Results

Achievements at
orienteering events

WSX Galoppen, 05/05/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.wessex-oc.org/events/event/wsx-galoppen/?wp-admin-wsxcache=n

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 7.425km, climb: 190m, 16 controls)
Point calculations
1,056.82 + (106.33 x (4,917.70 - T)) / 1,033.99
Other courses: Brown | Green | Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Nick Nourse NWO M 1962 01:00:46 1188
2 Zlatko Peev SLOW M 1970 01:03:35 1170
3 Jason Falconer WSX M 1971 01:05:06 1161
4 Ian Ditchfield MV M 1956 01:05:21 1159
5 Vladimir Kuznetsov TVOC M 1956 01:05:26 1159
6 Roger Crickmore WSX M 1963 01:05:39 1157
7 Jon Brooke WSX M 1966 01:05:52 1156
8 GEORGI GOSPODINOV BKO M 1965 01:05:53 1156
9 Steve Jarvis SO M 1963 01:06:17 1154
10 Simon Morley SARUM M 1963 01:07:49 1144
11 Alex Gilbert BAOC M 1982 01:08:01 1143
12 Nick Dennis BOK M 1960 01:08:30 1140
13 Kevin Bracher SOC M 1955 01:08:38 1139
14 Julia Jarvis SO F 1968 01:09:24 1134
15 Stefan Peykov SLOW M 1965 01:11:25 1122
16 David Harper DEVON M 1954 01:11:28 1122
17 Simon Moore BKO M 1960 01:13:05 1112
18 Sam White SOC M 2002 01:14:14 1105
19 Michael Reynolds NWO M 1948 01:15:10 1099
20 Ian Byrne SMOC M 1957 01:16:52 1088
21 Andrew Graham SARUM M 1955 01:16:58 1088
22 Joe House SO M 1954 01:17:49 1082
23 Hugh Risebrow SOC M 1962 01:19:03 1075
24 Gavin Robinson WIM M 1967 01:19:29 1072
25 Rob Woods RAFO M 1969 01:19:39 1071
26 Karen French WIM F 1967 01:20:17 1067
27 Marcus White SOC M 1967 01:22:28 1054
28 Colin Hicks SOC M 1952 01:25:56 1032
29 Rosie Wych QO F 1955 01:29:36 1010
30 Bernie Newitt SOC F 1965 01:30:13 1006
31 Rachel McTurk SOS F 1988 01:31:51 996
32 Martin Lewis QO M 1968 01:32:10 994
33 Rachel Dennis BOK F 1967 01:32:10 994
34 Doug Greenwood BKO M 1973 01:32:26 992
35 Philip Cooper WIM M 1947 01:38:57 952
36 Clive Hillier LOK M 1964 01:39:50 947
37 Yonadab Diez-Urkidi BKO M 1968 01:40:39 942
38 Richard Rossington BOK M 1961 01:46:12 907
39 Carol House SO F 1956 01:46:58 903
40 Phil Warry BOK M 1953 01:50:09 883
41 Laura Wilcox WSX F 1963 01:54:23 857
42 Nicola Brooke WSX F 1966 01:55:17 851
43 Stephen Lysaczenko QO M 1962 01:55:23 851
44 Carolyn Dent BOK F 1962 01:57:59 835
45 Catherine Galvin LOK F 1962 01:59:00 828
46 Matthew Knipe QO M 1963 02:14:08 735
- Gavin Clegg BOK M 1955 00:47:41
- Tim Houlder WSX M 1957 01:06:35
Showing results 1 - 48 of 48