Results

Achievements at
orienteering events

Northern Championships (UKOL), 10/03/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.southyorkshireorienteers.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Course 8 (M70, W16, W55) (length: 3.9km, climb: 155m, 16 controls)
Point calculations
1,055.62 + (71.44 x (4,099.34 - T)) / 950.48
Other courses: UKOL Course 1 (M21) | UKOL Course 2 (M18, M20, M35, M40, W21) | UKOL Course 3 (M45, M50) | UKOL Course 4 (M55) | UKOL Course 5 (M16, M60) | UKOL Course 6 (W18, W20, W35, W40) | UKOL Course 7 (M65, W45, W50) | UKOL Course 9 (M75, W60) | UKOL Course 10 (W65, W70) | UKOL Course 11 (M80, W75) | UKOL Course 12 (M85, M90, W80) | UKOL Course 13 (W85, W90) | Course 14 | Course 15 | Course 16 | Course 17 | Course 18


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Caitlin Irving WCOC F 2003 00:38:18 1191
2 Rachel Brown ESOC F 2003 00:38:55 1188
3 Anna Harris DEE F 2003 00:41:09 1178
4 Scarlet Heap SO F 2003 00:42:10 1174
5 Rachel Duckworth DVO F 2003 00:42:57 1170
6 Maya Hampshire Wright NN F 2004 00:43:28
7 Pippa Carcas INT F 2003 00:44:57 1161
8 Lucy Gibson LOC F 2003 00:46:41 1153
9 Tony Thornley AIRE M 1948 00:47:36 1149
10 Elizabeth Jackson DEE F 1963 00:47:51 1148
11 Mike Smithard DEE M 1949 00:48:37 1144
12 Andy Sykes DVO M 1965 00:48:38 1144
13 Alex Elliot SYO F 2003 00:50:03 1138
14 Clive Thomas MWOC M 1966 00:50:19 1137
15 Roger Thomas WCOC M 1960 00:50:25 1136
16 Emily Turner LOC F 2004 00:51:26
17 Peter Gorvett SYO M 1947 00:51:42 1131
18 Alice Bedwell BOK F 1960 00:51:42 1131
19 Christian Wood PFO M 2002 00:52:13 1128
20 Amber Graham MAROC F 2003 00:54:04 1120
21 Vicky Thornton FVO F 1961 00:54:10 1119
22 Mike Godfree DVO M 1949 00:54:42 1117
23 Simon Moore BKO M 1960 00:55:17 1114
24 Aimee Darley GO F 2003 00:55:43 1112
25 Ian Wilson LEI M 1966 00:56:34 1109
26 Rebecca Ward NGOC F 2003 00:56:46 1108
27 Julian Lailey SROC M 1946 00:57:23 1105
28 Heather Fellbaum FVO F 1963 00:57:36 1104
29 Ruby Owen BOK F 2004 00:57:44
30 Holly Stodgell WCH F 2003 00:58:26 1100
31 George Hare NATO M 1964 00:58:32 1100
32 Karen Quickfall SROC F 1963 00:59:23 1096
33 Ian Couch EPOC M 1947 00:59:58 1093
34 Mike Wimpenny DEVON M 1948 01:00:08 1093
35 Jane Ackland INT F 1964 01:01:02 1088
36 Chris O'Donnell DVO M 1968 01:01:03 1088
37 Carys Thomas WCOC F 2003 01:01:48 1085
38 Brian Hughes HOC M 1947 01:01:49 1085
39 Tim Sands BOK M 1949 01:02:48 1081
40 Paul Graetz POTOC M 1947 01:03:14 1079
41 Rebecca O'Donovan LOC F 2004 01:03:49
42 Colin Best SYO M 1947 01:03:52 1076
43 Paul Taylor CLOK M 1948 01:04:36 1072
44 Catherine Wetherfield WCOC F 1964 01:04:40 1072
45 Lindsey Bayles LOC F 1961 01:04:45 1072
46 Libby Barber LEI F 2004 01:05:35
47 Isobel Reuber SYO F 2002 01:05:46 1067
48 Richard Towler LOC M 1949 01:06:41 1063
49 Alison Harding HH F 1960 01:07:23 1060
50 Esther Revell LEI F 1985 01:07:25 1060
51 Lindsey King AIRE F 1962 01:07:26 1060
52 Jon Darley GO M 1966 01:07:57 1057
53 Joyce Marshall AIRE F 1960 01:07:59 1057
54 Roman Kotecky OD M 1949 01:08:12 1056
55 Chris Rostron MDOC M 1947 01:08:16 1056
56 Debby Warren NN F 1963 01:08:23 1055
57 Clare Rodger WCOC F 2004 01:08:37
58 Jackie Scarf EPOC F 1962 01:09:22 1051
59 Elizabeth Bales POTOC F 1962 01:09:52 1049
60 Dennis Hooton CLOK M 1961 01:10:19 1047
61 Judith Wood PFO F 1962 01:10:20 1047
62 Norman Hall DEE M 1948 01:11:05 1043
63 Elizabeth Hampshire LOC F 2004 01:12:13
64 Keith MacDermott EBOR M 1949 01:12:50 1035
65 Liz Phillips OD F 1964 01:13:39 1032
66 Tony Davies BOF M 1948 01:14:22 1028
67 Alex Forrest SYO M 1967 01:15:02 1025
68 Louise Dunn LOC F 1960 01:15:20 1024
69 Colin Drury SYO M 1947 01:15:22 1024
70 Sasha MacKenzie EBOR F 1995 01:17:03 1016
71 Claudine Hodgson SYO F 2003 01:17:06 1016
72 Gilly Kirkwood INVOC F 1962 01:17:43 1013
73 Alastair Paterson LEI M 1967 01:18:05 1012
74 Jill Blount SO F 1960 01:18:08 1011
75 Gerry Spalton OD M 1946 01:19:28 1005
76 Keith Davies SLOW M 1965 01:19:29 1005
77 Simon Brister DVO M 1949 01:20:07 1002
78 Mike Ridealgh EBOR M 1949 01:20:27 1001
79 Natalie Martin CLOK F 2003 01:20:54 999
80 Ian Cooper SYO M 1947 01:21:23 997
81 Deborah Goodwin WCOC F 1961 01:21:29 996
82 Alison Smith TVOC F 1964 01:21:56 994
83 Alexander Campbell MAROC M 1960 01:22:11 993
84 Henry Marston SYO M 1946 01:22:50 990
85 Yasmin Field HALO F 1999 01:24:18 984
86 Simon Cane LOC M 1947 01:25:04 980
87 Barry Houghton HOC M 1947 01:25:47 977
88 Dave Neild LOC M 1947 01:26:16 975
89 Mick Smith HH M 1948 01:28:26 965
90 David Potter BOK M 1962 01:28:30 965
91 Ian Watson MDOC M 1947 01:28:34 964
92 Steve Brockbank LOC M 1948 01:29:29 960
93 Nicola Hart DVO F 1962 01:29:34 960
94 Anna Thorpe EPOC F 2004 01:29:38
95 John Nuttall SELOC M 1945 01:29:56 958
96 John Marriott LEI M 1948 01:32:34 946
97 Hazel Hindle MDOC F 1963 01:32:49 945
98 Ian Hill AIRE M 1946 01:37:51 922
99 Jacky Dakin SYO F 1961 01:40:32 910
100 Livia Wright CLOK F 2001 01:41:40 905
101 Naomi Thornton SYO F 2004 01:42:07
102 Eric Brown HOC M 1948 01:43:25 897
103 John Pullin LOC M 1949 01:46:08 885
104 Angie Hulley AIRE F 1962 01:59:34 825
105 Caroline Potter BOK F 1962 02:33:12 673
- Maggie Hateley DEE F 1963 01:11:02
- Richard Clark EBOR M 1946 01:52:41
Showing results 1 - 107 of 107