Results

Achievements at
orienteering events

LOC National Event Weekend, 18/05/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.lakeland-orienteering.org.uk/results

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Short Brown (length: 6.5km, climb: 500m, 11 controls)
Point calculations
1,196.58 + (59.78 x (4,511.20 - T)) / 868.36
Other courses: Black | Brown | Blue | Short Blue | Green | Short Green | Very Short Green | Light Green | Orange | Yellow

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Finlay Johnson SROC M 2002 00:52:10 1292
2 Quentin Harding CLARO M 1962 00:55:44 1277
3 Matthew Rooke LOC M 1987 00:56:13 1275
4 Danny Lusardi SROC M 2001 00:58:44 1265
5 Kim Baxter SYO F 1976 00:59:51 1260
6 Dominic Dakin SYO M 2001 01:00:56 1255
7 Simon Hunter WCOC M 1968 01:01:05 1255
8 Mike Johnson SROC M 1960 01:01:26 1253
9 Richard Baxter SYO M 1968 01:02:27 1249
10 Dai Bedwell DVO M 1967 01:02:32 1249
11 Sarah Jones ESOC F 1996 01:02:45 1248
12 John Duckworth DVO M 1966 01:03:13 1246
13 Niamh Hunter WCOC F 2000 01:03:22 1245
14 Alan Irving WCOC M 1967 01:04:18 1242
15 Steve Webb AIRE M 1962 01:04:22 1241
16 Anne Edwards TVOC F 1989 01:04:27 1241
17 Charles Mayes CLOK M 1966 01:04:57 1239
18 Bethany Hanson IND F 1998 01:05:00
19 Nick Howlett LOC M 1967 01:05:20 1237
20 Neil Conway AIRE M 1968 01:06:54 1231
21 Steve Holmes WCOC M 1969 01:06:56 1231
22 Paul Taylor SYO M 1965 01:06:59 1230
23 Andy Thorpe EPOC M 1969 01:07:31 1228
24 Stephen Keyes SN M 1961 01:07:33 1228
25 Ben Breeze WCOC M 2000 01:07:48 1227
26 John Slater WCOC M 1971 01:07:54 1227
27 Pippa Archer CLOK F 1978 01:08:26 1224
28 John Embrey DEE M 1958 01:08:30 1224
29 Christopher Embrey MDOC M 1989 01:08:51 1223
30 Liam Corner MDOC M 1970 01:09:14 1221
31 Jonathan Emberton EPOC M 1961 01:09:43 1219
32 Adam Thorpe EPOC M 2002 01:12:02 1210
33 Tom Matthew SROC M 1971 01:12:25 1208
34 Paul Gaines BL M 1971 01:12:48 1206
35 Louis Morris WCOC M 2001 01:12:52 1206
36 Jamie Rennie WCOC M 1970 01:12:57 1206
37 Steven Breeze WCOC M 1971 01:13:02 1205
38 Alexander Mitchell HOC M 2002 01:13:22 1204
39 Dave Chaffey DVO M 1963 01:15:33 1195
40 Anne Straube OD F 1975 01:15:57 1193
41 Hazel Dean FVO F 1963 01:16:24 1192
42 Jim Evans WAROC M 1968 01:16:30 1191
43 Alastair Mackenzie CLOK M 1958 01:18:48 1182
44 David Williams AIRE M 1962 01:18:55 1181
45 Mark Wood ESOC M 1968 01:20:31 1175
46 Steve Wilson CLYDE M 1965 01:21:08 1172
47 Mark Edwards SROC M 1965 01:21:59 1168
48 Vicky Bailey EBOR F 1991 01:23:02 1164
49 Joseph Murphy SROC M 1965 01:26:30 1150
50 Stuart Graham SOLWAY M 1968 01:26:37 1149
51 David Wathey MDOC M 1965 01:28:42 1141
52 Paul Fox SN M 1962 01:29:53 1136
53 Charles Daniel BOK M 1956 01:30:15 1134
54 Jamie Hicks SOC M 1996 01:30:41 1133
55 Mykyta Chubynsky OD M 1976 01:31:31 1129
56 Daniel Lister LOC M 2002 01:33:47 1120
57 David Jolly RAFO M 1974 01:34:04 1119
58 Duncan Conway LOC M 1967 01:35:34 1112
59 Joanne Taylor SROC F 1963 01:36:13 1110
60 John Taylor SROC M 1949 01:36:22 1109
61 Kevan Latham SELOC M 1956 01:48:16 1060
62 DOROTHY PELLY LOC F 1958 01:52:08 1044
63 Peter Foster BOK M 1957 02:03:54 995
64 John Ferris-Worth BL M 1965 02:12:26 960
- Peter O'Hara ESOC M 1971 01:16:18
- Richard Leake LEI M 1966 01:44:20
- Gary Longhurst FVO M 1959 01:57:25
Showing results 1 - 67 of 67