaw SYO F 1970 00:43:53 1182
28 Natasha Conway AIRE F 1971 00:45:27 1170
29 Stella Lewsley BL F 1954 00:45:27 1170
30 Rona Molloy FVO F 1968 00:45:50 1167
31 Mike Smithard DEE M 1949 00:46:11 1164
32 Lorna Eades INT F 1967 00:46:54 1158
33 Martyn Roome SROC M 1952 00:46:55 1158
34 David Downes WCOC M 1954 00:47:28 1154
35 Kristin Bruserud TROLLO W 1974 00:47:39
36 Derek Fryer LOC M 1954 00:47:50 1151
37 daisy fletcher-cooney LOC F 1999 00:48:17 1148
38 Pauline Tryner SYO F 1972 00:48:56 1143
39 Robin Thomas BL M 1951 00:49:27 1139
40 Ianka Petrova Evans POTOC F 1967 00:49:48 1136
41 Cath Williams WCH F 1973 00:50:21 1132
42 Richard Wilson LOC M 1953 00:50:29 1131
43 Michael Wilmore SROC M 1951 00:50:57 1127
44 Barry Houghton HOC M 1947 00:50:58 1127
45 Brian Hughes HOC M 1947 00:51:24 1123
46 Diane Mayes CLOK F 1972 00:51:25 1123
47 Judith Wood PFO F 1962 00:51:32 1122
48 Alex Matthew SROC M 2004 00:53:09
49 Andrew Stemp WAOC M 1997 00:53:19 1109
50 Geoff Trewin HOC M 1951 00:53:33 1107
51 Adam Thorpe EPOC M 2002 00:54:15 1101
52 Sal Chaffey DVO F 1965 00:54:39 1098
53 Ian Couch EPOC M 1947 00:55:00 1096
54 Roy McGregor SROC M 1966 00:55:08 1095
55 David Hargreaves SROC M 1951 00:55:45 1090
56 Tony Carlyle AIRE M 1951 00:55:52 1089
57 Ruth Harris DEE F 1969 00:56:23 1085
58 Dave Marr OD M 1951 00:56:48 1082
59 Ben Brown ESOC M 2001 00:56:50 1081
60 Lynne Thomas WCOC F 1970 00:57:58 1073
61 Dave Smith WCH M 1953 00:59:26 1061
62 Joyce Marshall AIRE F 1960 00:59:58 1057
63 Rachel Wilson CLYDE F 1966 01:00:44 1051
64 Deb Murrell SROC F 1966 01:00:51 1050
65 Colin Hicks SOC M 1952 01:01:11 1048
66 Catherine Bloom LOC F 2001 01:01:12 1048
67 Catherine Hill DEE F 1966 01:01:25 1046
68 Alison Fryer MDOC F 1991 01:01:50 1043
69 Joanne Larty LOC F 1973 01:02:47 1035
70 Daniel Roth OD M 1971 01:03:16 1031
71 John Nash LOC M 1950 01:03:27 1030
72 Stuart Crawford WCOC M 1968 01:05:35 1014
73 Sarah Bayliss SPLOT F 1968 01:05:39 1013
74 Jane McCann MDOC F 1966 01:05:48 1012
75 Elizabeth Hindle LOC F 1954 01:05:48 1012
76 Richard Evans BL M 1953 01:05:58 1011
77 Julia Sier LOC F 1971 01:05:58 1011
78 Jo Matthew SROC F 1974 01:07:01 1002
79 Janet Evans WCOC F 1961 01:07:48 996
80 Lisa James SOC F 1968 01:08:42 989
81 David Rawle BL M 1968 01:09:16 985
82 John Green CLOK M 1972 01:10:04 979
83 Roger Lott AIRE M 1950 01:10:40 974
84 Liz Heaton LOC F 1981 01:11:32 967
85 Roger Cliffe TVOC M 1971 01:12:15 962
86 Louise Tonge BOK F 1969 01:13:48 950
87 Alison Hooper LOC F 1973 01:13:54 949
88 Alison Smith TVOC F 1964 01:14:06 948
89 Kerstin Mitchell HOC F 1966 01:15:02 940
90 Kate Turner SO F 1973 01:16:24 930
91 Beverley Inkson SYO F 1969 01:22:37 882
92 Allan Darwell BOK M 1951 01:22:55 879
93 Cecilia Fenerty MDOC F 1964 01:22:58 879
94 Tania Milnes SROC F 1976 01:25:47 857
95 Elaine Sutton DEE F 1967 01:27:10 846
96 Dave Walton LOC M 1951 01:33:14 799
- Max Bloor INT M 2000 00:29:53
- Paul Murgatroyd LOG M 1967 00:45:52
- Chris Heaton LOC M 1980 01:05:44
- Heather Fellbaum FVO F 1963 01:12:57
Showing results 1 - 100 of 100