Results

Achievements at
orienteering events

Southern Night Championships (UKOL), 24/11/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.guildfordorienteers.co.uk/results/go-event-2018-results/southern-nights/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 2 (M45,M50,M55,W20,W21,W35,W40) (length: 6km, climb: 110m, 21 controls)
Point calculations
1,170.50 + (94.59 x (4,286.39 - T)) / 1,364.08
Other courses: UKOL 1 (M18,M20,M21,M35,M40) | UKOL 3 (M60,M65,W16,W18,W45,W50,W55) | UKOL 4 (M70,M75,M80,W60,W65,W70,W75,W80) | 5


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Ifor Powell BOK M 1968 00:43:41 1286
2 Megan Carter-Davies MWOC F 1996 00:46:15 1275
3 Neil Crickmore SO M 1962 00:46:43 1273
4 Laurence Townley SN M 1971 00:50:00 1260
5 John Owens BAOC M 1969 00:50:51 1256
6 Richard Barrett BAOC M 1970 00:50:52 1256
7 Chloe Haines WAOC F 1991 00:50:58 1256
8 Andy Brett BAOC M 1985 00:51:01 1255
9 Jon Cross FVO M 1967 00:52:07 1251
10 Richard Mawer BAOC M 1972 00:53:00 1247
11 Maj Jason Buchanan RE Long M 1983 00:53:17
12 Velina Valova SLOW F 1993 00:53:23 1246
13 Robert Ashton BAOC M 1984 00:53:47 1244
14 Paul Gebbett BOK M 1969 00:54:10 1242
15 Nigel Bunn TVOC M 1964 00:56:14 1234
16 Dan Cope SARUM M 1982 00:56:30 1233
17 Simon Kippin TVOC M 1970 00:57:04 1230
18 Simon Errington HH M 1963 00:57:26 1229
19 Lt Col Pete Helme RE Long M 1973 00:57:33
20 WO1 Gareth Radcliffe AAC Long M 1983 00:58:01
21 Lt MATTHEW RYDER RA Long M 1997 00:58:17
22 Capt Paul Pickering RE Long M 1997 00:58:33
23 Anne Edwards TVOC F 1989 00:58:49 1223
24 Phil Newall KERNO M 1962 00:59:13 1221
25 Capt Matthew Hollingsworth RSigs Long M 1997 01:00:26
26 Capt Ed Dickins RE Long M 1997 01:00:49
27 Robert Lines SO M 1965 01:01:00 1214
28 Scott Bailey BOK M 1972 01:01:09 1213
29 Kevin Swinbourne LOG M 1971 01:01:16 1213
30 Stephen McKinley SN M 1964 01:01:31 1212
31 Alan Hickling SAX M 1964 01:01:46 1211
32 Roger Thetford TVOC M 1962 01:01:59 1210
33 Peter Chapman SO M 1964 01:02:30 1208
34 WO2 Stuart Southwick RLC Long M 1983 01:02:35
35 Tereza Maria Rush BOK F 1979 01:04:06 1201
36 Mark Saunders BOK M 1959 01:04:17 1200
37 Alan Honey BOK M 1960 01:04:38 1199
38 CSgt Sid Green Infantry Long M 1978 01:04:41
39 Edward Willcox BADO M 1980 01:04:42 1199
40 Anne Straube OD F 1975 01:05:40 1195
41 Andrew Snell BAOC M 1974 01:05:53 1194
42 Clive Hallett BOK M 1963 01:06:15 1192
43 Jonathan Creak SUFFOC M 1974 01:06:26 1191
44 Anya Crocker SOC F 1985 01:06:39 1190
45 Craig Blackford BADO M 1968 01:06:46 1190
46 Capt Samuel Scott RSigs Long M 1997 01:06:57
47 Barry Jones SO M 1967 01:07:23 1187
48 Neil Speers DFOK M 1966 01:07:30 1187
49 SSgt Calvin Routledge AGC LONG M 1968 01:07:31
50 David Averill EPOC M 1964 01:07:43 1186
51 Paul Martin SN M 1967 01:07:49 1186
52 Terry Furlong BAOC M 1990 01:08:07 1184
53 Emmit Andrews BOK M 1970 01:08:14 1184
54 Chris Hooker SO M 1961 01:08:41 1182
55 Tomas Trhlik PLU M 1978 01:10:17
56 Sian Mitchell HH F 1978 01:10:20 1175
57 Capt DANIEL GALLAGHER RA Long M 1978 01:10:42 1174
58 Megan Harrison EPOC F 1999 01:11:02 1172
59 Rebecca Ellis WIM F 1986 01:11:30 1170
60 WO1 JOHN SKELTON RA Long M 1983 01:12:10
61 Kevin Fielding HH M 1968 01:12:17 1167
62 Sue Carter SLOW F 1967 01:12:53 1164
63 John Oakes WIM M 1972 01:14:34 1157
64 Chris Huthwaite SARUM M 1968 01:14:45 1157
65 Ronan Cleary LOK M 1960 01:14:51 1156
66 Jon Paton SN M 1960 01:15:07 1155
67 Robert Hick WSX M 1960 01:15:52 1152
68 David Dunn WCH M 1978 01:16:41 1149
69 Jens Moller-Butcher SN M 1971 01:18:14 1142
70 Capt Trevor Martin Infantry Long M 1963 01:18:34
71 Cpl Stuart Hamilton Infantry Long M 1997 01:18:37
72 Elly Straube SV LENGEFELD W 1997 01:18:44
73 Peter Langmaid HOC M 1968 01:20:29 1133
74 Lt Col Greg Ehlen AGC Long M 1968 01:21:11
75 Marc Ebanks SN M 1970 01:22:20 1125
76 Sgt Graham Coath AGC Long M 1997 01:22:46
77 Chris Poole RAFO M 1961 01:23:39 1120
78 Nicki Adams SLOW F 1978 01:25:18 1113
79 Zuzka Strakova DRONGO F 1992 01:25:48 1111
80 Maj Bernard Fowler AAC Long M 1973 01:26:07
81 Lt Col Bredan Shaw AAC Long M 1968 01:26:37
82 David Riches CLOK M 1962 01:28:42 1099
83 Maj Hugo Evans RSIGS LONG 01:29:23
84 Kerria Rowan SO F 1994 01:31:00 1089
85 Giri Gurung WIM M 1992 01:32:45 1082
86 Steve Bailey SN M 1959 01:34:09 1076
87 Cpl Aaron Graham AAC Long M 1997 01:34:25
88 Christian Saxtoft BOK M 1962 01:38:50 1057
89 David Funnell SO M 1964 01:45:46 1028
90 Sophie Gordon GO F 1995 01:51:05 1006
91 Rgr Graham Murphy Infantry Long M 1997 01:51:06
92 Doug Greenwood BKO M 1973 02:03:39 953
93 Sarah Louise Francis SN F 1968 02:05:46 944
94 Heidi Lloyd TVOC F 1977 03:19:21 638
- Robin Bishop TVOC M 1967 00:59:15
- Duncan Francis BASOC M 1959 01:04:23
- Stuart Ebbrell BAOC M 1974 01:31:09
- Paul Luttman SO M 1972 01:33:13
- Rob Taylor NGOC M 1969 01:41:32
- Alison Innes WSX F 1982 02:01:34
- Thomas Elgood CHIG M 1964 02:24:03
Showing results 1 - 101 of 101