Results

Achievements at
orienteering events

Springtime in Shropshire 2019 Day 3 Middle (UKOL), 27/05/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.sins.org.uk/sins-2019-results/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Brown (M45,M50,W18,W20,W21) (length: 3.6km, climb: 250m, 17 controls)
Point calculations
1,155.48 + (70.04 x (3,713.41 - T)) / 751.92
Other courses: 1 White | UKOL Yellow (M10,W10) | UKOL Orange (M12,W12) | UKOL Light Green (M14,W14) | UKOL Very Short Green (W70,W75,W80,W85) | UKOL Short Green (M75,M80,M85,W55,W60,W65) | UKOL Green Women (W16,W45,W50) | UKOL Green Men (M65,M70) | UKOL Blue 1 (M55,W35,W40) | UKOL Blue 2 (M16,M60) | UKOL Black (M18,M20,M21,M35,M40)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Peter Ward NGOC M 1970 00:35:21 1304
2 Peter Tryner SYO M 1974 00:38:05 1289
3 Duncan Harris DEE M 1966 00:39:10 1282
4 John Duckworth DVO M 1966 00:40:49 1273
5 Ifor Powell BOK M 1968 00:44:11 1254
6 Liam Corner MDOC M 1970 00:45:04 1250
7 Heather Roome SROC F 1983 00:45:19 1248
8 Michele Dawson Garingal Orienteers F 1994 00:48:36
9 Jamie Rennie WCOC M 1970 00:48:42 1229
10 Will Heap SO M 1973 00:49:29 1225
11 Isabelle Hodgson SYO F 2002 00:49:58 1222
12 Katie Reynolds SBOC F 1994 00:50:11 1221
13 Guy Lidbury HAVOC M 1969 00:50:18 1220
14 Chris Perry DEVON M 1967 00:51:31 1213
15 Simon Thompson HOC M 1965 00:51:34 1213
16 Scott Bailey BOK M 1972 00:52:03 1210
17 Tony Callow WRE M 1966 00:52:50 1206
18 Jolyon Medlock WSX M 1974 00:53:14 1204
19 Peter Warland SOS M 1965 00:53:30 1202
20 Andy Sykes DVO M 1965 00:53:48 1201
21 Jon Brooke WSX M 1966 00:54:05 1199
22 Tamsin Moran SOC F 1994 00:54:32 1197
23 Robert Frost NOR M 1969 00:54:52 1195
24 Pauly-D Jones DEE M 1965 00:55:08 1193
25 James Jackson DEVON M 1970 00:56:50 1184
26 Richard Leake LEI M 1966 00:57:09 1182
27 Rebecca Dal Bon SLOW F 1994 00:57:16 1181
28 Alan Leakey SLOW M 1953 00:57:28 1180
29 Brendon Howe SAX M 1969 00:58:14 1176
30 Andrew Hartley NGOC M 1988 00:58:21 1175
31 Paul Luttman SO M 1972 00:59:14 1170
32 Ian Jones NGOC M 1966 00:59:27 1169
33 Chris McCartney OD M 1969 01:00:46 1162
34 John Ward NOR M 1968 01:01:10 1160
35 Stefan Peykov SLOW M 1965 01:02:49 1150
36 Nikolay Kolev SLOW M 1965 01:02:54 1150
37 Judita Volungeviciene IND F 01:03:05
38 John Methven BKO M 1970 01:03:23 1147
39 Jeff Pakes QO M 1972 01:03:52 1144
40 Andrea Rebora SLOW M 1969 01:04:02 1144
41 Simon Hodgson SYO M 1974 01:04:46 1139
42 Charles Gook BADO M 1967 01:05:38 1135
43 Barry Jones SO M 1967 01:05:49 1134
44 David Todd SYO M 1966 01:05:54 1133
45 Peter Shirvington QO M 1973 01:05:59 1133
46 Andrew French WIM M 1965 01:06:05 1132
47 Ian Gamlen COBOC M 1965 01:06:21 1131
48 Laura Parkes HH F 1992 01:06:32 1130
49 David Lobley DFOK M 1965 01:06:44 1128
50 Heather Kieniewicz HOC F 1985 01:07:07 1126
51 James Garnett SYO M 1968 01:07:12 1126
52 Dan Riley MDOC M 1974 01:08:28 1119
53 David Wathey MDOC M 1965 01:09:02 1116
54 Ffion Jones SO F 2002 01:09:31 1113
55 Russell Finch SWOC M 1965 01:10:27 1108
56 Ian Hopkins WRE M 1966 01:11:57 1099
57 Bert Park SUFFOC M 1965 01:13:40 1090
58 Simon Gale DVO M 1970 01:14:13 1087
59 Andrew Reynolds DEVON M 1966 01:15:58 1077
60 Peter Langmaid HOC M 1968 01:16:32 1074
61 Richard Dixon RSOC M 1987 01:17:23 1069
62 Andrew Elliott SUFFOC M 1971 01:19:20 1058
63 Megan Ashton RNRMOC F 1985 01:21:12 1048
64 Roy McGregor SROC M 1966 01:21:28 1046
65 Edward Jones DEE M 1969 01:23:19 1036
66 Sophie Jones HH F 2002 01:23:34 1034
67 Rob Taylor NGOC M 1969 01:31:22 991
68 Martin Lewis QO M 1968 01:34:38 972
69 Fiona Tam SLOW F 1989 01:43:24 923
- Holly Craig WCH F 2002 01:25:19
- Rosanna Ingram BOF F 1997 02:43:01
Showing results 1 - 71 of 71