Results

Achievements at
orienteering events

British Night Championships (UKOL), 23/02/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at marocscotland.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Course 7 (M65,W18,W45,W50) (length: 5.2km, climb: 240m, 13 controls)
Point calculations
1,129.24 + (72.09 x (5,049.32 - T)) / 1,224.49
Other courses: UKOL Course 1 (M21) | UKOL Course 2 (M20,M35,M40) | UKOL Course 3 (M18,W21) | UKOL Course 4 (M45,M50) | UKOL Course 5 (M16,W20,W35,W40) | UKOL Course 6 (M55,M60) | UKOL Course 8 (M70,W16,W55,W60) | UKOL Course 9 (M75,W65,W70) | UKOL Course 10 (M80,W75)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Eilidh Campbell MAROC F 2001 00:46:49 1261
2 Kirsty Campbell MAROC F 2001 00:52:00 1243
3 Lizzie Stansfield FVO F 2002 00:53:55 1236
4 Sarah Dunn MAROC F 1968 00:54:14 1235
5 Evie Conway AIRE F 2002 00:59:15 1217
6 Michael Napier NOC M 1953 01:02:07 1207
7 Steve Whitehead EBOR M 1951 01:04:04 1200
8 Katrina McGougan BASOC F 2001 01:04:16 1199
9 Alice Wilson CLYDE F 2002 01:06:51 1190
10 Jenny Blackwood INVOC F 2001 01:10:40 1177
11 Mairi Eades INT F 2001 01:10:53 1176
12 Lucia Parga Basanta EUOC F 1995 01:11:50
13 Andrew McMurtrie MAROC M 1968 01:12:15 1171
14 Ben Hartman INT M 1969 01:15:14 1161
15 Paul Chapman MAROC M 1971 01:15:16 1161
16 Mikhail Gryaznevich TVOC M 1954 01:15:44 1159
17 Amanda Crawshaw SYO F 1970 01:16:55 1155
18 Eddie Harwood MOR M 1952 01:18:53 1148
19 Rosie Spencer WCOC F 2002 01:20:04 1144
20 Mark Wood ESOC M 1968 01:21:26 1139
21 Chris Huthwaite SARUM M 1968 01:24:04 1130
22 Robert Hickling BASOC M 1954 01:24:44 1127
23 Lorna Eades INT F 1967 01:24:52 1127
24 Beccy Osborn FVO F 1972 01:30:09 1108
25 Diane Jacks WRE F 1968 01:34:35 1092
26 Alan Halliday MOR M 1954 01:35:32 1089
27 Andy Robinson LOC M 1954 01:35:54 1088
28 Rachel Kirkland INT F 1971 01:38:27 1079
29 Helen Rowlands GRAMP F 1966 01:38:33 1078
30 Stephen Richards SELOC M 1953 01:39:43 1074
31 Isobel Cox BASOC F 2002 01:41:55 1067
32 Colin Matheson MOR M 1954 01:44:03 1059
33 Denise Wright MAROC F 1965 01:48:38 1043
34 Jessica Breeze WCOC F 2002 01:48:40 1043
35 Max Carcas INT M 1968 01:49:07 1041
36 Lynne Thomas WCOC F 1970 01:49:17 1040
37 David Rosen SROC M 1953 01:58:14 1009
38 Robin Strain ELO M 1950 01:58:24 1008
39 Kerstin Mitchell HOC F 1966 01:58:34 1008
40 Leslie Dalgleish ESOC M 1950 02:00:31 1001
41 Donald Barrie MAROC M 1966 02:18:14 938
- Megan Keith INVOC F 2002 00:51:10
- Marie Claire Shankland FVO F 1967 01:37:52
- Rachel Wilson CLYDE F 1966 02:05:56
Showing results 1 - 44 of 44