Results

Achievements at
orienteering events

2018 Welsh Orienteering Championships, 16/09/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at https://www.eryri-orienteering.org/copy-of-newborough-day-1

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 5.2km, climb: 185m, 19 controls)
Point calculations
1,106.97 + (96.02 x (4,468.78 - T)) / 1,054.22
Other courses: Brown | Green | Short Green | Light Green | Red | Orange | Yellow

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Nicholas Lightfoot SYO M 1961 00:49:28 1244
2 Oscar Healy SBOC M 2002 00:50:27 1238
3 Charlie Rennie WCOC M 2003 00:50:33
4 Joe Sunley WCOC M 2003 00:51:19
5 Sebastian Mobus SYO M 2001 00:51:34 1232
6 Joe Hudd WCOC M 2003 00:52:18
7 James Clemence SWOC M 1960 00:52:24 1228
8 Jonathan Emberton EPOC M 1961 00:53:04 1224
9 Clive Richardson WRE M 1966 00:53:50 1220
10 Ian Jones ERYRI M 1968 00:53:54 1219
11 Mike Pedley EPOC M 1960 00:54:45 1215
12 Euan Tryner SYO M 2004 00:55:56
13 Anika Schwarze-Chintapatla EBOR F 2001 00:56:01 1208
14 Eden Potter ERYRI M 2002 00:57:11 1201
15 Sam Healy SBOC F 1973 00:57:16 1201
16 Niamh Hunter WCOC F 2000 00:57:36 1199
17 David Williams HOC M 1962 00:58:15 1196
18 Hannah Hateley DEE F 2000 00:58:24 1195
19 Evie Conway AIRE F 2002 00:58:57 1192
20 Anne Straube OD F 1975 00:59:09 1191
21 Neil Conway AIRE M 1968 00:59:19 1190
22 Iain Bell DEE M 1963 01:00:37 1183
23 Paul Murgatroyd LOG M 1967 01:01:00 1181
24 Paul Taylor SYO M 1965 01:01:26 1178
25 Jake O'Donnell DVO M 2006 01:01:35
26 Jim Wood ERYRI M 1960 01:02:33 1172
27 Scott Williams ERYRI M 2002 01:02:41 1171
28 Nick Dallimore SWOC M 1955 01:02:46 1171
29 Graham Lloyd EPOC M 1962 01:03:03 1169
30 Max Mobus SYO M 2004 01:03:05
31 David Wathey MDOC M 1965 01:03:28 1167
32 Heather Fellbaum FVO F 1963 01:03:30 1167
33 Adrian Moir SWOC M 1961 01:03:51 1165
34 Adam Bushnell POTOC M 1989 01:04:44 1160
35 Paul Wood AIRE M 1962 01:05:51 1154
36 Adrian Griffiths WRE M 1968 01:06:25 1151
37 Christian Wood PFO M 2002 01:06:42 1149
38 John Embrey DEE M 1958 01:06:45 1149
39 Malcolm Irvine DEE M 1955 01:07:04 1147
40 William Arnold SBOC M 2002 01:07:48 1143
41 Kerina Lake SBOC F 1978 01:08:04 1142
42 Tony Callow WRE M 1966 01:09:00 1137
43 Daniel Lister LOC M 2002 01:09:23 1135
44 Graham Nilsen DEE M 1958 01:10:06 1131
45 Saskia Jones DEE F 2001 01:10:11 1130
46 Mike Long AJAX M 1963 01:10:18
47 Jenny Williamson ERYRI F 1983 01:10:20 1130
48 Barry Jones SO M 1967 01:10:51 1127
49 Pauly-D Jones DEE M 1965 01:10:58 1126
50 Brian Johnson WIM M 1951 01:10:59 1126
51 Natasha Conway AIRE F 1971 01:11:08 1125
52 Elly Straube SV Lengefeld W 1997 01:11:42
53 Vanessa Lawson NGOC F 1971 01:12:20 1119
54 Pauline Tryner SYO F 1972 01:12:23 1118
55 Cris Arnold SBOC M 1965 01:12:23 1118
56 Edward Mellor SELOC M 1969 01:12:51 1116
57 Louise Beetlestone ERYRI F 1980 01:13:01 1115
58 Harry O'Donovan LOC M 2002 01:13:52 1110
59 Richard Payne EPOC M 1950 01:13:53 1110
60 Andy Campbell DEE M 1961 01:15:28 1102
61 Richard Tiley LOC M 1958 01:15:30 1101
62 Barry Houghton HOC M 1947 01:16:12 1098
63 David Mitchell SBOC M 1958 01:16:29 1096
64 Simon Brook EBOR M 1956 01:17:58 1088
65 Mark Thomson BOF M 1965 01:18:31 1085
66 Eoin Browne GEN M 1973 01:19:59
67 Clive Richardson WRE M 1966 01:20:33 1074
68 Lynne Thomas WCOC F 1970 01:21:34 1068
69 Isabel Hill DEE F 2001 01:21:34 1068
70 Sarah Pedley EPOC F 2001 01:22:10 1065
71 Nicolas Barrett SN M 2003 01:22:37
72 Siobhan Lock SBOC F 1999 01:23:42 1057
73 Julia Preston SROC F 1982 01:24:08 1054
74 Chris O'Donnell DVO M 1968 01:25:04 1049
75 Andy Allen DEE M 1965 01:26:54 1039
76 Andy Ellis PFO M 1960 01:28:52 1028
77 Gary Simmons GO M 1960 01:29:29 1025
78 Pete Owens DEE M 1960 01:33:56 1001
79 Juliette Soulard OD F 1971 01:34:49 996
80 Helen Ellis PFO F 1972 01:35:37 991
81 Deirdre Coyle GEN W 1973 01:35:52
82 Philip Jenkins SBOC M 1966 01:36:01 989
83 Ruth Harris DEE F 1969 01:36:43 985
84 Adrian Bailey HOC M 1966 01:37:20 982
85 Peter Ribbans SWOC M 1957 01:38:23 976
86 Debbie Lamb SWOC F 1992 01:38:41 975
87 Philip Wood ERYRI M 2002 01:39:15 972
88 Kitty Jones DEE W 1997 01:39:38
89 Ciaran Donaghy GEN M 1963 01:40:55
90 Helen Rennie WCOC F 1973 01:41:09 961
91 Martina Rowe GEN W 1973 01:44:49
92 Stuart Swalwell DVO M 1950 01:49:44 914
93 Samuel Doyle SYO M 2002 01:50:10 912
94 Brian Rowe GEN M 1968 01:51:01
95 Ann Mitchell SBOC F 1970 01:53:19 895
96 Aoife Donaghy GEN W 1998 02:00:55
97 Rebecca McCreadie DEE F 1976 02:00:56 853
98 Richard Goodwin WCOC M 1957 02:22:00 738
- Jon Hateley DEE M 1963 00:52:35
- Peter Gorvett SYO M 1947 00:55:37
- Niall Reynolds SBOC M 1961 00:56:46
- Alun Jones TVOC M 1954 00:57:56
- Stefan Peykov SLOW M 1965 00:59:42
- Steve Dempsey SYO M 1963 00:59:46
- Andrew Quickfall SROC M 1957 01:00:25
- Andy Lewsley BL M 1955 01:01:21
- Amanda Crawshaw SYO F 1970 01:05:03
- Stephen Bingham MDOC M 1958 01:06:52
- Emma Williams ERYRI F 1974 01:13:00
- Andrew Clough WRE M 1957 01:14:07
- Mark Simmonds LOC M 1963 01:17:05
- Mike Smithard DEE M 1949 01:18:32
- Ben Mather LOG M 2003 01:22:23
- Ian Hopkins WRE M 1966 01:22:24
- Rod Postlethwaite WRE M 1954 01:25:59
- Simon Williamson SWOC M 1958 01:27:27
- Nikolay Kolev SLOW M 1965 01:36:29
- David Thomas BOF M 1958 01:53:47
- Adam McCreadie DEE M 1977 01:59:52
Showing results 1 - 119 of 119