Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6Days - Strathearn 2019 - Day 6 (UKOL), 03/08/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/results/2019/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL C24 (M70,W55) (length: 2.6km, climb: 60m, 12 controls)
Point calculations
1,018.98 + (87.44 x (1,971.53 - T)) / 513.52
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | UKOL C5 (W85) | UKOL C6 (M85,W80) | UKOL C7 (M80,W75) | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | UKOL C18 (W70) | C19 | UKOL C20 (M75,W65) | C21 | C22 | UKOL C23 (W60) | UKOL C25 (W16) | C26 | UKOL C27 (W50) | UKOL C28 (M65) | UKOL C29 (W45) | UKOL C30 (M60,W40) | UKOL C31 (W18,W20,W35) | UKOL C34 (M16) | UKOL C35 (M55) | UKOL C36 (M18,M50) | UKOL C37 (M45) | UKOL C38 (M40) | UKOL C39 (M20,M35) | UKOL C40 (W21) | UKOL C41 (M21)

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Tony Thornley AIRE M 1948 00:21:53 1131
2 Andy Hemsted HOC M 1949 00:22:00 1130
3 Johanna Cleary LOC F 1964 00:22:26 1125
4 Vicky Thornton FVO F 1961 00:23:18 1117
5 Alan Williamson SO M 1949 00:23:26 1115
6 Peter Gorvett SYO M 1947 00:23:36 1114
7 Ann Haley INT F 1964 00:23:39 1113
8 David May SLOW M 1946 00:23:41 1113
9 David Palmer BOK M 1946 00:23:41 1113
10 Ann Nilsson MARKARYDS FK F 1964 00:24:00
11 Hazel Dean FVO F 1963 00:24:11 1108
12 Mike Wimpenny DEVON M 1948 00:24:15 1107
13 Julia Laverack WAROC F 1962 00:24:33 1104
14 Cliff Etherden LOC M 1948 00:24:55 1100
15 Julian Lailey SROC M 1946 00:25:11 1097
16 Lesley Gomersall GRAMP F 1962 00:25:20 1096
17 Dave COUSTICK FVO M 1945 00:25:30 1094
18 Tom Lillicrap DEVON M 1947 00:25:32 1094
19 Iveta Pijakova Sokol Pezinok F 1964 00:25:38
20 Tony Davies BOF M 1948 00:25:43 1092
21 Richard Towler LOC M 1949 00:25:47 1091
22 Åsa Kindlundh Alfta-Ösa OK F 1964 00:25:50
23 Alistair Stewart Auckland OC M 1949 00:26:07
24 Ginny Hudson NGOC F 1962 00:26:12 1087
25 Helen Errington HH F 1961 00:26:16 1086
26 Alison Cunningham ESOC F 1963 00:26:19 1086
27 Lindsey Bayles LOC F 1961 00:26:29 1084
28 Michael Bickle WAOC M 1948 00:26:36 1083
29 Jill Blount SO F 1960 00:26:37 1083
30 Susan Skinner WCOC F 1964 00:26:38 1083
31 Heather Cairns LVO F 1964 00:26:44 1082
32 Keith Willdig OD M 1949 00:26:56 1080
33 John Harrison BADO M 1947 00:27:01 1079
34 Andy Tivendale MAROC M 1946 00:27:14 1076
35 Colin Best SYO M 1947 00:27:25 1075
36 Jane Ackland INT F 1964 00:27:31 1074
37 Roger Smith LOC M 1948 00:27:58 1069
38 Gill Adams AIRE F 1961 00:28:07 1067
39 Pat MacLeod NGOC M 1947 00:28:18 1066
40 Lindsey King AIRE F 1962 00:28:30 1064
41 Peggy Dickison QOC F 1964 00:28:31
42 Ingrid Sandvoll GNEIST F 1964 00:28:33
43 Karen Quickfall SROC F 1963 00:28:42 1061
44 Geoffrey Hensman FVO M 1948 00:28:48 1060
45 Andrew Middleton DVO M 1948 00:28:49 1060
46 Louise Longhurst FVO F 1964 00:28:58 1059
47 Anne Loever Stord Orientering F 1964 00:29:03
48 Raymond Wren BL M 1946 00:29:18 1055
49 Alastair Lessells ESOC M 1947 00:29:22 1055
50 Phil Smithard KFO M 1947 00:29:34 1053
51 Trine Raaen Aker Brygge Orienter F 1964 00:29:43
52 Max Amsler OLG Zürich M 1949 00:29:46
53 Peter Ross MDOC M 1947 00:29:47 1050
54 Norman Hall DEE M 1948 00:30:16 1045
55 Chris Rostron MDOC M 1947 00:30:29 1043
56 Alison Smith TVOC F 1964 00:30:37 1042
57 Heather Wood GEN F 1964 00:30:39
58 Anne Burbidge WCOC F 1961 00:30:45 1041
59 Jackie Scarf EPOC F 1962 00:30:48 1040
60 Louise Dunn LOC F 1960 00:30:49 1040
61 Colin Drury SYO M 1947 00:30:54 1039
62 Roger Scrutton ESOC M 1947 00:31:02 1038
63 Georgy McSwan OLA TSV Deggendorf M 1949 00:31:08
64 Mike Smithard DEE M 1949 00:31:09 1036
65 Adele Newall KERNO F 1961 00:31:24 1034
66 Vanessa Smith Kulgun 225 (KOW) F 1964 00:31:32
67 Gill Lock SBOC F 1963 00:31:38 1032
68 Howard Thomas BOK M 1945 00:31:42 1031
69 Chris Shaw HAVOC M 1949 00:31:53 1029
70 Helen Pedley EPOC F 1962 00:31:54 1029
71 Garry Parmenter HAVOC M 1946 00:31:55 1029
72 Tricia Alston INT F 1963 00:32:15 1025
73 Paul Taylor CLOK M 1948 00:32:16 1025
74 Judith Wood PFO F 1962 00:32:16 1025
75 Robert Philp KFO M 1945 00:32:23 1024
76 Eija Sipponen Paimion Rasti F 1964 00:32:24
77 Tom Mills NGOC M 1946 00:32:31 1022
78 Derry Kelleher NOR M 1949 00:32:32 1022
79 Caz Dudley MAROC F 1962 00:32:43 1020
80 Brian Jackson SROC M 1946 00:32:44 1020
81 John Nuttall SELOC M 1945 00:32:58 1018
82 Robert Griffiths MWOC M 1946 00:33:21 1014
83 Christine Goulding BL F 1963 00:33:31 1012
84 Philip Gristwood MV M 1949 00:33:37 1011
85 Simo Mannervesi Rasti-Lukko M 1949 00:33:45
86 Frances Getliff MAROC F 1963 00:34:07 1006
87 David Arnot COBOC M 1947 00:34:10 1006
88 Carolyn McLeod GRAMP F 1964 00:34:11 1005
89 Angie Hulley AIRE F 1962 00:34:16 1005
90 Debby Warren NN F 1963 00:34:52 998
91 Kate Thomas CLYDE F 1960 00:35:00 997
92 Christa Lassl LZ OMAHA F 1964 00:35:05
93 Chris Kirkham MDOC M 1947 00:35:10 995
94 Chris Bosley LEI M 1947 00:35:30 992
95 Helen Livesey LOC F 1964 00:35:53 988
96 Silvia Zemp Campana ASCO Lugano F 1964 00:36:05
97 Joanna Parr Big Foot F 1964 00:36:16
98 Carolyn Dent BOK F 1962 00:36:33 981
99 Robert Brandon OD M 1949 00:37:10 975
100 Eric Wainwright RED ROOS M 1949 00:37:26
101 Kanji Shikano Gifu OLC M 1949 00:37:53
102 Jim Prowting TVOC M 1946 00:38:00 966
103 Sue Russell DVO F 1962 00:38:06 965
104 Penny Marsh SO F 1963 00:38:21 963
105 John Marriott LEI M 1948 00:38:33 961
106 Gilly Kirkwood INVOC F 1962 00:38:37 960
107 Elizabeth Bales POTOC F 1962 00:38:37 960
108 Kim Liggett NGOC F 1962 00:39:00 956
109 Catrina Forbes Marlborough F 1964 00:39:01
110 Susanne Thomsen HAGI F 1964 00:39:36
111 Julie Murphy LVO F 1963 00:39:41 949
112 Ali White KERNO F 1964 00:39:44 949
113 Dave Neild LOC M 1947 00:40:04 945
114 Jill Emmerson OD F 1964 00:40:10 944
115 Caroline Mackenzie CLOK F 1963 00:40:28 941
116 David Ellison KFO M 1945 00:40:35 940
117 Gwen Tanner BOK F 1960 00:40:43 939
118 Helen Rollins CCR Roma F 1964 00:40:46
119 Judy Leslie F 1964 00:40:54
120 Eric Brown HOC M 1948 00:40:59 936
121 Hazel Hindle MDOC F 1963 00:41:13 934
122 Deborah Goodwin WCOC F 1961 00:41:27 931
123 Joyce Marshall AIRE F 1960 00:41:54 927
124 Gabi Shanahan BAOC F 1961 00:42:24 922
125 Anne Tynegate BADO F 1961 00:42:36 919
126 Robert Findlay ESOC M 1948 00:43:12 913
127 Sally Wilkinson SUFFOC F 1964 00:43:40 909
128 Arsac-England Sally Altaïr C.O. F 1964 00:44:09
129 Diana Bridger ORIENTACTION F 1964 00:45:24
130 Heather Walton SLOW F 1962 00:49:30 849
131 Helen Hardie STAG F 1963 00:49:50 846
132 Marie-Anne Fischer TVOC F 1961 00:51:31 828
133 Hugh Moore Red Roos M 1949 00:51:34
134 Nina Lokoen Knudsen GNEIST F 1964 00:55:05
135 Dave Andrews NGOC M 1947 00:56:05 782
136 Roger Pring SAX M 1945 00:57:26 768
137 Susan Allard DVO F 1963 01:05:51 682
138 Jacky Dakin SYO F 1961 01:08:07 659
139 Veronica Vargas INVOC F 1962 01:09:00 650
- Janet Adams SYO F 1963 00:30:33
- Heather Fellbaum FVO F 1963 00:38:13
- Guy Seaman INVOC M 1949 00:43:28
Showing results 1 - 142 of 142