Results

Achievements at
orienteering events

Springtime in Shropshire 2019 Day 1 Urban Shrewsbury (UKUL & WMUL 2), 25/05/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at sins.org.uk/sins-2019-results/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

course 2 (length: 6.3km, climb: 65m, 30 controls)
Point calculations
1,138.42 + (83.69 x (3,254.27 - T)) / 464.58
Other courses: course 7 | course 6 | course 5 | course 4 | course 3 | course 1


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Glen Richardson NOR M 1978 00:39:44 1295
2 Duncan Harris DEE M 1966 00:40:53 1283
3 Liam Corner MDOC M 1970 00:42:14 1268
4 Mark Saunders BKO M 1978 00:43:38 1253
5 Chris McCartney OD M 1969 00:43:40 1253
6 Jamie Rennie WCOC M 1970 00:43:47 1251
7 David Newton DVO M 1978 00:44:23 1245
8 David Hunt BOK M 1960 00:45:34 1232
9 Paul Taylor TVOC M 1976 00:45:48 1230
10 David Jolly RAFO M 1974 00:46:23 1223
11 Paul Gebbett BOK M 1969 00:46:39 1220
12 Brendon Howe SAX M 1969 00:46:39 1220
13 Paul Luttman SO M 1972 00:47:03 1216
14 Ben Green TVOC M 1977 00:47:21 1213
15 Jon Hateley DEE M 1963 00:48:04 1205
16 Katie Reynolds SBOC F 1994 00:48:06 1205
17 Jim Trueman MDOC M 1964 00:48:33 1200
18 Jolyon Medlock WSX M 1974 00:49:02 1195
19 Russell Finch SWOC M 1965 00:49:20 1191
20 Rebecca Dal Bon SLOW F 1994 00:49:27 1190
21 David Wathey MDOC M 1965 00:49:34 1189
22 Heather Kieniewicz HOC F 1985 00:51:19 1170
23 Peter Warland SOS M 1965 00:51:25 1169
24 Dan Riley MDOC M 1974 00:51:31 1168
25 Andrew Elliott SUFFOC M 1971 00:51:40 1166
26 Ian Hopkins WRE M 1966 00:51:45 1165
27 Tony Callow WRE M 1966 00:51:58 1163
28 Barry Jones SO M 1967 00:52:02 1162
29 Michele Dawson Garingal Orienteers F 1994 00:52:11
30 Robert Bambrook OD M 1973 00:52:29 1157
31 Mykyta Chubynsky OD M 1976 00:52:36 1156
32 Fiona Tam SLOW F 1989 00:52:47 1154
33 Peter Moseley MDOC M 1977 00:53:02 1151
34 Ian Gamlen COBOC M 1965 00:53:03 1151
35 Roger Phillips LEI M 1976 00:53:05 1151
36 Paul Fox SN M 1962 00:53:17 1149
37 David Lobley DFOK M 1965 00:53:21 1148
38 Sue Carter SLOW F 1967 00:53:39 1145
39 Nadine Wright OD F 1988 00:53:44 1144
40 Andrew Rowe POTOC M 1976 00:53:45 1144
41 Tony Udris SYO M 1969 00:53:49 1143
42 Jon Brooke WSX M 1966 00:53:49 1143
43 Simon Thompson HOC M 1965 00:53:50 1143
44 Adrian Griffiths WRE M 1968 00:54:34 1135
45 Peter Shirvington QO M 1973 00:54:57 1131
46 Megan Ashton RNRMOC F 1985 00:55:39 1123
47 Andrew Reynolds DEVON M 1966 00:57:02 1108
48 Robert Hick WSX M 1960 00:57:05 1108
49 Charlotte Turner SLOW F 1986 00:57:20 1105
50 Hannah Hateley DEE F 2000 00:57:22 1105
51 Nick Martin CLOK M 1970 00:57:25 1104
52 Bert Park SUFFOC M 1965 00:57:50 1100
53 Stu Levene HH M 1969 00:58:29 1093
54 Andrew Hartley NGOC M 1988 00:59:36 1080
55 Victoria Mccreadie WCH F 1981 00:59:44 1079
56 Richard Naish DVO M 1965 01:00:46 1068
57 Laura Parkes HH F 1992 01:00:53 1067
58 Natalia de Martin Garrido IND F 1994 01:01:12
59 Andrew French WIM M 1965 01:01:44 1057
60 Ffion Jones SO F 2002 01:01:53 1056
61 Maria Iglesia IND F 1995 01:02:15
62 Simon Gale DVO M 1970 01:02:51 1045
63 stephen ware MWOC M 1967 01:03:09 1042
64 Mark Webster NOC M 1965 01:04:52 1024
65 Martin Lewis QO M 1968 01:06:02 1011
66 Graeme Mulvaney OD M 1973 01:06:08 1010
67 Frances Moseley MDOC F 1982 01:06:25 1007
68 Helen Alcock IND F 1982 01:07:20
69 Katie Costello RSOC F 1980 01:07:42 993
70 Neil Bricknell SAX M 1967 01:08:24 985
71 Katie Lewis WRE F 1984 01:10:07 967
72 Adrian Bailey HOC M 1966 01:10:16 965
73 Edward Jones DEE M 1969 01:10:25 964
74 Holly Craig WCH F 2002 01:10:26 963
75 Roy McGregor SROC M 1966 01:11:12 955
76 Kerry Allen IND F 1979 01:11:58
77 David Pal WRE M 1966 01:13:18 932
78 Yvonne Green TVOC F 1985 01:43:15 609
- Kath Atkins HOC F 1981 00:53:31
- James Garnett SYO M 1968 00:56:55
- Peter Langmaid HOC M 1968 00:59:35
- Helen Lloyd NOR F 1959 01:05:58
Showing results 1 - 82 of 82