Results

Achievements at
orienteering events

NWO Galoppen and Yvette Baker qualifier, 07/04/2019

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

YBT Green (length: 4.8km, climb: 65m, 13 controls)
Point calculations
919.98 + (113.12 x (3,785.05 - T)) / 809.13
Other courses: Brown | Blue | Short Green | Light Green | YBT Light Green | Orange | YBT Orange | YBT Yellow | Yellow | White

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Oliver Tonge BOK M 2003 00:27:49 1216
2 Harry Stagg BOK M 2002 00:36:17 1145
3 Richard Lloyd BOF M 1976 00:43:50 1081
4 Rebecca Ward NGOC F 2003 00:44:39 1075
5 Mike Christopher WIM M 1955 00:45:19 1069
6 Alexander Reid IND M 00:45:33
7 Esther Woods RAFO F 2001 00:47:33 1050
8 Jim Prowting TVOC M 1946 00:47:53 1047
9 Jim Graham WIM M 1951 00:48:54 1039
10 Chris Virgo DEVON M 1950 00:49:48 1031
11 Elisabeth Dickson BAOC F 1958 00:49:48 1031
12 Roger Moore WIM M 1955 00:50:06 1029
13 Phil Stradling BKO M 1958 00:51:19 1019
14 Dave Hartley NGOC M 1952 00:51:24 1018
15 Thomas Hasler QO M 2002 00:51:27 1018
16 Carol Iddles BOK F 1956 00:52:51 1006
17 Angela Modica QO F 1971 00:52:52 1006
18 Paul Ray TVOC M 1979 00:53:11 1003
19 Allan Darwell BOK M 1951 00:53:54 997
20 Roy Heselden BADO M 1947 00:54:19 994
21 Toni Whittle BKO F 1970 00:55:15 986
22 Louise Tonge BOK F 1969 00:55:34 983
23 Gillian Hanson HH F 1967 00:55:47 981
24 Henry Teasdale WCOC M 2003 00:55:49 981
25 Brian Hart SARUM M 1945 00:56:29 975
26 Neil Fraser NWO M 1961 00:56:48 973
27 Jane Archer SN F 1954 00:56:56 972
28 Tony Hext QO M 1948 00:57:40 965
29 John Mills SWOC M 1950 00:57:52 964
30 Duncan Perry BOK M 1969 00:58:10 961
31 Catherine Wetherfield WCOC F 1964 00:59:40 949
32 Graham Tough SWOC M 1944 00:59:40 949
33 Doug Greenwood BKO M 1973 01:01:19 935
34 Rose Taylor NGOC F 2006 01:01:59
35 Susanne Andersen BOK F 1962 01:02:21 926
36 John Trayler QO M 1944 01:02:23 926
37 Julie Astin WSX F 1953 01:02:43 923
38 Stephen Jackson BOF M 1954 01:02:50 922
39 Sue Hands WIM F 1948 01:02:54 922
40 David Potter BOK M 1962 01:03:04 920
41 David Oxenham SARUM M 1955 01:03:41 915
42 Glyn Thomas BKO M 1959 01:03:58 913
43 Martin Cross WIM M 1945 01:04:16 910
44 Alasdair Forsyth BOK M 1968 01:04:50 905
45 Mike Forrest BOK M 1954 01:06:06 895
46 Martin Light NWO M 1958 01:06:22 892
47 Rosalind Taunton NGOC F 1950 01:06:57 888
48 Michelle Ward NGOC F 1970 01:07:07 886
49 Anne Palmer BOK F 1950 01:07:49 880
50 Rebecca Medlock WSX F 1974 01:08:02 878
51 Hannah Phillips NWO F 1986 01:08:55 871
52 John Walmsley WIM M 1955 01:09:10 869
53 Robin Baker POTOC M 1949 01:09:37 865
54 Peter Riches TVOC M 1950 01:09:42 864
55 Caroline Potter BOK F 1962 01:10:29 858
56 Toria Wimpenny DEVON F 1956 01:11:12 852
57 Amy Lee-Jones BOK F 2005 01:11:23
58 Frances Moseley MDOC F 1982 01:12:54 838
59 Martin Selby NWO M 1951 01:13:16 835
60 Gill Sharp SN F 1958 01:13:18 834
61 Jean Payne DEE F 1953 01:13:42 831
62 Pete Akers QO M 1953 01:15:38 815
63 Peter Brett DEVON M 1948 01:16:37 806
64 Sue Hunt BKO F 1958 01:16:42 806
65 Denise Mullins SARUM F 1951 01:16:57 804
66 Jenny Jones NWO F 1967 01:17:12 802
67 Cat Edwardes DEVON F 1970 01:17:22 800
68 Tim Jones NWO M 2003 01:17:46 797
69 Jacqui Briggs BKO F 1961 01:21:57 762
70 SARAH HOULDER WSX F 1959 01:31:27 682
71 Duncan Liddle NWO M 1958 01:35:41 647
72 Karen Lewis QO F 1966 01:42:33 589
73 Pat Hart SARUM F 1943 01:53:14 499
74 Gary Wakerley NGOC M 1956 01:53:45 495
75 Peter Colbert SWOC M 1952 02:01:04 434
Showing results 1 - 75 of 75