Results

Achievements at
orienteering events

LOC National Event Weekend, 18/05/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at https://www.lakeland-orienteering.org.uk/results

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Green (length: 3.7km, climb: 280m, 8 controls)
Point calculations
1,008.46 + (80.08 x (3,540.70 - T)) / 788.45
Other courses: Black | Brown | Short Brown | Blue | Short Blue | Short Green | Very Short Green | Light Green | Orange | Yellow

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Mike Pedley EPOC M 1960 00:35:29 1152
2 Wilfrid Teasdale WCOC M 2005 00:39:04
3 Alexandra Crawshaw SYO F 2005 00:39:52
4 Charlotte Somers-Cocks LOC F 1960 00:41:59 1112
5 Conrad Reuber SYO M 2006 00:42:02
6 Richard Oxlade ESOC M 1958 00:42:33 1109
7 Julia Laverack WAROC F 1962 00:44:32 1097
8 Emily Turner LOC F 2004 00:44:38
9 Sam Todd SYO M 2006 00:46:28
10 Richard Cummings WCOC M 1959 00:46:33 1084
11 Jackie Chapman LOC F 1958 00:46:44 1083
12 Roger Thomas WCOC M 1960 00:47:01 1082
13 Barry Houghton HOC M 1947 00:47:25 1079
14 Roger Smith LOC M 1948 00:47:39 1078
15 Louise Dunn LOC F 1960 00:47:45 1077
16 Lucy Gibson LOC F 2003 00:47:47 1077
17 Julie Couch EPOC F 1958 00:47:50 1077
18 Lindsey Bayles LOC F 1961 00:47:58 1076
19 Louise Longhurst FVO F 1964 00:48:15 1074
20 Tony Duncan WCOC M 1943 00:48:43 1071
21 Harrington Leake LEI M 2005 00:48:53
22 Ann Cummings WCOC F 1959 00:48:59 1070
23 Joyce Marshall AIRE F 1960 00:49:18 1068
24 Richard Towler LOC M 1949 00:50:04 1063
25 Ellie Simmonds LOC F 2003 00:50:04 1063
26 Chris Heaton LOC M 1980 00:50:24 1061
27 Jill Emmerson OD F 1964 00:50:56 1058
28 Jerry Purkis LOC M 1956 00:51:18 1055
29 Tony Davies BOF M 1948 00:51:32 1054
30 Lizzie Hampshire F 2004 00:51:33
31 Karen Quickfall SROC F 1963 00:51:57 1051
32 Christine Kiddier BL F 1952 00:52:03 1051
33 Lindsey King AIRE F 1962 00:52:10 1050
34 Arthur Mitchell HOC M 2006 00:52:50
35 Allan Darwell BOK M 1951 00:52:59 1045
36 Gill Adams AIRE F 1961 00:52:59 1045
37 Janet Adams SYO F 1963 00:53:25 1043
38 Cliff Etherden LOC M 1948 00:53:45 1041
39 Anne Burbidge WCOC F 1961 00:54:38 1035
40 Kenneth Daly INT M 1962 00:55:45 1028
41 Dave Neild LOC M 1947 00:56:13 1025
42 Dominic Wathey MDOC M 2005 00:56:39
43 Jane Archer SN F 1954 00:57:09 1020
44 Helen Pedley EPOC F 1962 00:57:53 1015
45 Cecilia Fenerty MDOC F 1964 00:57:53 1015
46 mary Adams WCH F 1959 00:59:14 1007
47 Martin Powell LOC M 1951 00:59:23 1006
48 Christine Robinson LOC F 1956 01:00:36 999
49 Ted McDonald BOK M 1943 01:00:38 999
50 John Padget DEE M 1943 01:01:09 995
51 Brian Jackson SROC M 1946 01:02:41 986
52 Roger Scrutton ESOC M 1947 01:03:11 983
53 Debby Warren NN F 1963 01:03:27 981
54 Rebecca McCreadie DEE F 1976 01:03:48 979
55 Ian Turner SOLWAY M 1947 01:04:38 974
56 Kathy Haynes SLOW F 1957 01:04:43 974
57 Olmo Combley SYO M 2005 01:04:45
58 Karen Clark EBOR F 1955 01:06:13 965
59 Gill Browne LOC F 1955 01:06:30 963
60 Susan Stevens AIRE F 1953 01:07:11 959
61 Jonathan Eaton WCOC M 1958 01:07:21 958
62 Caroline Mackenzie CLOK F 1963 01:07:30 957
63 Neil Adams WCH M 1959 01:08:58 948
64 Tom Barkas LOC M 1948 01:09:37 944
65 Karen Jones SLOW F 1961 01:10:19 940
66 Marcia Bradbury SYO F 1957 01:12:18 927
67 Malcolm Ruckledge WCOC M 1943 01:12:36 926
68 Gill Sharp SN F 1958 01:13:17 921
69 Dave Walton LOC M 1951 01:14:22 915
70 Judith Filmore LOC F 1958 01:14:35 914
71 Trina Rogerson ELO F 1951 01:16:00 905
72 Jacky Dakin SYO F 1961 01:17:52 894
73 Hilary Eastley BL F 1955 01:18:00 893
74 Jacqueline Embrey DEE F 1958 01:18:20 891
75 Elizabeth Embrey MDOC F 1989 01:31:58 808
76 Chris Burden AIRE M 1948 01:32:49 802
77 Osmond Gardner CLOK M 1955 01:33:30 798
78 Steve Brockbank LOC M 1948 01:37:53 772
79 Rod Shaw EPOC M 1938 01:49:27 701
80 Catherine Wetherfield WCOC F 1964 01:52:55 680
- Colin Best SYO M 1947 00:54:31
Showing results 1 - 81 of 81