Results

Achievements at
orienteering events

TVOC Regional Event & SCOL, 02/12/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.tvoc.org.uk/application/views/results/results_view.php

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 6.2km, climb: 210m, 21 controls)
Point calculations
1,070.55 + (87.01 x (4,424.52 - T)) / 755.76
Other courses: White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Brown

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Colin Dickson BAOC M 1955 00:52:54 1215
2 Andreas Frisk TVOC M 1983 00:53:06 1213
3 Alun Jones TVOC M 1954 00:54:56 1200
4 Vladimir Kuznetsov TVOC M 1956 00:55:02 1200
5 Axel Blomquist BAOC M 1952 00:55:11 1199
6 Thomas Cochrane NGOC M 1986 00:58:41 1175
7 Jon Steed BADO M 1963 01:00:33 1162
8 Agnese Baronina OUOC F 01:01:11
9 Tereza Maria Rush BOK F 1979 01:02:39 1147
10 Alison Simmons BOK F 1955 01:03:13 1143
11 Jackie Hallett BOK F 1957 01:03:32 1141
12 Mikhail Gryaznevich TVOC M 1954 01:03:37 1140
13 James Cunnane TVOC M 1963 01:06:56 1118
14 Tim Hughes TVOC M 1952 01:07:08 1116
15 Alan Kersley BADO M 1957 01:07:11 1116
16 Sandy Burgon BOK M 1956 01:07:24 1114
17 Laura Parkes HH F 1992 01:07:41 1112
18 Jim Prowting TVOC M 1946 01:07:45 1112
19 Jonathan Hughes BOF M 1986 01:07:47 1112
20 DAVID FAULKNER BOK M 1962 01:08:46 1105
21 John Dalton TVOC M 1961 01:08:52 1104
22 Ian Buxton TVOC M 1965 01:09:04 1103
23 Derick Mercer BKO M 1964 01:09:11 1102
24 Alexei Dnestrovskij IND M 01:09:26
25 John Miklausic NGOC M 1979 01:10:24 1094
26 Andy Barker-Pilsworth RAFO M 1970 01:13:14 1074
27 Lisa Methven BKO F 1969 01:13:20 1073
28 Nikolay Kolev SLOW M 1965 01:14:02 1069
29 Chris Evans SLOW M 1967 01:15:24 1059
30 Mike Salter IND M 01:16:34
31 Tom Birthwright NGOC M 1979 01:17:48 1043
32 Chris Johnson BOK M 1953 01:18:04 1041
33 Clare Garside WCH F 1992 01:18:50 1035
34 Alison Smith TVOC F 1964 01:18:50 1035
35 Dawn Figg HH F 1969 01:19:21 1032
36 Keith Davies SLOW M 1965 01:19:57 1028
37 Marie-Anne Fischer TVOC F 1961 01:21:34 1016
38 GEORGI GOSPODINOV BKO M 1965 01:22:02 1013
39 Ian Byrne SMOC M 1957 01:22:03 1013
40 Andy Lawrence TVOC M 1973 01:22:39 1009
41 Terence Hosking BKO M 1965 01:23:53 1000
42 Kevin Parkes HH M 1958 01:26:08 985
43 Anna Fowler OUOC F 1999 01:27:09 978
44 Ali Kempson TVOC F 1965 01:29:38 961
45 Tony Harden HH M 1963 01:29:54 959
46 Helen Nisbet SMOC F 1961 01:30:04 958
47 Lucy Davenport IND F 01:30:26
48 Charlotte Coles TVOC F 1983 01:31:24 949
49 Ian Hylton BKO M 1969 01:32:13 943
50 Roger Cliffe TVOC M 1971 01:39:15 894
51 Sascha Noar HH M 1970 01:49:41 822
52 Richard Stanhope SLOW M 1957 01:50:58 813
53 Julia Yeomans TVOC F 1954 01:58:19 763
54 Mark Conway BKO M 1967 02:04:59 717
55 Peter Anderton TVOC M 1958 02:07:07 702
56 ana legin TVOC F 1973 02:09:53 683
- Claire Smart BKO F 1979 01:41:18
- Karen Wilson RAFO F 1983 01:47:16
- Stephanie Cook ret IND F 02:50:23
- John Simmons BOK M 1951 01:02:58
- Stephen Fletcher BKO M 1951 01:10:39
Showing results 1 - 61 of 61