Results

Achievements at
orienteering events

Lakes 5 Day 4, 02/08/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at https:\\lakes5.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

4 (length: 8km, climb: 95m, 20 controls)
Point calculations
1,161.68 + (91.42 x (4,046.12 - T)) / 874.91
Other courses: 1 | 2 | 3 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Quentin Moulet OTB M 00:39:27
2 Daniel Spencer EUOC M 2000 00:44:39 1305
3 Zac Hudd WCOC M 2000 00:46:11 1295
4 Harry Scott LOC M 2000 00:46:48 1291
5 John Tullie RR M 1957 00:47:02 1290
6 Tim Harrison SUFFOC M 1999 00:47:05 1289
7 Noah Howlett LOC M 1998 00:47:08 1289
8 Tom Wood ERYRI M 2000 00:47:22 1287
9 Doug Stimson NWO M 1982 00:48:01 1283
10 Keith Tonkin BL M 1958 00:48:56 1278
11 Donald Petrie CLYDE M 1957 00:49:08 1276
12 Dominic Dakin SYO M 2001 00:49:37 1273
13 Alastair Thomas EUOC M 2000 00:49:46 1272
14 Louis Macmillan ECKO M 2002 00:52:05 1258
15 Rolf Lund HSOK.DK M 1958 00:52:05
16 Ben Breeze WCOC M 2000 00:52:20 1256
17 Joseph Goodwin WCOC M 2000 00:52:31 1255
18 Jyri Rantala Koovee M 1983 00:52:59
19 Martin Dean FVO M 1957 00:53:11 1251
20 George Stevens AIRE M 1991 00:53:12 1251
21 Steven Denby NOR M 2001 00:53:39 1248
22 Samuel Fielding SHUOC M 1998 00:53:41 1248
23 Luke Watson BAOC M 1997 00:53:48
24 Alastair Mackenzie CLOK M 1958 00:54:27 1243
25 Torgeir Strandhagen Røyken o-lag M 1958 00:54:45
26 Matthew Clarke SUFFOC M 2001 00:54:53 1240
27 John Dowty SLOW M 1958 00:55:31 1236
28 Daniel Weaver UBOC M 2000 00:55:56 1234
29 Gunnar Gytri Førde IL M 1958 00:56:50
30 Robert Daly GRAMP M 1957 00:57:12 1226
31 Ryan Elliot SYO M 2000 00:57:18 1225
32 Robert Browne LOC M 1988 00:57:19 1225
33 Andrew Nash SOC M 1976 00:57:25 1224
34 Alexander O'Donovan LOC M 2000 00:57:26 1224
35 Ian Ditchfield MV M 1956 00:57:32 1224
36 Christopher Kelsey BOK M 1957 00:57:43 1223
37 James Crawford BL M 1955 00:58:05 1220
38 Dave Murgatroyd AIRE M 1989 00:58:36 1217
39 Christopher MacKenzie CLOK M 1993 00:59:16 1213
40 Steve Corrigan EBOR M 1958 00:59:26 1212
41 Sam Leadley OD M 2000 00:59:42 1210
42 Graham Coath BAOC M 1985 00:59:56 1209
43 Markus Saramäki Lynx M 1997 01:00:11
44 Dan McDonnell CorkO M 01:00:13
45 Jukka Saramäki Lynx M 1958 01:00:41
46 Neil Harvatt HALO M 1956 01:00:44 1204
47 Varis Peisenieks Kapa OK M 1958 01:01:37
48 Robert Hickling BASOC M 1954 01:01:40 1198
49 Jan Steineger Gneist M 1958 01:02:09
50 Nick Hale MAROC M 1958 01:02:18 1194
51 Richard Zeiner-Gundersen Aker Brygge Orienter M 1958 01:02:32
52 Sebastian Pugh SYO M 1987 01:02:57 1190
53 Thomas Bartram NOR M 2001 01:03:45 1185
54 James Turton SROC M 1995 01:04:48 1178
55 Lars Hanghøj Petersen Ballerup OK M 1958 01:04:54
56 Tommy Delenne ACA M 01:05:11
57 Charles Daniel BOK M 1956 01:05:42 1173
58 Peter Haynes WAOC M 1958 01:06:06 1170
59 Sindre Løver Hovden Stord Orientering M 1997 01:06:23
60 James Nisbet SMOC M 1999 01:06:27 1168
61 Stanley Heap SO M 2001 01:06:45 1166
62 Mikhail Gryaznevich TVOC M 1954 01:06:49 1166
63 Derek Fryer LOC M 1954 01:07:15 1163
64 Christopher Wright CLOK M 1958 01:07:26 1162
65 Adrian Taylor DEVON M 1955 01:07:32 1161
66 Barry Elkington OD M 1956 01:07:41 1160
67 Patrick Smyth BOF M 1957 01:08:09 1157
68 Andy Robinson LOC M 1954 01:08:32 1155
69 Ben Goodwin WCOC M 2001 01:09:00 1152
70 Malcolm Irvine DEE M 1955 01:09:05 1151
71 James McCann MDOC M 2000 01:09:31 1149
72 Jonathan Heybrock IND M 1997 01:10:26
73 Anders Björklund Sävedalens AIK M 1958 01:10:28
74 John Briggs BKO M 1958 01:11:01 1139
75 Peter Jones AIRE M 1956 01:12:38 1129
76 Alan Wallis SN M 1956 01:13:07 1126
77 Ray Collins WCH M 1955 01:13:07 1126
78 Ian Byrne SMOC M 1957 01:13:18 1125
79 Paul Duley GRAMP M 1954 01:13:32 1123
80 Gavin Smith SROC M 1958 01:13:37 1123
81 Jamie Hicks SOC M 1996 01:13:54 1121
82 Graham Pring KERNO M 1955 01:14:05 1120
83 John Leeson HOC M 1958 01:14:21 1118
84 Joe Bosonnet CorkO M 01:15:54
85 Mykyta Chubynsky OD M 1976 01:16:10 1107
86 Simon Upton CSOA M 01:16:59
87 Simon Greenwood SAX M 1955 01:18:44 1091
88 Alexander Slavik MDOC M 1990 01:19:56 1083
89 Stuart Hanstock BOK M 1994 01:20:19 1081
90 Mike Snell OD M 1956 01:20:23 1081
91 Peter Collins MAROC M 2001 01:20:24 1080
92 Andy McLeod ESOC M 1954 01:20:44 1078
93 Aaron Crush BAOC M 1997 01:20:46
94 Cathal Lane CorkO M 01:20:54
95 Dave Bales POTOC M 1955 01:21:15 1075
96 David Harper DEVON M 1954 01:21:29 1074
97 Colin Swallow SN M 1957 01:21:29 1074
98 Euan Marsh SO M 1995 01:21:31 1073
99 Ted van Geldermalsen Yarra Valley OC M 1958 01:22:00
100 Stephen Eastley BL M 1954 01:22:28 1067
101 Joe House SO M 1954 01:23:59 1058
102 Jerry Purkis LOC M 1956 01:24:04 1057
103 Ian Byford HH M 1958 01:25:20 1049
104 Fergus Smith AYROC M 1998 01:25:23 1049
105 David Roach SLOW M 1956 01:26:10 1044
106 Samuel Taunton NGOC M 1986 01:27:08 1038
107 Daniel Hitchen BAOC M 1997 01:27:33
108 Paul Williams LOC M 1955 01:28:12 1031
109 Sudan Uchai BAOC M 1997 01:30:54
110 Steve Williams NGOC M 1955 01:33:05 1001
111 Mike Bray SN M 1955 01:34:18 993
112 David Thomas BOF M 1958 01:37:56 970
113 Richard Llewellyn NOC M 1954 01:38:39 966
114 Brendan Wall CorkO M 1997 01:39:13
115 Christian Hoyois CARE-VEVEY M 1958 01:39:27
116 Hugh Thomas M 1997 01:40:31
117 Ian Bowles DEVON M 1956 01:40:50 952
118 Alain Sauty CARE-VEVEY M 1958 01:43:01
119 James Morrison ESOC M 1955 01:51:03 888
120 Rutger Grisel IND M 1997 01:56:04
- Louis Morris WCOC M 2001 00:54:47
- Bob Cherry AYROC M 1957 01:05:13
- Graham Capper LOC M 1958 01:08:33
- Kieran Marsh EBOR M 1997 01:21:56
- Matthew Witrylak BAOC M 1997 01:31:47
Showing results 1 - 125 of 125