Results

Achievements at
orienteering events

Lakes 5 Day 5 Middle Distance Event (UKOL), 03/08/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at https:\\lakes5.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 12 (M80,M85,W80,W85) (length: 1.5km, climb: 75m, 9 controls)
Point calculations
778.86 + (128.62 x (3,345.98 - T)) / 1,529.34
Other courses: UKOL 1 (M21,M35,M40) | UKOL 2 (M45,M50) | UKOL 3 (M55,W21) | UKOL 4 (M18,M20,M60) | UKOL 5 (M16,W35,W40,W45) | UKOL 6 (M65) | UKOL 7 (W50,W55) | UKOL 8 (M70,W60) | UKOL 9 (W16,W18,W20,W65) | 10 | UKOL 11 (M75,W70,W75) | 13 | 14 | 15 | 16 | 17


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Ida Engen Raumar Orientering W 1963 00:22:25
2 Kim Eden NOR F 1957 00:23:52 940
3 Hans Baumgartner OLG Welsikon M 1948 00:25:51
4 Elizabeth Borchorst Rold Skov OK W 1953 00:26:21
5 Bill Vigar QO M 1935 00:26:52 925
6 Ingrid Sandvoll Gneist W 1963 00:29:14
7 Philippa Weir MOR F 1963 00:29:46 910
8 Nina Lokoen Knudsen GNEIST W 1963 00:30:13
9 Jeremy Oldershaw SAX M 1938 00:31:22 902
10 Joyce Brunton INVOC F 1953 00:31:53 899
11 Philip Gager SROC M 1946 00:32:57 894
12 Svein - Erik Heggenes Voss IL M 1948 00:34:46
13 Janice Nichols BL F 1959 00:35:22 882
14 Dave Skidmore DVO M 1946 00:35:43 880
15 Stan Johnston LOC M 1935 00:35:45 880
16 Siri Scherdin Saetra Asker skiklubb W 1963 00:37:00
17 Peter Hills DEE M 1944 00:37:50 869
18 Ruth Ellis DVO F 1951 00:38:23 867
19 Margaret Dearman MOR F 1949 00:38:45 865
20 Fiona Hanstock BOK F 1956 00:38:54 864
21 Gabi Shanahan BAOC F 1961 00:38:59 864
22 Jenny Thompson TVOC F 1938 00:39:08 863
23 Odile Hoyois CARE-VEVEY W 1963 00:39:32
24 John Thompson TVOC M 1935 00:40:06 858
25 Peter Yoxall POTOC M 1946 00:40:10 858
26 Alison Sloman HOC F 1936 00:40:37 855
27 Anne Palmer BOK F 1950 00:40:43 855
28 Stephen Nightingale HOC M 1948 00:40:59 853
29 John Pearson ASUB Orientation M 1938 00:41:47
30 Katherine Pike WIM F 1963 00:41:55 849
31 Rudolf Kellenberger OLG SG/Appenzell M 1948 00:41:58
32 Douglas Edwards MDOC M 1947 00:42:34 845
33 Jane Cloete Dunedin W 1953 00:43:10
34 Mike Atherton LOC M 1942 00:43:15 842
35 Kath Etherden SELOC F 1951 00:43:34 840
36 Rachel Thomas SMOC F 1955 00:43:51 839
37 Rod Shaw EPOC M 1938 00:44:08 838
38 Guldborg Søvik GNEIST W 1933 00:44:55
39 Carolyn Marr OD F 1947 00:45:22 831
40 Christian Fiechter OLC Kapreolo M 1938 00:45:30
41 Rodney Freeburn NOR M 1938 00:46:21 826
42 John Butler HALO M 1943 00:46:30 826
43 Joanna Stewart Auckland OC W 1953 00:47:25
44 Roger Pring SAX M 1945 00:47:27 821
45 Marie Roberts MDOC F 1958 00:47:32 820
46 Donald Moir LEI M 1933 00:48:36 815
47 Alwine Barlow SOC. (NZ) W 1948 00:48:44
48 Jill Leventon WRE F 1947 00:51:12 802
49 Noreen Ives WAOC F 1953 00:51:35 800
50 Chris Horsewill LOC F 1961 00:51:36 800
51 Robin Walker BOK M 1938 00:51:50 799
52 Carol Prosser BAOC F 1961 00:51:54 798
53 Jette Kreiberg OK Roskilde W 1958 00:53:00
54 Jo Thornley AIRE F 1947 00:53:01 793
55 Anne May SWOC F 1949 00:53:03 793
56 Anne Hickling ESOC F 1955 00:53:26 791
57 Di Turner SO F 1951 00:53:43 789
58 Ray Barlow SOC. (NZ) M 1948 00:54:37
59 Barbara George NOR F 1934 00:54:39 784
60 Annabel Pring KERNO F 1956 00:54:50 784
61 Linda Hulley SO F 1956 00:55:28 780
62 Julia Robertson QO F 1953 00:56:26 775
63 Siren Hopland GNEIST W 1963 00:56:55
64 Hazel Bickle WAOC F 1951 00:57:05 772
65 Melinda Riley SYO F 1956 00:57:17 771
66 Kath Speak MDOC F 1959 00:58:30 765
67 Hilary Pickering WIM F 1954 00:59:30 760
68 Marie-Christine Blanche ASUB Orientation W 1948 01:03:05
69 John Warren WIM M 1937 01:03:14 741
70 Foss Foster GRAMP F 1951 01:03:19 741
71 Keith Parkes DFOK M 1945 01:05:01 732
72 Anita Evans BL F 1954 01:07:16 721
73 Jacqui Briggs BKO F 1961 01:07:35 719
74 Anne Hoy ESOC F 1958 01:07:36 719
75 Pam Brown EBOR F 1959 01:09:33 709
76 Rowan Purkis LOC F 1954 01:09:58 707
77 Gillian Cross WIM F 1945 01:11:09 701
78 Pauline Olds KERNO F 1954 01:11:30 699
79 Derek Turner WRE M 1939 01:13:52 688
80 Sue Gallagher SO F 1953 01:14:10 686
81 Julie Collins DFOK F 1960 01:15:39 679
82 Johanne Lind Ballerup OK W 1958 01:18:14
83 Colin Roscoe WRE M 1933 01:26:41 623
84 Jane Boyd NGOC F 1963 01:28:58 611
85 Herwig Hierzegger WienerAkadTV M 1943 01:33:45
86 Ros James SMOC F 1961 01:39:34 558
87 Geoff Sara HOC M 1939 01:45:54 526
88 Eileen Bedwell CLOK F 1931 02:01:00 450
89 Alan Heron SELOC M 1934 02:02:10 444
90 Patricia Mclaughlin STAG F 1951 02:46:24 221
- Clare Crocker DEE F 1959 00:40:31
- Bridget Jardine PFO F 1960 00:45:21
- Peter Lomas MDOC M 1940 00:49:16
- Rae Lomas MDOC F 1941 00:52:08
- Caroline Barcham SELOC F 1963 00:53:21
- Oddmund Søvik GNEIST M 1933 01:01:49
- Anne Saunders NWO F 1951 01:08:18
- Richard Clark EBOR M 1946 01:15:56
- Henri Repond CARE-VEVEY M 1933 01:21:02
- Maria Marshall WAOC F 1952 01:45:19
Showing results 1 - 100 of 100