Results

Achievements at
orienteering events

Lakes 5 Day 5 Middle Distance Event (UKOL), 03/08/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at https:\\lakes5.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 3 (M55,W21) (length: 3.4km, climb: 190m, 18 controls)
Point calculations
1,151.30 + (78.86 x (3,847.15 - T)) / 1,169.65
Other courses: UKOL 1 (M21,M35,M40) | UKOL 2 (M45,M50) | UKOL 4 (M18,M20,M60) | UKOL 5 (M16,W35,W40,W45) | UKOL 6 (M65) | UKOL 7 (W50,W55) | UKOL 8 (M70,W60) | UKOL 9 (W16,W18,W20,W65) | 10 | UKOL 11 (M75,W70,W75) | UKOL 12 (M80,M85,W80,W85) | 13 | 14 | 15 | 16 | 17


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Fiona Bunn TVOC F 1999 00:34:59 1269
2 Laura Goy SYO F 1983 00:37:16 1260
3 Michele Dawson Garingal W 1997 00:37:48
4 Claire Ward INT F 1977 00:38:07 1256
5 Kristina Maseviciute Dainava W 1983 00:39:34
6 Arne Wilhelm Knudsen GNEIST M 1963 00:39:36
7 Quentin Harding CLARO M 1962 00:40:22 1247
8 Sarah Rollins SN F 1976 00:40:41 1246
9 Stig Magnar Løvås SPK Freidig M 1963 00:41:38
10 Roger Thetford TVOC M 1962 00:41:49 1242
11 Clive Hallett BOK M 1963 00:42:26 1239
12 Jon Hateley DEE M 1963 00:42:56 1237
13 Martin Sacher Kilroy M 1963 00:43:07
14 Kitty Bray SN F 1989 00:44:00 1233
15 Nicholas Lightfoot SYO M 1961 00:44:14 1232
16 Vicky Bailey EBOR F 1991 00:46:20 1223
17 Robert Smith LOC M 1963 00:47:19 1219
18 Dan Parker BL M 1962 00:47:24 1219
19 Frida Forshallen Goodrich SN F 1992 00:47:28 1219
20 Michael Muggeridge HAVOC M 1961 00:48:03 1216
21 Gary Longhurst FVO M 1959 00:49:03 1212
22 Agnese Dzerve Kapa OK W 1978 00:49:18
23 Camilla Delenne ACA W 1997 00:49:36
24 Tommy Saevareid Os Orienteringsklubb M 1963 00:49:40
25 Mark Simmonds LOC M 1963 00:49:44 1209
26 Knut Engen Raumar Orientering M 1963 00:49:55
27 Rozy Shepherd INVOC F 1994 00:50:20 1207
28 Mike Pedley EPOC M 1960 00:50:37 1206
29 Karen Parker BL F 1963 00:51:02 1204
30 Phil Newall KERNO M 1962 00:51:05 1204
31 Iain Shepherd INVOC M 1963 00:51:18 1203
32 Iain Bell DEE M 1963 00:51:34 1202
33 Lizzie Browne LOC F 1986 00:51:38 1202
34 Milan Beles ASUB Orientation M 1963 00:51:49
35 Carolyn Hindle FVO F 1996 00:52:12 1200
36 Charlotte Turner SLOW F 1986 00:52:40 1198
37 David McCann MDOC M 1963 00:53:02 1196
38 Helen Hanstock BOK F 1989 00:53:04 1196
39 Mark Adams HH M 1963 00:53:09 1196
40 Dave Chaffey DVO M 1963 00:53:59 1192
41 Mike Johnson SROC M 1960 00:54:19 1191
42 MARTIN SMITH LOC M 1960 00:54:21 1191
43 Anya Crocker SOC F 1985 00:54:25 1191
44 Alex Finch SROC M 1959 00:54:26 1190
45 Sandrine Defraigne ASUB Orientation W 1998 00:54:39
46 Alois Achermann OLK Piz Hasi M 1963 00:55:04
47 Kezia Jukes BAOC F 1989 00:55:19 1187
48 Adrian Moir SWOC M 1961 00:55:22 1187
49 David Vincent DVO M 1961 00:55:51 1185
50 David Williams AIRE M 1962 00:58:18 1175
51 Becky Raftery HH F 1984 00:58:21 1175
52 Elizabeth Bedwell DVO F 1998 01:00:03 1168
53 Jonathan Gilbert NOR M 1959 01:00:22 1166
54 Lois Jefferson LOC F 1997 01:00:27 1166
55 Jeff Goodwin WCOC M 1963 01:01:10 1163
56 James Cunnane TVOC M 1963 01:01:12 1163
57 Steve Blount SO M 1960 01:01:59 1160
58 Chris Hooker SO M 1961 01:02:01 1160
59 Fiona Llewellyn-Beard WAOC F 1991 01:02:33 1158
60 Julian Warren NN M 1963 01:03:41 1153
61 David Lawson OD M 1963 01:03:45 1153
62 Phil Smith AYROC M 1963 01:04:18 1151
63 Grace Majumdar DEE F 1989 01:04:28 1150
64 Gordon Parker SLOW M 1963 01:04:30 1150
65 Ian Marshall AIRE M 1962 01:04:30 1150
66 Hans-Ingar Saetra Asker skiklubb M 1963 01:04:37
67 Eleonore Robinson Hermathenae W 1997 01:04:49
68 Clive Wilkinson SUFFOC M 1962 01:05:36 1145
69 Will Harrison SUFFOC M 1961 01:06:33 1141
70 Brendan Delaney DFO M 1963 01:06:53
71 Jim Wood ERYRI M 1960 01:07:42 1137
72 Michael Burton LVO M 1961 01:08:35 1133
73 Kevin Ross OD M 1963 01:08:42 1133
74 Mark Collins DFOK M 1960 01:09:06 1131
75 Pete Owens DEE M 1960 01:09:27 1130
76 Andy Ellis PFO M 1960 01:09:48 1128
77 Keith Roberts MAROC M 1959 01:09:50 1128
78 Eric Heritage LEI M 1959 01:13:01 1115
79 Andy Rimes QO M 1963 01:13:29 1113
80 Lily Alger CUOC F 1997 01:15:51 1104
81 Kelvin Davies BOK M 1961 01:15:55 1104
82 Antony Schofield MV M 1961 01:19:16 1090
83 Robert Hick WSX M 1960 01:19:54 1087
84 Nick Dennis BOK M 1960 01:19:58 1087
85 Graeme Dawson Garingal M 1963 01:20:15
86 Martin Samantha IND W 1997 01:20:25
87 Thomas Hohberg ASG Teutoburger Wald M 1963 01:20:32
88 Duncan Innes SWOC M 1962 01:21:46 1080
89 Megan Ashton RNRMOC F 1985 01:22:35 1077
90 Sarah-Jane Barrable SLOW F 1984 01:24:57 1067
91 Julie Ferris-Worth BL F 1967 01:28:44 1052
92 Rob Bailey CLOK M 1959 01:29:09 1050
93 Nicholas Evans WCOC M 1960 01:30:32 1044
94 Edmund Rooney RR M 1961 01:31:00 1043
95 Lucy Fryer AROS F 1989 01:31:04 1042
96 Rebecca Ellis WIM F 1986 01:31:25 1041
97 Stephen Fellbaum MDOC M 1960 01:36:55 1019
98 DOROTHY PELLY LOC F 1958 01:38:33 1012
99 Nigel Hulley AIRE M 1959 01:39:34 1008
100 Jacqueline Heybrock IND W 1997 01:42:08
101 Elizabeth Hamer-Davies MDOC F 1965 01:44:01 990
102 Andrew Ridgway NOC M 1962 01:48:11 973
103 Dougie Nisbet NN M 1963 01:53:14 953
104 Sean Wolstenholme DEVON M 1963 02:00:31 923
105 Kate Bent BAOC F 1989 02:07:34 895
- Peter Martin MV M 1961 01:27:15
- David Robertson ESOC M 1962 01:55:47
Showing results 1 - 107 of 107