Results

Achievements at
orienteering events

2018 Welsh Orienteering Championships, 16/09/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at https://www.eryri-orienteering.org/copy-of-newborough-day-1

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Brown (length: 9.4km, climb: 375m, 29 controls)
Point calculations
1,243.47 + (70.54 x (6,288.76 - T)) / 1,250.61
Other courses: Blue | Green | Short Green | Light Green | Red | Orange | Yellow

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Ben Mitchell SBOC M 1993 01:06:04 1375
2 Peter Bray SN M 1993 01:13:45 1349
3 Tom Wood ERYRI M 2000 01:16:07 1341
4 David Roome SROC M 1982 01:20:11 1327
5 Megan Carter-Davies MWOC F 1996 01:20:58 1324
6 Alistair Landels OD M 1968 01:21:52 1321
7 Duncan Birtwistle OD M 1992 01:22:05 1320
8 Zac Hudd WCOC M 2000 01:24:47 1311
9 Andy Thorpe EPOC M 1969 01:25:14 1310
10 Peter Ward NGOC M 1970 01:27:18 1303
11 Dominic Dakin SYO M 2001 01:29:31 1295
12 Ciaran Allen DEE M 1994 01:31:47 1288
13 Catherine Taylor SYO F 1989 01:33:18 1282
14 Joe Taunton NOC M 1987 01:34:02 1280
15 Clare Dallimore SWOC F 1988 01:34:04 1280
16 Richard Barrett BAOC M 1970 01:35:11 1276
17 Duncan Harris DEE M 1966 01:37:19 1269
18 Richard Parkin DVO M 1968 01:38:30 1265
19 Rhys Manning SWOC M 1982 01:38:41 1264
20 Jamie Rennie WCOC M 1970 01:40:43 1257
21 Mark Seddon SELOC M 1962 01:41:16 1255
22 Matthew Hall AIRE M 2001 01:41:50 1254
23 Neil Dobbs WatO M 1983 01:42:02
24 Daniel Weaver UBOC M 2000 01:42:44 1251
25 Joe Thomas SHUOC M 1998 01:44:01 1246
26 Liam Corner MDOC M 1970 01:44:17 1245
27 William Reynolds SBOC M 1997 01:44:32 1244
28 Brendan Healy SBOC M 1972 01:47:41 1234
29 Luke Parker CLARO M 2000 01:47:47 1233
30 Quinlan Silk SWOC M 2001 01:53:52 1213
31 Robin Bishop TVOC M 1967 01:55:07 1209
32 Alan Irving WCOC M 1967 01:55:59 1206
33 Daniel Font DEE M 1997 01:56:30
34 Roisin Long UCDO W 1997 01:56:54
35 Ben Goodwin WCOC M 2001 01:56:57 1202
36 Peter Moseley MDOC M 1977 01:57:58 1199
37 Ryan Elliot SYO M 2000 02:01:03 1189
38 Gavin Smith SROC M 1958 02:01:46 1186
39 John Mather LOG M 1970 02:07:51 1166
40 Angus Tyner SET M 1968 02:08:04
41 James Todhunter SROC M 1979 02:14:58 1141
42 Ifan Oldfield Eryri M 02:16:30
43 Joseph Goodwin WCOC M 2000 02:16:40 1136
44 Kitty Bray SN F 1989 02:20:24 1123
45 Mary Ockenden SROC F 1959 02:20:34 1122
46 Noel Schorah DEE M 1960 02:26:29 1102
47 Gabor Monus DEE M 1983 02:33:53 1077
- Peter Tryner SYO M 1974 01:13:14
- Jolyon Medlock WSX M 1974 01:31:53
- Matthew Rochester CLARO M 2001 01:32:29
- Tom Fellbaum MDOC M 1992 01:34:44
- George Simmons GO M 1995 02:21:46
Showing results 1 - 52 of 52