Results

Achievements at
orienteering events

Lakes 5 Day Rest Day Urban Race, 01/08/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.lakeland-orienteering.org.uk/events

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue Men (length: 5.3km, climb: 150m, 22 controls)
Point calculations
1,102.38 + (85.98 x (2,829.96 - T)) / 481.02
Other courses: Black | Brown | Blue Women | Green Women | Green Men | Short Green | Light Green | Yellow

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Michael Burton LVO M 1961 00:32:50 1256
2 Harry Scott LOC M 2000 00:32:52 1256
3 Roger Thetford TVOC M 1962 00:35:01 1233
4 Tom Wood ERYRI M 2000 00:35:45 1225
5 Brian Ward HALO M 1962 00:35:58 1222
6 James Crawford BL M 1955 00:36:02 1222
7 Dai Bedwell DVO M 1967 00:36:03 1222
8 Donald Petrie CLYDE M 1957 00:36:15 1219
9 Mark Simmonds LOC M 1963 00:36:29 1217
10 Juan Daniel Iglesias Ayllón Montellano-O M 1997 00:36:38
11 Alan Finlay BAOC M 1997 00:36:57
12 Andrew Ridgway NOC M 1962 00:38:34 1195
13 Fred Boardman WCOC M 1975 00:39:17 1187
14 Phil Newall KERNO M 1962 00:39:47 1182
15 Ian Marshall AIRE M 1962 00:40:07 1178
16 David Vincent DVO M 1961 00:40:27 1174
17 Richard Zeiner-Gundersen Aker Brygge Orienter M 1958 00:40:27
18 Richard Dixon RSOC M 1987 00:41:28 1164
19 Patrick Smyth BOF M 1957 00:41:40 1161
20 Thomas Harper BOF M 1975 00:41:48 1160
21 Damian Jones IND M 1963 00:41:49
22 Dermot O'Sullivan BOC M 1963 00:41:54
23 Barry Elkington OD M 1956 00:42:21 1154
24 Dave Chaffey DVO M 1963 00:42:28 1153
25 Paul Turner SELOC M 1958 00:42:30 1152
26 Clive Wilkinson SUFFOC M 1962 00:42:34 1152
27 John Briggs BKO M 1958 00:42:50 1149
28 Varis Peisenieks Kapa OK M 1958 00:42:56
29 Alex Owen LOK M 1975 00:43:13 1145
30 Keith Roberts MAROC M 1959 00:43:35 1141
31 Paul Ferguson SROC M 1951 00:43:39 1140
32 Graham Coath BAOC M 1985 00:43:42 1140
33 Peter Haynes WAOC M 1958 00:43:55 1137
34 Stephen Harrison BAOC - USA M 1968 00:44:24
35 Tom Wood ERYRI M 2000 00:44:40 1129
36 John Leeson HOC M 1958 00:45:00 1126
37 Ian Buxton TVOC M 1965 00:45:00 1126
38 Kevin Fitchett BAOC M 1963 00:45:12
39 Andy Robinson LOC M 1954 00:45:13 1123
40 Liam O'Brien CorkO M 1958 00:45:15
41 Lars Hanghøj Petersen Ballerup OK M 1958 00:45:20
42 Ian Byford HH M 1958 00:45:27 1121
43 Dave Chapman SN M 1953 00:45:37 1119
44 Knut Engen Raumar Orientering M 1963 00:45:40
45 Mike Snell OD M 1956 00:45:46 1117
46 Graham Capper LOC M 1958 00:45:57 1115
47 Duncan Innes SWOC M 1962 00:46:02 1115
48 Ian Byrne SMOC M 1957 00:46:04 1114
49 Sagar Thapa Magar RSOC M 1997 00:46:16
50 Pascal Figuiere Givry Sport Orientat M 1968 00:46:17
51 Stuart Greening BAOC M 1965 00:47:01 1104
52 Daniel Mora IND M 1997 00:47:02
53 Bryan Smith DEVON M 1952 00:47:16 1101
54 Ted van Geldermalsen Yarra Valley OC M 1958 00:47:41
55 Ryan Noordally BAOC M 1983 00:48:21
56 Brendan Wall CorkO M 1997 00:48:24
57 Peter Martin MV M 1961 00:48:33 1088
58 Brett Green BAOC M 1973 00:49:01
59 Bikash Gurung BAOC M 1997 00:49:10
60 Robert Hick WSX M 1960 00:49:13 1080
61 John Williams MDOC M 1952 00:50:30 1067
62 Phil Smith AYROC M 1963 00:50:35 1066
63 Gregers Helge Jørgensen Ballerup OK M 1958 00:50:36
64 Rolf Wettstein OL Zimmerberg M 1963 00:51:29
65 Graham Pring KERNO M 1955 00:51:54 1052
66 KANAIYALAL THAPA BAOC M 1980 00:52:04 1050
67 Fergus Smith AYROC M 1998 00:52:09 1049
68 Paul Hammond HOC M 1962 00:53:41 1032
69 Andy Johnson HOC M 1963 00:53:47 1031
70 Chris Roberts SROC M 1956 00:54:01 1029
71 Peter Harris HALO M 1958 00:54:12 1027
72 Nigel Jefferies BKO M 1962 00:55:13 1016
73 Kevin Ross OD M 1963 00:57:49 988
74 Malaurent CAP03 M 1958 01:04:04
75 James Morrison ESOC M 1955 01:13:57 815
76 Joachim Menn OLG Siegerland M 1958 01:18:25
77 Malachi Green BAOC M 1997 01:23:26
- David Marsh SO M 1963 00:42:31
- David Harper DEVON M 1954 00:44:53
- Gerry Garvey BL M 1968 00:55:46
- David Robertson ESOC M 1962 00:58:08
- Bhupal Rai BAOC M 1997 00:59:39
- Christopher Kelsey BOK M 1957 19:47:54
Showing results 1 - 83 of 83