Results

Achievements at
orienteering events

Northern Championships (UKOL), 10/03/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.southyorkshireorienteers.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Course 6 (W18, W20, W35, W40) (length: 4.7km, climb: 150m, 16 controls)
Point calculations
1,141.22 + (87.90 x (3,694.49 - T)) / 1,050.83
Other courses: UKOL Course 1 (M21) | UKOL Course 2 (M18, M20, M35, M40, W21) | UKOL Course 3 (M45, M50) | UKOL Course 4 (M55) | UKOL Course 5 (M16, M60) | UKOL Course 7 (M65, W45, W50) | UKOL Course 8 (M70, W16, W55) | UKOL Course 9 (M75, W60) | UKOL Course 10 (W65, W70) | UKOL Course 11 (M80, W75) | UKOL Course 12 (M85, M90, W80) | UKOL Course 13 (W85, W90) | Course 14 | Course 15 | Course 16 | Course 17 | Course 18


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Fiona Bunn TVOC F 1999 00:39:34 1252
2 Megan Keith INVOC F 2002 00:40:33 1247
3 Eilidh Campbell MAROC F 2001 00:42:50 1235
4 Niamh Hunter WCOC F 2000 00:43:35 1232
5 Emma Wilson EUOC F 1999 00:43:44 1231
6 Laura King EUOC F 1999 00:43:52 1230
7 Heather Roome SROC F 1983 00:43:58 1230
8 Alice Wilson CLYDE F 2002 00:45:37 1221
9 Kirsty Campbell MAROC F 2001 00:47:40 1211
10 Christopher Goddard PFO M 1978 00:48:14 1208
11 Ellie Bales POTOC F 2000 00:48:36 1206
12 Lizzie Stansfield FVO F 2002 00:48:36 1206
13 Rachael Rothman SYO F 1980 00:50:47 1195
14 Anika Schwarze-Chintapatla EBOR F 2001 00:50:54 1195
15 Hannah Hateley DEE F 2000 00:51:09 1194
16 Jess Ensoll LOC F 2002 00:53:26 1182
17 Isobel Cox BASOC F 2002 00:53:36 1181
18 Bethany Kippin TVOC F 2000 00:54:34 1176
19 Evie Conway AIRE F 2002 00:55:11 1173
20 Sarah Duckworth DVO F 2001 00:55:31 1172
21 Tereza Maria Rush BOK F 1979 00:56:04 1169
22 Matthew Tinker EPOC M 1979 00:56:19 1168
23 Rosie Spencer WCOC F 2002 00:57:25 1162
24 Liz Drewe CLARO F 1981 00:58:57 1154
25 Roanne Lilley ECKO F 1999 00:59:12 1153
26 Megan Harrison EPOC F 1999 01:01:56 1139
27 Zoe Graham SOLWAY F 2000 01:03:47 1130
28 Maria MacKenzie EBOR F 1976 01:03:49 1130
29 Imogen Wilson LEI F 2000 01:04:37 1126
30 Will Drewe CLARO M 1981 01:05:51 1120
31 Lily Regan WCOC F 2002 01:06:52 1115
32 Anne Murgatroyd AIRE F 1980 01:07:41 1111
33 Isabelle Hodgson SYO F 2002 01:08:28 1107
34 Philippa Bell LOC F 2002 01:11:01 1094
35 Jed Hampshire Wright NN F 2002 01:11:13 1093
36 Mairi Eades INT F 2001 01:11:41 1090
37 Ffion Jones SO F 2002 01:13:46 1080
38 Joseph Twigg LUOC M 1999 01:20:36 1046
39 Alexandra Hare NATO F 2001 01:23:06 1033
40 Peter Hao NOC M 1982 01:24:33 1026
41 Sofie Andersen BOK F 1999 01:26:04 1018
42 Rachel Collins LVO F 2001 01:36:51 964
43 Helen Meredith EBOR F 1979 01:38:08 958
44 Louise Reynolds SYO F 1976 01:43:32 931
45 Paul Gregson OD M 1979 01:44:01 928
46 Rebecca McCreadie DEE F 1976 01:56:16 867
Showing results 1 - 46 of 46