Results

Achievements at
orienteering events

Northern Champs Weekend Urban Event (UKOL), 09/03/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.southyorkshireorienteers.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL U2 (M40, M45, M50, W18, W20, W21, W35) (length: 6.6km, climb: 145m, 24 controls)
Point calculations
1,142.86 + (102.08 x (3,825.84 - T)) / 637.15
Other courses: ESP1 | ESP2 | UKOL U1 (M18, M20, M21, M35) | UKOL U3 (M55, M60, W40, W45, W50) | UKOL U4 (M65, M70, W55, W60) | UKOL U5 (M75, M80, M85, W65, W70, W75, W80, W85) | UKOL U6 (M16, W16) | U7


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Simon Martland EPOC M 1965 00:45:23 1320
2 Duncan Harris DEE M 1966 00:48:34 1289
3 Roger Goddard FVO M 1974 00:48:49 1287
4 Martin Ward SYO M 1967 00:49:24 1281
5 Jon Cross FVO M 1967 00:51:03 1265
6 Ben Stansfield FVO M 1968 00:51:48 1258
7 Robert Gatenby AIRE M 1978 00:51:48 1258
8 Liam Corner MDOC M 1970 00:53:22 1243
9 Richard Baxter SYO M 1968 00:54:46 1229
10 Philip Johnston-Davis RAFO M 1973 00:55:21 1224
11 Jamie Rennie WCOC M 1970 00:55:36 1221
12 David Jolly RAFO M 1974 00:55:47 1220
13 Chris McCartney OD M 1969 00:55:48 1219
14 Paul Gebbett BOK M 1969 00:56:20 1214
15 Colin Lynch SYO M 1968 00:56:33 1212
16 Scott Bailey BOK M 1972 00:57:13 1206
17 Paul Taylor TVOC M 1976 00:57:25 1204
18 Alan Irving WCOC M 1967 00:58:05 1197
19 Trevor Hindle MDOC M 1964 00:58:34 1193
20 Vicky Bailey EBOR F 1991 01:00:48 1171
21 David Wathey MDOC M 1965 01:01:18 1167
22 Tony Udris SYO M 1969 01:01:19 1166
23 Anne Murgatroyd AIRE F 1980 01:01:56 1160
24 Lucy Wiegand SYO F 1968 01:03:04 1150
25 Julian Pieters SYO M 1971 01:04:22 1137
26 Bronwen Mansel SUFFOC F 1998 01:04:49 1133
27 Tim Wiegand SYO M 1967 01:04:52 1132
28 Murray White DVO M 1966 01:05:13 1129
29 Katie Blackford BADO F 1997 01:07:11 1110
30 Markus Reuber SYO M 1966 01:07:15 1109
31 Tom Birthwright NGOC M 1979 01:07:18 1109
32 Fiona Tam SLOW F 1989 01:07:48 1104
33 Andrew Elliott SUFFOC M 1971 01:09:43 1086
34 Alastair Paterson LEI M 1967 01:11:46 1066
35 James Garnett SYO M 1968 01:12:06 1063
36 Adam McCreadie DEE M 1977 01:12:15 1061
37 Amy Brown EBOR F 1989 01:12:26 1060
38 Stephen Reid SYO M 1977 01:14:29 1040
39 Darren Baker DEE M 1967 01:14:55 1036
40 John Green CLOK M 1972 01:15:54 1026
41 Shona Simmons BOK F 1994 01:15:58 1026
42 David Harrison EPOC M 1971 01:16:50 1017
43 Mark Dalgarno DVO M 1967 01:19:02 996
44 Alex Forrest SYO M 1967 01:19:59 987
45 Alexandra Hare NATO F 2001 01:21:49 969
46 Andy Barker-Pilsworth RAFO M 1970 01:22:09 966
47 Keith Davies SLOW M 1965 01:25:52 930
48 Andrew Selby DVO M 1975 01:27:33 914
49 Livia Wright CLOK F 2001 01:38:35 808
50 Rebekah Huggins SYO F 1991 01:44:13 754
- Paul Murgatroyd LOG M 1967 00:49:46
- Mark Chapman SYO M 1965 00:54:18
- Simon Hodgson SYO M 1974 00:55:37
- Max Carcas INT M 1968 00:57:02
- David Todd SYO M 1966 01:02:38
Showing results 1 - 55 of 55