Results

Achievements at
orienteering events

YHOA Urban League , 21/07/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.eastpennineoc.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

3 BLUE (length: 4.6km, climb: 160m, 25 controls)
Point calculations
1,075.65 + (135.44 x (3,310.86 - T)) / 647.12
Other courses: 1 BLACK | 2 BROWN | 4 GREEN | 5 SHORT GREEN | 6 LIGHT GREEN | 7 YELLOW

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Brian Ward HALO M 1962 00:39:35 1272
2 Phil Scarf EPOC M 1963 00:41:45 1244
3 David Williams AIRE M 1962 00:44:45 1207
4 Andrew Ridgway NOC M 1962 00:44:51 1205
5 Heather Roome SROC F 1983 00:46:35 1184
6 Graham Lloyd EPOC M 1962 00:48:14 1163
7 Emma Harrison EPOC F 1972 00:48:32 1159
8 Simon Filmore LOC M 1956 00:48:55 1154
9 Timothy Evans CLARO M 1963 00:50:05 1140
10 Peter Jones AIRE M 1957 00:50:23 1136
11 Andy Lewsley BL M 1955 00:50:27 1135
12 Patrick Smyth BOF M 1957 00:50:52 1130
13 Graham Johnson DVO M 1955 00:50:58 1129
14 Andy Ellis PFO M 1960 00:51:19 1124
15 Ian Marshall AIRE M 1962 00:52:19 1112
16 Julian Warren NN M 1963 00:54:35 1083
17 Peter Jones AIRE M 1956 00:54:36 1083
18 Dave Brown EBOR M 1957 00:55:53 1067
19 Ian Farrell MDOC M 1981 00:56:25 1060
20 Helen Ellis PFO F 1972 00:57:14 1050
21 Andrea Page LOG F 1976 00:58:18 1036
22 Angie Hulley AIRE F 1962 01:01:20 998
23 Elaine Sutton DEE F 1967 01:02:23 985
24 Eric Burton SELOC M 1959 01:03:21 973
25 Mick Hyde PFO M 1962 01:03:55 966
26 Helen Martland EPOC F 1968 01:04:33 958
27 Saskia Warren NN F 2000 01:05:05 951
28 Helen Hyde PFO F 1967 01:06:23 935
29 Roy Bradley CLOK M 1947 01:09:26 897
30 Juliet Bentley SROC F 1967 01:11:32 870
31 John Purkis SYO M 1954 01:34:09 586
- Mark Seddon SELOC M 1962 00:26:52
- Paul Bradbury SYO M 1957 00:44:34
- David Averill EPOC M 1964 00:47:49
- Catherine Wilson SELOC F 1977 00:49:53
- Nigel Hulley AIRE M 1959 00:54:19
- Rebecca McCreadie DEE F 1976 01:02:12
Showing results 1 - 37 of 37