Results

Achievements at
orienteering events

CompassPoint Scottish Orienteering League 1 (UKOL), 24/02/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at marocscotland.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL C3 (M45,M50) (length: 5.4km, climb: 215m, 18 controls)
Point calculations
1,196.25 + (74.60 x (3,753.36 - T)) / 731.31
Other courses: UKOL C1 (M21) | UKOL C2 (M18,M20,M35,M40,W21) | UKOL C4 (M16,M55,M60,W18,W20,W35,W40) | UKOL C5 (M65,W45,W50) | UKOL C6 (M70,W16,W55,W60) | UKOL C7 (M75,M80,W65,W70,W75) | C8 | C9 | C10 | C11 | C12


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Jason Inman FVO M 1970 00:45:11 1303
2 Daniel Gooch MAROC M 1971 00:46:46 1293
3 Martin Ward SYO M 1967 00:48:26 1283
4 Jim Bailey BOK M 2003 00:49:13 1278
5 Ben Stansfield FVO M 1968 00:49:48 1274
6 Laura King EUOC F 1999 00:50:27 1270
7 Roanne Lilley ECKO F 1999 00:51:00 1267
8 Gareth Yardley GRAMP M 1966 00:51:24 1265
9 Jon Shepherd INVOC M 1966 00:51:37 1263
10 David Robertson CLYDE M 1964 00:51:52 1262
11 Richard Barrett BAOC M 1970 00:52:29 1258
12 Tim Griffin GRAMP M 1966 00:52:29 1258
13 Ben Hartman INT M 1969 00:53:59 1249
14 Niamh Hunter WCOC F 2000 00:54:05 1248
15 James Laird INVOC M 1968 00:54:16 1247
16 William Nicolson INVOC M 1974 00:55:02 1242
17 Will Heap SO M 1973 00:55:09 1242
18 Steve Wilson CLYDE M 1965 00:55:14 1241
19 Jon Cross FVO M 1967 00:56:26 1234
20 Brad Connor FVO M 1970 00:57:07 1230
21 Andrew McMurtrie MAROC M 1968 00:57:37 1226
22 Alan Irving WCOC M 1967 00:58:04 1224
23 Ifor Powell BOK M 1968 00:59:48 1213
24 Andrew Campbell MOR M 1967 01:00:34 1208
25 Ross Lilley ECKO M 1968 01:02:18 1198
26 Eddie Harwood MOR M 1952 01:02:28 1197
27 Iain Shepherd INVOC M 1963 01:03:02 1193
28 Patrick Bartlett INT M 1967 01:03:29 1191
29 Peter O'Hara ESOC M 1971 01:04:19 1185
30 Alastair Dunlop CLYDE M 1973 01:05:11 1180
31 Mark Wood ESOC M 1968 01:05:26 1179
32 Donald Barrie MAROC M 1966 01:05:47 1176
33 Ryan Bolton BOF M 1994 01:08:41 1159
34 Atis Kalejs OK Aluksne-Ape M 1972 01:09:36
35 Chris Huthwaite SARUM M 1968 01:09:40 1153
36 Max Carcas INT M 1968 01:09:45 1152
37 Hazel Dean FVO F 1963 01:09:59 1151
38 Peter Collins MAROC M 2001 01:10:21 1149
39 Nick Collins MAROC M 1967 01:11:59 1139
40 Kaisa Oikkonen MOR F 1981 01:12:26 1136
41 Stuart Graham SOLWAY M 1968 01:14:49 1121
42 Scott Bailey BOK M 1972 01:15:01 1120
43 Jamie Hunter EUOC M 1994 01:15:25 1118
44 Peter McLuckie MOR M 1970 01:16:03 1114
45 Steven Breeze WCOC M 1971 01:16:15 1112
46 John Mather LOG M 1970 01:17:33 1104
47 David Summers INVOC M 1961 01:36:23 989
48 Philip Kenyon MOR M 1965 01:45:45 932
- Tara Schwarze-Chintapatla EUOC F 2000 01:04:26
- John Emeleus KFO M 1968 01:18:37
- Adrian Griffiths WRE M 1968 01:20:35
- Colin Salisbury INVOC M 1965 01:39:46
Showing results 1 - 52 of 52