Results

Achievements at
orienteering events

Springtime in Shropshire 2019 Day 3 Middle (UKOL), 27/05/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.sins.org.uk/sins-2019-results/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Black (M18,M20,M21,M35,M40) (length: 4.1km, climb: 280m, 18 controls)
Point calculations
1,227.12 + (88.99 x (3,593.63 - T)) / 1,012.81
Other courses: 1 White | UKOL Yellow (M10,W10) | UKOL Orange (M12,W12) | UKOL Light Green (M14,W14) | UKOL Very Short Green (W70,W75,W80,W85) | UKOL Short Green (M75,M80,M85,W55,W60,W65) | UKOL Green Women (W16,W45,W50) | UKOL Green Men (M65,M70) | UKOL Blue 1 (M55,W35,W40) | UKOL Blue 2 (M16,M60) | UKOL Brown (M45,M50,W18,W20,W21)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Flurry Grierson DEVON M 2002 00:34:30 1361
2 David Bunn TVOC M 2001 00:36:22 1351
3 Ben Stevens AIRE M 1987 00:38:10 1342
4 David Roome SROC M 1982 00:41:48 1323
5 Ben Chesters DEVON M 1978 00:41:51 1322
6 Joe Taunton NOC M 1987 00:42:23 1319
7 Jim Bailey BOK M 2003 00:42:32 1319
8 Finlay Johnson SROC M 2002 00:42:43 1318
9 Robert Holdway POTOC M 1983 00:46:15 1299
10 Iain Stamp WCH M 1980 00:47:12 1294
11 Stanley Heap SO M 2001 00:47:20 1293
12 David Alcock AIRE M 1976 00:48:31 1287
13 Tim Kieniewicz HOC M 1983 00:50:55 1274
14 Rob Baker CLOK M 1978 00:51:19 1272
15 Ian Jones ERYRI M 1968 00:51:20 1272
16 Doug Stimson NWO M 1982 00:51:45 1270
17 Marc Escolar Garcia SLOW M 1987 00:51:58 1269
18 Yordan Kolev SLOW M 1987 00:52:05 1268
19 Ales Kozumplik BOF M 1984 00:52:12 1268
20 Charlie Rennie WCOC M 2003 00:52:24 1267
21 Robert Ashton BAOC M 1984 00:52:33 1266
22 Jan Travnicek TVOC M 1975 00:52:36 1266
23 Eoghan Wiles BOK M 1996 00:52:50 1264
24 Matthew Pickering UBOC M 1994 00:54:57 1253
25 Daniel Gardner TVOC M 1993 00:57:25 1240
26 Glen Richardson NOR M 1978 00:57:33 1239
27 Ben Green TVOC M 1977 00:58:20 1235
28 Nicholas Jarvis SO M 1996 00:59:38 1228
29 Jamie Lightfoot SYO M 01:03:00
30 Conor O' Donovan IND M 1990 01:05:03
31 David Newton DVO M 1978 01:09:22 1177
32 Brian Cowe IND M 1976 01:10:46
33 Brais Pineiro LOK M 1996 01:10:47 1170
34 Christian Saxtoft BOK M 1962 01:11:57 1164
35 John Miklausic NGOC M 1979 01:12:23 1161
36 Thomas Lewis WRE M 1985 01:12:39 1160
37 Peter Moseley MDOC M 1977 01:13:39 1155
38 Ben Lonsdale RAFO M 1982 01:14:21 1151
39 Robert Rose HOC M 1980 01:14:38 1149
40 Jon Chandler LOK M 1967 01:16:02 1142
41 Sue Carter SLOW F 1967 01:19:33 1123
42 Tom Horton HOC M 1975 01:20:11 1120
43 George Simmons GO M 1995 01:22:42 1107
44 David Chandler OD M 1990 01:24:00 1100
45 Robert Atkins HOC M 1980 01:27:59 1079
46 Mykyta Chubynsky OD M 1976 01:30:20 1067
47 Richard Price HOC M 1995 01:31:49 1059
48 Ingwahang Jabegu RSOC M 1982 01:36:54 1032
49 Samuel Andreo MDOC M 1995 01:41:06 1010
- Henry Webb WCH M 2002 00:43:51
Showing results 1 - 50 of 50