Results

Achievements at
orienteering events

Lakes 5 Day 5 Middle Distance Event (UKOL), 03/08/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at https:\\lakes5.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 5 (M16,W35,W40,W45) (length: 2.8km, climb: 170m, 13 controls)
Point calculations
1,094.85 + (70.54 x (3,606.92 - T)) / 1,148.86
Other courses: UKOL 1 (M21,M35,M40) | UKOL 2 (M45,M50) | UKOL 3 (M55,W21) | UKOL 4 (M18,M20,M60) | UKOL 6 (M65) | UKOL 7 (W50,W55) | UKOL 8 (M70,W60) | UKOL 9 (W16,W18,W20,W65) | 10 | UKOL 11 (M75,W70,W75) | UKOL 12 (M80,M85,W80,W85) | 13 | 14 | 15 | 16 | 17


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Jim Bailey BOK M 2003 00:25:48
2 Joe Hudd WCOC M 2003 00:26:39
3 Frank Townley SN M 2003 00:28:28
4 Finlay Johnson SROC M 2002 00:28:58 1210
5 Darragh Hoare CSOA M 2002 00:29:40
6 Harry O'Donovan LOC M 2002 00:32:23 1197
7 Alex Fielding HH M 2003 00:34:01
8 Charlie Rennie WCOC M 2003 00:35:45
9 Liz Drewe CLARO F 1981 00:36:30 1182
10 Neville Baker TVOC M 1953 00:36:36 1181
11 Brit Horst SC Koenigstein W 1978 00:37:01
12 Lucia Lauenstein ANCO W 1978 00:38:53
13 Lindsay McMillan EPOC F 1981 00:39:08 1172
14 Alex Wetherill WAOC M 2003 00:40:11
15 Joanna Abbott NATO F 1976 00:41:41 1163
16 Sarah Scarbrough MV F 1982 00:43:03 1158
17 Emile Zsak WAOC M 2003 00:43:07
18 Andrew Stimson MDOC M 1981 00:43:25 1156
19 Soma Talas Tabani Spartacus M 2002 00:43:28
20 Eva Kailbauer OC Fürstenfeld W 1973 00:44:41
21 Kangasaho Hanna Lynx W 1978 00:44:51
22 Dan Findlay-Robinson WCH M 1981 00:45:10 1150
23 Michaela Kotecká Valmo W 1978 00:45:44
24 Amanda Crawshaw SYO F 1970 00:46:10 1146
25 Edward Nichols SO M 1982 00:46:28 1145
26 Alison Howe SAX F 1972 00:46:44 1144
27 Peter Reed LVO M 2002 00:46:48 1144
28 Heather Fellbaum FVO F 1963 00:47:22 1142
29 Francine Repond Sauty CARE-VEVEY W 1963 00:48:52
30 Ben Dempsey SYO M 2002 00:48:54 1136
31 Matthew Ross INT M 2003 00:49:07
32 Karen Crawford BOK F 1969 00:49:09 1135
33 James Bedwell DVO M 2002 00:49:22 1134
34 Penny Bickle EBOR F 1980 00:49:28 1134
35 Natasha Conway AIRE F 1971 00:49:33 1134
36 Jacob Oxtoby OD M 2003 00:49:44
37 Pauline Tryner SYO F 1972 00:49:53 1133
38 Dominic Green CLOK M 2003 00:50:15
39 Matthew Tinker EPOC M 1979 00:50:25 1131
40 Daniel Earnshaw LVO M 2003 00:50:44
41 Jenny Lightfoot SYO F 1970 00:52:00 1125
42 Neil Gilbert BAOC M 1982 00:52:23 1123
43 Nikki Howard MOR F 1974 00:53:18 1120
44 Christian Wood PFO M 2002 00:53:43 1118
45 Morag McLuckie MOR F 1972 00:54:07 1117
46 Will Drewe CLARO M 1981 00:54:17 1116
47 Christine Farr SWOC F 1975 00:54:51 1114
48 Joe Owens SYO M 2003 00:56:27
49 Mary Ross INT F 1972 00:56:43 1107
50 Jonty Goodwin WCOC M 2003 00:56:49
51 Aaron Coughlan CorkO M 2002 00:58:22
52 Henry Teasdale WCOC M 2003 00:58:33
53 Julie Mair AIRE F 1982 00:58:55 1099
54 Anne Murgatroyd AIRE F 1980 00:59:32 1097
55 Emilien Dusseux Saint Brieuc Orienta M 2002 01:00:54
56 Oscar Ferris BL M 2003 01:00:55
57 Chris Heaton LOC M 1980 01:01:03 1091
58 Tommy Mills NGOC M 1983 01:02:05 1088
59 Laurence Drabs ASUB Orientation W 1978 01:04:42
60 Ali Lea BAOC F 1975 01:04:51 1077
61 Rachel Kirkland INT F 1971 01:05:31 1075
62 Alison Matheson INVOC F 1970 01:06:05 1073
63 Chaitanya Ijam RSOC M 1982 01:08:01 1066
64 Elaine O'Hara SN F 1980 01:08:01 1066
65 Lynne Thomas WCOC F 1970 01:08:18 1065
66 Nicolas Barrett SN M 2003 01:08:43
67 Kevin Francis EBOR M 1982 01:09:26 1061
68 Angela Imboden OLG Bern W 1978 01:09:51
69 Ryan Noordally BAOC M 1983 01:10:44
70 Anne Tynegate BADO F 1961 01:11:32 1053
71 Laurence Aughuet ASUB Orientation W 1973 01:11:41
72 Ange Jackson WCOC F 1975 01:14:27 1042
73 kathryn Evans WAROC F 1981 01:15:03 1040
74 David Manning BAOC M 1982 01:15:26 1038
75 Katherine Hampshire NN F 1969 01:20:30 1020
76 Helen Ellis PFO F 1972 01:25:20 1002
77 Karen Baker BAOC F 1970 01:25:44 1000
78 Petra Copes OLC Kapreolo W 1973 01:29:12
79 Marie-Anne Fischer TVOC F 1961 01:31:13 980
80 Michelle Oxtoby OD F 1973 01:33:39 971
81 Julia Sier LOC F 1971 01:33:50 971
82 Alison Hooper LOC F 1973 01:38:20 954
83 Diane Mitson POTOC F 1975 01:42:32 939
84 Jo Matthew SROC F 1974 01:45:56 926
85 Jenny Hammond FVO F 1975 02:03:31 861
86 Camilla Darwin WAOC F 1969 02:07:08 848
- Joe Sunley WCOC M 2003 00:25:48
- Aleksandrs Ivanovs OD M 1980 00:52:38
- Susannah Macmillan ECKO F 1968 01:03:14
- Hanne Robertson ESOC F 1970 01:12:39
- Miles Cuff BAOC M 1997 01:34:58
Showing results 1 - 91 of 91