Results

Achievements at
orienteering events

LOC National Event Weekend, 18/05/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at https://www.lakeland-orienteering.org.uk/results

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 5.5km, climb: 430m, 10 controls)
Point calculations
1,135.18 + (67.50 x (3,985.09 - T)) / 662.19
Other courses: Black | Brown | Short Brown | Short Blue | Green | Short Green | Very Short Green | Light Green | Orange | Yellow

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Charlie Rennie WCOC M 2003 00:43:30 1275
2 Euan Tryner SYO M 2004 00:44:50
3 John Tullie RR M 1957 00:47:44 1249
4 Herbie Ashworth WCOC M 2004 00:48:38
5 Mark Simmonds LOC M 1963 00:50:19 1234
6 Michael Billinghurst WCOC M 1960 00:50:29 1233
7 Keith Tonkin BL M 1958 00:50:55 1230
8 Robert Smith LOC M 1963 00:51:15 1228
9 Mark Saunders BOK M 1959 00:53:29 1214
10 Robert Daly GRAMP M 1957 00:54:06 1211
11 Christopher Calow DEE M 1952 00:54:12 1210
12 Peter Haines AIRE M 1954 00:54:12 1210
13 Heather Heppenstall LOC F 1981 00:54:33 1208
14 Graham Lloyd EPOC M 1962 00:55:08 1204
15 Max Mobus SYO M 2004 00:55:26
16 Andy Jones SLOW M 1958 00:55:39 1201
17 James Crawford BL M 1955 00:55:46 1200
18 Sam Crawshaw SYO M 2004 00:57:34
19 Jo Buckley AIRE F 1976 00:57:59 1187
20 Robert Atkins HOC M 1980 00:58:21 1185
21 Jamie Lightfoot SYO M 2005 00:59:35
22 Andy Sykes DVO M 1965 00:59:36 1177
23 Johanna Cleary LOC F 1964 01:00:14 1173
24 John Simmons BOK M 1951 01:00:31 1171
25 Andrew Quickfall SROC M 1957 01:00:45 1170
26 David McCann MDOC M 1963 01:00:48 1170
27 James Hammond FVO M 2006 01:01:06
28 Iain Bell DEE M 1963 01:01:17 1167
29 Kath Atkins HOC F 1981 01:01:30 1165
30 Chris Heppenstall LOC M 1979 01:01:45 1164
31 Alice Bedwell BOK F 1960 01:02:55 1157
32 Alison Simmons BOK F 1955 01:03:24 1154
33 Richard Tiley LOC M 1958 01:03:26 1153
34 Robert King AIRE M 1959 01:03:29 1153
35 Howard Leslie WCOC M 1962 01:03:36 1152
36 Paul Bradbury SYO M 1957 01:04:03 1150
37 Alex Matthew SROC M 2004 01:04:26
38 Kate Charles WCOC F 1969 01:04:49 1145
39 Ian Marshall AIRE M 1962 01:05:42 1140
40 George Hare NATO M 1964 01:06:25 1135
41 Paul Taylor SYO M 1965 01:06:44 1133
42 Lindsay McMillan EPOC F 1981 01:07:07 1131
43 Finlay Ross ESOC M 1966 01:07:21 1129
44 Ian Teasdale WCOC M 1960 01:07:35 1128
45 Anne Murgatroyd AIRE F 1980 01:07:48 1127
46 Scott Ashworth WCOC M 1977 01:07:48 1127
47 Andy Lewsley BL M 1955 01:08:24 1123
48 Helen Chiswell DVO F 1977 01:08:26 1123
49 Julia Preston SROC F 1982 01:08:43 1121
50 Jo Foster BOK F 1957 01:08:54 1120
51 Andy Emmerson OD M 1956 01:09:09 1118
52 kathryn Evans WAROC F 1981 01:10:22 1111
53 John Franklin SYO M 1951 01:11:09 1106
54 Simon Filmore LOC M 1956 01:12:01 1101
55 Andy Robinson LOC M 1954 01:12:06 1100
56 Graham Farley LOC M 1961 01:12:37 1097
57 Brian Hughes HOC M 1947 01:12:49 1096
58 Sandy Burgon BOK M 1956 01:13:15 1093
59 Chris Pollitt WCOC M 1961 01:14:19 1087
60 Kerstin Mitchell HOC F 1966 01:14:38 1085
61 Derek Allison LOC M 1957 01:14:52 1084
62 William Garnett SYO M 2004 01:15:08
63 Julian Warren NN M 1963 01:15:25 1080
64 Julian Lailey SROC M 1946 01:17:13 1069
65 Isabel Berry BL F 1981 01:19:35 1055
66 James Bedwell DVO M 2002 01:20:34 1049
67 Tim Field LOC M 1964 01:21:46 1041
68 Robert Brandon OD M 1949 01:21:48 1041
69 Dave Marr OD M 1951 01:25:22 1019
70 Stephen Fellbaum MDOC M 1960 01:27:49 1004
71 Colin Swallow SN M 1957 01:30:24 988
72 Kevin Francis EBOR M 1982 01:31:28 982
73 Pete Owens DEE M 1960 01:32:47 974
74 Annie Ockenden SROC F 1998 01:36:29 951
75 Michael Finch SROC M 2004 01:45:04
- Graham Capper LOC M 1958 00:40:47
- Alison Harding HH F 1960 01:38:52
- Sebastian Mitchell HOC M 2004 01:57:40
Showing results 1 - 78 of 78