Results

Achievements at
orienteering events

LOC Cumbrian Galoppen, 23/03/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at https://www.lakeland-orienteering.org.uk/results

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Brown (length: 3.9km, climb: 260m, 18 controls)
Point calculations
1,199.58 + (75.78 x (3,261.86 - T)) / 677.03
Other courses: Black | Blue | Green | Short Green | Light Green | Orange | Yellow

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Steve Birkinshaw WCOC M 1968 00:34:58 1330
2 Megan Carter-Davies MWOC F 1996 00:36:06 1322
3 Jason Inman FVO M 1970 00:37:18 1314
4 Nigel Bunn TVOC M 1964 00:38:32 1306
5 Sarah Jones ESOC F 1996 00:39:09 1302
6 Zoe Harding EUOC F 1994 00:39:51 1297
7 Kirsten Strain AROS F 1986 00:41:01 1289
8 Keith Tonkin BL M 1958 00:41:44 1284
9 Robert Browne LOC M 1988 00:41:55 1283
10 Juraj Hammer BOF M 1977 00:42:16 1281
11 Ben Stansfield FVO M 1968 00:42:22 1280
12 Jonathan Emberton EPOC M 1961 00:42:25 1280
13 David Eades INT M 1967 00:43:48 1271
14 Martin Ward SYO M 1967 00:44:01 1269
15 Andy Thorpe EPOC M 1969 00:44:05 1269
16 David Williams AIRE M 1962 00:44:50 1264
17 Anne Edwards TVOC F 1989 00:46:45 1251
18 Mark Saunders BOK M 1959 00:47:11 1248
19 Iain Smith-Ward LOC M 1968 00:47:13 1248
20 Robert Campbell WAOC M 1966 00:48:01 1242
21 Paul Taylor SYO M 1965 00:48:23 1240
22 Toni O'Donovan LEI F 1978 00:48:41 1238
23 Paul Hammond FVO M 1976 00:48:43 1238
24 Francis Smith-Ward LOC M 2001 00:49:17 1234
25 Mike Johnson SROC M 1960 00:49:21 1233
26 Sam Stead WCOC M 1989 00:51:23 1220
27 Tim Kieniewicz HOC M 1983 00:52:14 1214
28 Adam Thorpe EPOC M 2002 00:52:23 1213
29 Jolyon Medlock WSX M 1974 00:52:31 1212
30 Chloe Potter BOK F 1998 00:52:33 1212
31 Simon Hunter WCOC M 1968 00:53:26 1206
32 Dave Chaffey DVO M 1963 00:53:32 1205
33 Abigail Kerr LOC F 1992 00:54:40 1198
34 Duncan Harris DEE M 1966 00:54:59 1195
35 Steven Breeze WCOC M 1971 00:55:30 1192
36 Zuzka Strakova DRONGO F 1992 00:56:15 1187
37 Jamie Rennie WCOC M 1970 00:56:31 1185
38 Jim Trueman MDOC M 1964 00:57:23 1179
39 Derek Fryer LOC M 1954 00:58:10 1174
40 Charles Mayes CLOK M 1966 00:58:33 1171
41 Will Heap SO M 1973 00:59:46 1163
42 Peter Ward NGOC M 1970 00:59:48 1163
43 Mike Smithard DEE M 1949 01:00:00 1162
44 Mykyta Chubynsky OD M 1976 01:01:21 1153
45 Max Carcas INT M 1968 01:01:50 1149
46 Daniel Lister LOC M 2002 01:01:50 1149
47 Peter Gorvett SYO M 1947 01:02:12 1147
48 Dan Parker BL M 1962 01:02:42 1144
49 Peter Moseley MDOC M 1977 01:03:21 1139
50 Philip Shrimpton LOC M 2001 01:03:41 1137
51 Harry O'Donovan LOC M 2002 01:03:45 1137
52 Pauly-D Jones DEE M 1965 01:04:19 1133
53 James Meredith EBOR M 1978 01:04:37 1131
54 Paul Fox SN M 1962 01:06:45 1116
55 Tom Matthew SROC M 1971 01:07:33 1111
56 Katherine Hampshire NN F 1969 01:07:37 1111
57 Andy Robinson LOC M 1954 01:09:38 1097
58 Julie Ferris-Worth BL F 1967 01:10:05 1094
59 Paul Gregson OD M 1979 01:21:12 1019
60 Colin Valentine WCOC M 1960 01:22:06 1013
61 Jack Redvers Harris BOF M 1992 01:22:39 1010
62 Kerstin Mitchell HOC F 1966 01:23:50 1002
- Heather Roome SROC F 1983 00:45:08
Showing results 1 - 63 of 63